SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Starí farmári musia dať pôdu mladej konkurencii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

ved naco by sme podporovali skolstvo a vyskum, ked mozme vrazat peniaze do chovu krav ...
 

 

my? my môžme vrážať peniaze, kde chceme. Štát by mal podporovať vedu, výskum, školstvo...

v článku nie je nikde napísané, že štát do toho ide investovať. Len prerozdelí pôdu tak z pôdneho fondu, aby sa akože rozvírila hladina. Obrobiť 28 ha so živočíšnou výrobou je samovražda. Vie niekto, akou celkovou výmerou disponuje pozemkový fond? celkom by ma to zaujímalo. Pretože aj tam väčšina podielnickych družstiev, súkromných poľnohospodárskych podnikov či SHR-károv funguje na vlastnej pôde, ale pôde prenajatej od fyzických osôb.
 

 

* vlastnej alebo prenajatej pôde..
 

 

vi vyrocna sprava PF
"Celková prenajímaná výmera v správe a nakladaní fondu ku dňu 31.12.2013 bola 454 384 ha, z toho výmera vo vlastníctve Slovenskej republiky v správe fondu bola 137 586 ha a výmera vo vlastníctve nezistených vlastníkov a v nakladaní fondu bola 316 798 ha."
 

Lebo to vymysleli

voly.
 

 

Chov krav je tiez dolezity, ale nie takto. Staty EU absolutne deformuju trh s potravinami.
 
Hodnoť

Úplné debiliny

To akože keď chcem pestovať zeleninu a ovocie, musím chovať popri tom aj kravy aby som dostal dotáciu??? To môže vymyslieť len človek s IQ ako Jahnátek.
 

 

Neviem, ci to tak uplne je. Kamosova rodina sedlaci uz niekolko generacii aj s nejakymi dotaciami sem tam a ziadne kravy nemaju. Podu si mozes prenajimat aj od sukromnych ludi, nie len od statu. Dalej s IQ Jahnatek samozrejma suhlas :D
 
Hodnoť

po dlhych tyzdnoch vypoctov...

...dosli pracovnici ministerstva podohospodarstva k magickym konstantam 8 a 11

"Napríklad by na 28 hektároch pôdy museli chovať jedenásť dojníc. Kým sa o ich pozemok nebude zaujímať mladý poľnohospodár, stačí, ak chovajú osem dojníc."
 
Hodnoť

to sa

zas bude orať s kravami? prečo neriešia aj schopnosť nových majiteľov obrobiť pozemky, skladovať produkty atd.
 
Hodnoť

Plytvanie, diskriminácia, propaganda

- údajne Pozemkový fond môže mladým poskytnúť len 11 tisíc hektárov, čo uspokojí iba 390 ľudí po 28 hektárov, čo je zanedbateľný počet ktorý nič nerieši, dobrý je na propagandu SMER-u. Opatrenie je diskriminačné, týka sa len malej skupiny poľnohospodárov.
- ide o aplikáciu programu pomoci EU pre poľnohospodárstvo. EU by lepšie urobila keby zrušila dotačnú politiku v poľnohospodárstve. Každá dotácia je ekonomicky škodlivá, nasmeruje investície tam kde to konzumenti nepotrebujú, zhoršuje blahobyt spoločenstva, spôsobuje plytvanie, korupciu a zbytočne zamestnáva úradníkov ktorí rozdeľujú dotácie.
- dobrou štátnou politikou zamestnanosti mladých aj starých je zrušiť minimálnu mzdu, znížiť výdavky štátu s následným znížením daní a odvodov, čím klesnú náklady zamestnávateľov na pracovnú silu
 
Hodnoť

v maštali je menší smrad ako na MPRV

Toto ministerstvo je ovládané lobistami a Jehnátek sa hrá, že niečo riadi... Je skorumpované od hlavy po posledného úradníka, ktorý hoci by rád nesúhlasil musí, ak si chce udržať miesto.
Väčšina podporných opatrení ako aj toto je veľmi precízne pripravené lobistami a na oko sa tvári, že ide byť prospešné. V skutočnosti je to iba ďalšia zásterka a hračka pre verejnosť, nikto nerieši že už dlhé roky tu funguje nehorázny klientelizmus, účelová príprava projektov a masové vyberanie provízií za ich schvaľovanie a preplácanie z eurofondov. Odhadom 9 z 10-tich príjemcov by to mohlo potvrdiť, ale neurobia tak, aby sa neodstrihli od budúcej podpory.
 
Hodnoť

Pán Jahnátek už viackrát zahviezdil

v poľnohospodárskej politike. Ale,tentokrát to až tak veľmi neprehnal,teda je nádej,že škody budú malé.V čom sa pán minister pletie ? V prvom rade ak má niekto uzavretú zmluvu na nájom pôdy,obvykle sú tam určené aj podmienky a čas nájmu. A nikto zo zmluvných strán nemôže v"poločase" vyhlásiť,že mení podmienky a kto ich nesplní - môže o nájom či časť nájmu prísť ! Čiže nádejný farmár môže mať na okolí aj 10 farmárov,ktorý majú v nájme viac ako 100 ha,ale zmluva im platí ešte napr.: 5 rokov,tak Jahnátek - nejahnátek zmluva platí do skončenia jej platnosti .V prípade porušenia zmluvy zo strany štátu môže nájomca podať žalobu na štát a konečnom dôsledku - zarobiť lepšie ako na pôde.Ale zaplatíme to my všetci !
A ešte jedna poznámka. Podmienkou je,že mladý poľnohospodár musí mať buď poľnohospodárske vzdelanie,alebo absolvovať akreditačný vzdelávací kurz. Tak - pokiaľ je mne známe - naše poľnoohospodárske školy zatiaľ stále učia :agronomov,zootechnikov,ekonomov či mechanizátorov. Ale ja si dovolím tvrdiť,takéto vzdelanie je nedostatočné. Po takejto škole môžete byť dobrý agronom,ale temer úplný amatér v mechanizácii. ........A viem aj to,že škola,ktorá by pripravovala poľnohospodárov vo všetkých odboroch na Slovensku neexistuje a dovolím si dvakrát pochybovať,že nejaký akreditačný kurz by to zvládol - to by musel aj pre tých poľnohospodárov trvať ďalšie 4 roky..............
Takže - toto zrejme žiadny hviezdny nápad nebude ! A čo by pomohlo? Asi sa budeme musieť pozrieť ako to robili naši starý rodičia. Vtedy hospodárstvo po rodičoch prebrali deti.Ale tie deti na tom hospodárstve vyrastali od narodenia. Teda boli bytostne späté s pôdou či so zvieratami. A veľa krát hospodárstvo nepreberali vo veku 18 - 25 rokov,ale o 5 - 10 rokov neskôr - a to na hospodárstve vyrastali............. Takže - ak by možno malo niečo zmysel ,tak podpora mladých roľníkov,ktorých rodičia už v poľnohospodárstve podnikajú. Podporiť novú skupinu iba zo vzdelaním takým,alebo onakým je absolútne nedostatočné a dôsledkom bude ešte väčšia skupina ľudí,ktorý budú tento pokus do smrti preklínať !!!!!!!!!!!!!!
 
Hodnoť

 

Rád by som si prenajal podu na tradičných miestach chovu oviec a dobytka. Predpokladám, že sa jedná o prenájom s viac ako 10 ročnou dobou nájmu.
Vyhliadol som si namä pôdu na na zjazdovkách v Tatrách Nízkych aj Vysokých. A je nás dosť veľká rodina. Voláme sa Rigovci. Je nás v rodine cca 130 polnohospodárov. Teda od včera. Sme teda mladí polnohospodári. Nájom za užívanie zjazdoviek by potom bol určite viac ako dotácia od štátu.

Takže 130 x 28ha x 100 eur na ha = cca 350 000 eur
JaT 200 eur/zima

spolu 1 000 000 eur/ 130 ludi /4 rodina = 2500 eur mesacne .

A kravy a ovce budeme presuvat, aby to uradnik nevidel - 500 eur /mesiac .

Je radost byt na Slovensku Rigionalny podnikatel v polnohospodarstve.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika