SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovenské elektrárne majú dovážať urán z Francúzska (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

A -

- ešte nedávno tu boli všetci pred .. sratý,že ak Putin nedodá - tak jadrové elektrárne budeme musieť odstaviť. A teraz sa ukazuje,že nebudeme................ A ak sa navyše štáty ktoré majú JE s VVER dohodnú - môžu spoločne vybudovať chýbajúci článok na finalizáciu palivových tyčí a súdruh Putin si môže ísť fúkať..............
 

citaj poriadne.

uran bude rusky, len frantici vylestia tyce pre nas za polatok.
Ale pisu, ze v buducnosti sa to vraj moze zmenit...
Takze svetlo na konci tunela by sme uz mali.
 
Hodnoť

palivo

Co je najdolezitejsie v otazke paliva. Podla mna to, ze je bezpecne.

Citujem slova sefa generálneho riaditeľa sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností Úradu jadrového dozoru Peter Uhrík:

Čím je ruské palivo špecifické?
Jadrová elektráreň v rámci svojho projektu bola navrhnutá tak, že uvažuje s palivom od ruského dodávateľa. Palivo má fyzikálne vlastnosti špecifikované v projekte, ktorý úrad schválil. Neznamená to, že sú zabuchnuté dvere a nedá sa používať žiadne iné palivo. Ale pravda je, že na to, aby sme ako Úrad jadrového dozoru povolili použitie iného paliva, by bol potrebný pomerne komplikovaný a zdĺhavý licenčný proces, pretože jadrové palivo je z hľadiska fyzikálnych vlastností reaktora jedna z najdôležitejších častí elektrárne. Takže veľmi nerád by som tam išiel do nejakých experimentov.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika