SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V akej práci najviac hrozí choroba z povolania? Pozrite si grafy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Pan doktor, za kolko ma vypisete na mesacnu PN-ku?
 

 

Za chvilu.
 

 

Choroba z povolania je niečo iné ako PN.
Chorobou z povolania treba rozumieť poškodenie zdravia spôsobené mechanickým vplyvom určitých prác alebo látok alebo duševným vplyvom. Pri chorobách z povolania spravidla ide o dlhodobejšie pôsobenie rizikového pracoviska na zdravie zamestnanca. V niektorých prípadoch však dôjde k chorobe z povolania aj pri jednorazovom poškodení zdravia, napr. pri prenosných chorobách, kde infekcia môže byť aj jednorazová. Choroba z povolania je určená konkrétne tak, že je uvedená v zozname chorôb z povolania v prílohe zákona č. 461/2003 Z. z., o sociálnom poistení, v znení neskorších predpisov. Pre záver, či ide o chorobu z povolania, je dôležité splnenie všetkých predpokladov vzniku choroby z povolania tak, ako sú uvedené v zozname chorôb z povolania.
 

 

Choroba z povolania je niečo iné ako práceneschopnosť, to máš pravdu. Ale vzniká vplyvom faktorov práce a pracovného prostredia na zdravie človeka. O duševných vplyvoch, ktoré by spôsobili CHZP som zatiaľ nepočula :) (mechanizmus priznania CHZP je trochu zdĺhavejší proces). Taktiež nerozumiem, čo si myslel pod mechanickým vplyvom určitých prác alebo látok.. Len pre upresnenie, rizikové pracovisko nepoznáme, poznáme však rizikovú prácu ;) A ešte jedna vec..najviac CHZP je vyhlásených práve u nerizikových prác (práce 1. a 2.kategórie).
 

 

Podľa §195 Zákonníka práce sú choroby z povolania sú choroby uvedené v právnych predpisoch o sociálnom zabezpečení, ak vznikli za podmienok v nich uvedených.
Mechanickým vplyvom môžu byť vibrácie, v dôsledku ktorých zamestnanec začne trpieť choroba z dlhodobého, nadmerného a jednostranného zaťaženia končatín ochorenie kostí, kĺbov, šliach a nervov
končatín. Viď príloha č. 1 zákona č. 451/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
 

hepyno

Nebol by som tak nadšený! Kým v prípade pracovného úrazu, sú podmienky jeho vzniku a príčiny pomerne jasné, v prípade choroby z povolania to tak nie je. Nedá sa rozhodne odlíšiť, či poškodenie zdravia nastalo príčinou uvedenou pacientom, na uvedenom pracovisku alebo počas vykonávanej práce...

Poškodenie zdravia mohlo nastať napríklad aj pri stavbe súkromného domu alebo počas športu, počas domáceho majstrovania....

Vždy a najmä subjektívne rozhoduje pacient, jeho "odborný právny poradca " a najmä lekár!

Uvedené štatistiky naznačujú, že ide o vysoko zneužívaný subjektívny jav, ktorý má úzku súvislosť s nezamestnanosťou v danom regióne......
 

 

Predpoklady zodpovednosti zamestnávateľa za chorobu z povolania preukazuje zamestnanec - ten musí preukázať, že u zamestnávateľa boli splnené podmienky pre vznik choroby z povolania a že ju skutočne dostal.
A zamestnávateľa to aj tak nestojí ani cent - všetko platí Sociálna poisťovňa z úrazového poistenia, ktoré platí každý zamestnávateľ.
 

hepyno

Nuž nemyslím si, že tvoj pohľad v prvej vete je pravdivý. Chorobu z povolania preukazuje lekársky posudok vypracovaný na žiadosť zamestnanca, pokiaľ zamestnanec predloží vyjadrenie lekára musí následne dokazovať organizácia svoju nevinu.......

Druhá veta je v podstate pravdivá, pokiaľ sa pri šetrení nezistí, že organizácia porušila nejaké predpisy alebo niečo zanedbala v priamej súvislosti s chorobou z povolania, následne sa bude podieľať na náhrade škody voči poisťovniam...
 

To nie je o PN

vacsine tych ludi sa musi zmenit pracovne zaradenie, ak to nie je mozne, prichadzaju o pracu. Navyse sa z nich dostavaju invalidni dochodcovia.

Takze srandy bokom...
 
Hodnoť

NR kraj

Najmenej ich bolo v NR kraji. NR kraj je miesto, kde si kápo, ak si nájdeš prácu. Každý sa bojí ísť k doktorovi, aby neprišiel o miesto. Preto najmenej hlásení.
 

Nezamestnanost podla statistickeho uradu

NR: 13,3%
BB: 18,0%
PO: 18,3%
KE: 19,0%

Cisla su za 2012, ale ziadnu radikalnu zmenu nepredpokladam.

Ak pozeram iba na cisla, vek po 60 zjavne prospieva - obrovskym skokok sa znizuje miera chorob z povolania.
 

 

Miera nezamestnanosti je jedna vec, možnosť novej práce druhá. O platoch pomlčím, ale to je všade.
 

Jasne, cim dalej odo mna, tym su vsetky

problemy (tych druhych) bezvyznamnejsie.
V tvojom okoli je nezamestnanost vazny problem, lebo to znamena, ze je tazko zohnat si pracu.
Kdesi na vychode to je len nejake cislo zo statistiky.
 

 

Chcem sa len držať témy. NR kraj a jeho problém s pracovnými miestami.
 

Ja sa tiez drzim temy -

myslenia v style "Moja odrenina je ovela horsia, ako zlomena noha niekoho neznameho!"
 

 

To je fajn, len ja to nikde netvrdím. Nezľahčujem iné problémy.
 

 

Samozrejme,čo sa čuduješ,veď 60 rokov sa máloktorý dožije,pracoval som v takej fabrike v Košickom kraji,kde sa umieralo do dvoch rokov po odchode do dôchodku,ak sa vôbec zamestnanec dožil 60 rokov.
 

 

Kvoli comu sa zomieralo? Co ta fabrika vyrabala?
 
Hodnoť

A novinári sú kde?

už len zvoliť si dnes toto povolanie je dosť choré. V médiách nie sú podmienky na serióznu a poctivú prácu. Aj by sa chcelo, no nemôže sa. nedá sa.
 
Hodnoť

Na vojne

sme trpeli chorobou z povalovania
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Ekonomika