SME
Pondelok, 27. január, 2020 | Meniny má Bohuš

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

EuroGas chce od Slovenska odškodné 1,65 miliardy dolárov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

Slovensko

je co sa tyka vyplacania odskodneho za zmarene podnikanie asi najlkepsia dojna krava v EU. Vacsich trpakov navysse bez zodpovednosti na cele statu asi nema ani Bulharsko a Rumunsko.
 

 

"Zobrali ste mi to z úst", provokater128. Bohužiaľ, musím plne súhlasiť. Parlamentní porevoluční goriláci s spolupráci s kúpenou justícou (cez nadštandarne "zabetónované" doživotné funkcie a nekonečné zdvíhanie platov) tu vytvorili pre zopár vyvolených Raj na svete v Gorilákove.
 

hahaaaaa

netreba sa bat, nas bude zastupovat Robert Fico, s bohatymi skusenostami:
1994 - 2000 agent pre zastupovanie Slovenskej republiky v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva
Prebohaziveho, 6 rokov prizivnickeho zivota na utraty danovnikov a vysledok: 12 sporov a z toho 12 prehier. Robert, kazdy, co len trochu sudny clovek by sa prepadol pod zem od hanby... len ty si sa prepadol na post precedu...
 

 

skúste niekto odborne,

lebo nejaký arbitrážny súd,
vlastne súkromný snáď nemá právomoc vo zvrchovanom štáte,
nejaká zluva o investíciaách a ich ochrane ak je nevýhodná pre SR treba vypovedať a zodpovedných odsúdiť a zavrieť, ....

znie to nenormálne, nič nevyťažili, nič nezačali a my im máme platiť za naše ložisko surovín ????!!!
 

viem mi niekto zodpovedne vysvetlit

ako mozu slovaci platit americkej firme odskodne za vlastny mastenec, v nasom vlastnom state a na nasom vlastnom zvrchovanom uzemi a ako mozu o par kilometrov dalej tiez na gemeri tazit kanadania nase striebro a vyvazat ho mimo nasho uzemia a tym zase ozobracovat tento narod v prospech zapadnych korporacii?....alebo sme len nejaka otrocka gubernia cervenomodrych idiotov co nas predali za misu sosovice zahranicnym korporaciam?
 

a prečo si my sami nevieme vyťažiť

"naše" striebro,mastenec a pod? Prečo práva ťažby sa predávajú? Lebo?Lebo tuzemskí superpodnikatelia priatelia slovenska a Fica, čo vedia iba po známostiach dojiť štát si na to netrúfajú a štát? určite by boli stratoví.Tak preto.A keď už niečo predám, z akýchkoľvek dôvodov,tak tú zmluvu snáď treba aj dodržať? Či zmluvy komunisti nedodržujú?Keď sa zmluvy nedodržujú, tak za platí náhrada škody.To vás na večernej "univerzite" marxizmu -leninizmu neučili?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Lebo naši absolventi vysokých škôl drhnú hrnce a behajú po stavbách v UK,USA,Nemecku a pod. a zarobia viac ako keby pracoval pre tie naše ťažiarske firmy.
A platiť za niečo čo vôbec nebolo realizované to opäť zaváňa organizovaným tunelom na štát
 

Všimol si si ten slovník?

"Vlastný mastenec, na vlastnom území (zvrchovanom!), vo vlastnom štáte, .... , misa šošovice ... zahraničné korporácie ... ožobračovať vlastný národ v prospech západných (nie východných!) korporácií ... ". VÚML. Čistý VÚML slovník.
Nejaký nestranný mimozemšťan by si to vysvetlil trebárs tak, že na vlastnom územi, vo vlastnom zvrchovanom štáte si môže vlstný zvrchovaný národ urobiť to, čo sa mu zachce. Ľúbivé, veľmi ľúbivé slová. Slová hodné jánošíkovskej tradície. Zobrať keď potrebujeme a kašlať na nejaké sľuby, zmluvy, záväzky. Sme zvrchovaní, tak čo chcete?
Lenže presne tak to vyzeralo aj za socíku. Boli sme (socialisticky) zvrchovaní (no, nie celkom, pretože sme boli podriadení tomu báťuškovi, ktorý sedel v Kremli) a vzali sme si všetko (pre istotu). A tak sme sa stalo málo dôveryhodní. Až tak málo, že keď sme niečo niekomu cheli predať, museli sme ísť hlboko od cenu. Mali sme na rozvoj stále menej peňazí, až nakoniec tá naša "socialistická zvrchovanosť" pekne rupla.
Dnes chceme byť zase zvrchovní a chceme hocikedy a hocikomu hocičo zobrať len preto, že je to u nás doma a je to naše? Ako to prasa, ktoré som včera v krčme predal svojmu susedovi a ten povedal, že si zajtra po neho príde? A zajtra mu poviem, že to prasa je furt moje, pretože je v mojom chlieviku?
Nuž veľmi ľúbivá demagógia, vychádzajúca zo zadubených, nevzdelaných palíc.
Neviem, na ktorej strane je pravda. Neznášam tie rôzne podvodnícke firmy a štátnych úradníkov, ktorí z pohodlnosti, alebo vlastnej blbosti naletia takým pochybným firmám by som veľmi tvrdo stíhal. Ale jedno viem celkom určite. Stačilo by menej kradnúť a poriadnejšie si robiť robotu v štátnej službe.
Našim daniam by hneď odľahlo.
P.S. A konečne zapchať ústa takým absolventom VÚMLu, ktorí v podstate iba obhajujú minulosť, reálnemu životu nerozumejú a namiesto zlodejov doma idú stíhať nejaké podvodnícke firmy kdesi mimo nás, ktorým "naše prasiatko" predali tí naši podvodníci. Alebo presnejšie - naši novodobí Jánošíkovia. Ale tých netrestať! Tí sú naši, tých volíme!
 

Pretoze v ustave ...

... mame napisane, ze sa riadime medzinarodnym pravom a nenajde sa 90 kolesikov, ktori by do ustavy dali moznost zrusit zavazky vyplyvajuce z medzinarodnych zmluv (naprikad moznost arbitraze) napriklad formou ustavneho zakona alebo referendom. To by samozrejme nezabranilo exekucii majetku SR ktory je v zahranici.
 

EMIL OMYL

v ústave máme napísané...že sa "riadime" vlastnými zákonmi a nie "medzinárodným právom". Ťažba sa tiež posudzuje podľa našich zákonov. Niečo iné sú dvojstranné zmluvy ochrane investícií. Ak niekto nesplní zákonné podmienky (naše) tak nemôže čakať, že dostane ťažobné právo.... A ak niekto vlastným pričinením o to právo sám seba pripraví...nemôže si nárokovať odškodné za "fiktívny" zisk... a ochranu investície. Aj z toho dôvodu sa tí špekulanti vyhýbajú... a nemajú možnosť "vyhrať" spor pred súdmi v SR.
 

 

Trepeš hlúposti.

Medzinárodné zmluvy stoja nad štátnymi zákonmi. Všade. Aj na Slovensku, aj v Nemecku, aj v USA. Inak by nemalo zmysel ich podpisovať.

Nárokovať odškodné za ušlý zisk sa dá. Úspešne sa to podarilo viackrát aj proti Slovensku, naposledy nie tak dávno vyhrala spor nejaká spoločnosť vlastniaca poisťovňu (tuším Achmea?).
 

Hluposti trepes ty

Ustava je nadradena medzinarodnemu pravu, pretoze samotna ustava zavadza do pravneho systemu vztah k medzinarodnemu pravu na uzemi daneho statu. Podriadene medzinarodnemu pravu su len bezne zakony. Existuje aj verdikt nasho ustavneho sudu z roku 1999, ktory to konstatuje. Podobne sa vyjadril napriklad aj cesky alebo polsky ustavny sud.
Nasa ustava konstatuje jasne, ze statna moc pochadza od obcanov a jedine statna moc na uzemi SR moze rozhodnut, do akej miery bude na uzemi SR platit medzinarodne pravo.
Je jasne, ze medzinarodne sudy, napriklad tie arbitrazne, ktore sidlia mimo uzemia SR, sa nemusia riadit Ustavou SR a preto mozu kludne prisudit SR platit odskodne, ak by ale platil ustavny zakaz taketo odskodne vyplatit, toto rozhodnutie by bolo na uzemi SR nevykonatelne (mohlo by ale dojst k exekucii majetku SR, v zahranici, ktore je mimo jurisdikcie organov SR).
 

 

A ja tvrdím čo? Predtým ako napíšeš kilometrovú reakciu, tak si poriadne prečítaš na čo reaguješ. Píšem, že MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY STOJA NAD ŠTÁTNYMI ZÁKONMI. Nie nad ústavou.
 

Ustava je ...

.. tiez statnym zakonom, tym najvyssim. Alebo sme ju snad dostali od Boha ?
A ak si precitas moj prvy prispevok, tak zistis, ze ja som navrhoval obmedzovat platnost medzinarodnych zmluv alebo ustavnym zakonom (teda sucastou ustavy) alebo referendom (teda priamo drzitelmi statnej moci v zmysle Ustavy SR), teda nie pomocou bezneho zakona.
 

 

to je síce pekné, ale samozrejme som mal na mysli ostatné zákony. čo má ústava s obchodnými spormi? tie u nás rieši obchodný/občiansky zákonník plus nejaké ďalšie zákony. a tým sú nadradené medzinárodné zmluvy.

každopádne pointa mojich predchádzajúcich príspevkov je o niečom inom - naše obchodné spory môžu podliehať medzinárodným (arbitrážnym) súdom. tak ako obchodné spory ostatných krajín. to čo tu píšu niektorí (a na čo som pôvodne reagoval), že ako môže voči nám mať právomoc nejaký zahraničný arbitrážny súd, tak to sú krčmové reči diletantov čo o tom nič nevedia...
 

To, ze vsetky obchodne spory ...

.. musia byt riesene v sulade so zakonmi a samozrejme aj tym navyssim zakonom - ustavou (teda sa to netyka len obchodneho/obcianskeho zakonika).
A aj vtedy, ak rozhoduje arbitrazny sud, ktory je mimo uzemia SR (a preto sa nemusi riadit zakonmi SR), vykonatelnost jeho rozhodnutia na uzemi SR musi byt v sulade s pravom SR a pokial bude ustava zakazova vyplacanie odskodneho, ziadny statny organ nesmie toto odskodne vyplatit. Teda obchodny spor stat (ako jedna strana sporu) moze kludne prehrat, ale vykonatelnost rozhodnutia (ako suverenny stat, ktory urcuje zakony na uzemi SR) moze byt statom na jeho uzemi znemoznena.
 

Precitaj si poriadne ...

... Cl. 1 odst. 2 Ustavy SR:
"Slovenská republika uznáva a dodržiava všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky."
Z neho vyplyva, ze sa riadime bezpodmienecne principmi medzinarodneho prava (=stava sa "nasim vlastnym" zakonom).
To, co navrhujem vyssie, by znamenalo pripojit k tomu clanku nasledovnu podmienku "...ak to neodporuje tejto Ustave alebo voli obcanov SR vyjadrenej referendom".
 

sil...

to, ze firma je zapisana v USA, Kanade, ci inde este neznamena, ze vlastnici nie su deti sudruhov zo slovenska.
Ja sa pamatam, ze v 60 rokoch minuleho storocia sa v Hornadskej doline robili vrty a nasli sa loziska uranu a inych nerastov (poznal so jedneho pana, co vtedy na tom robil- uz neni medzi nami, skolila ho rakovina). Takze stacilo, ze niekto skopiroval vysledky badania na banskomerade, zalozil firmu v Kanade a poziadal kamaratov (sudruhov) aby mu dali (predali) povolenie na vyskum a potom aj na tazbu. Pokusne vrty ani nemusel robit, ved vsetko sa uz aurobilo za socializmu. Sudruhovia si pomahali za socializmu a ich deti si pomahaju dnes.
V slovakobananistane staci, ked si kupis pravo na tazbu a potom pomocou ochrancov prirody zariadis, ze ti tazbu nedovolia (ved si s tazbou ani nepocital) a zacnes sa sudit. Priateli (sudruhovia) vo vlade a strane, ti pomozu nejake peniaze vyhrat. Ked slovensko obhajuju take kapacity ako je sudruh (majitel vinohradu) preceda ficko, tak co mozeme ocakavat? Dopredu vieme ako to skonci. Slovanobananistan si znova pozicia a bude platit.
 

 

vystihol si to uplne presne a vsetci hejslovaci by si to mali vyrtlacit a naucit sa to naspamat.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika