SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Letisku v Bratislave ubudlo päť percent cestujúcich (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

a to je len dobre, odkazujú z Verekne, Püspöki, Ružinova, Račištorfu, Ivanky/D, Zálesia, Eberhardu, Mostu/B, bude menej hluku ;)
 
Hodnoť

"Rozlietať" letisko na mizine

SME, nedeľa 17. 2. 2013 11:32
Bratislavské letisko má už týždeň nové vedenie. Ministerstvo dopravy s odstupom času tvrdí, že na odvolanie bývalého manažmentu najväčšieho domáceho letiska boli viaceré dôvody. Minister Ján Počiatek bol s jeho výsledkami nespokojný, pretože sa mu nepodarilo letisko "rozlietať", čiže zvýšiť počet cestujúcich. Už len toto samé podľa vedenia ministerstva postačovalo na odvolanie manažmentu. "Povinnosťou ministra je riadiť svoj rezort čo najefektívnejšie. Preto sa akcionári rozhodli manažment, ktorý už nemal dôveru, vymeniť," uviedol rezortný hovorca Martin Kóňa.

Aktuálne, utorok 19. 2. 2013 16:34
Podľa Fica je letisko v súčasnosti infraštruktúrne vybavené, je pripravené vybaviť 5 až 6 miliónov pasažierov ročne. Zároveň sa podľa neho objavujú záujemcovia o poskytovanie leteckých služieb v Bratislave.

Nový čas, utorok 5. 3. 2013, 00:00
Minister dopravy Ján Počiatek vymenil vo februári členov vedenia a dozornej rady spoločnosti Letisko Bratislava. Dôvod? „Potrebujeme rozlietať letisko,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva dopravy.

Trend, pondelok 11. 3. 2013
Január je na stredoeurópskych letiskách pravidelne mesiacom s relatívne malým počtom pasažierov. Tento január však bez výnimky všetky letiská stredoeurópskych hlavných miest i ďalšie dôležité letiská tejto časti kontinentu zaznamenali oproti vlaňajšku pokles počtu cestujúcich. Z hlavných miest najväčší percentuálny pokles – až o 17,5 percenta, zaznamenala Bratislava. Je to síce mínus 11,1-tisíca cestujúcich, ale v reálnych číslach podstatne menej než vo Viedni, Prahe či Budapešti.

SME, štvrtok 1. 8. 2013 17:47
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavského letiska Ivan Trhlík je s doterajšou prevádzkou letiska spokojný, a to napriek poklesu cestujúcich v prvom polroku. Trend poklesu počtu cestujúcich podľa riaditeľa bratislavského letiska bude podľa všetkého pokračovať. "Robíme všetko preto, aby markantný zvrat nastal už od dopravnej sezóny leto 2014," očakáva Trhlík.

Napriek, alebo vďaka tomu, že letenky z Bratislavy patria v regióne Strednej Európy medzi najlacnejšie, pokles cestujúcich je dlhodobá záležitosť. Keď sa vedenia letiska ujal nový manažment, nepoznal miestny trh leteckej dopravy. Pán Trhlík predpokladal, že bude síce menší, ale rovnako rozvinutý ako v Prahe a najmä, že príležitosti budú veľké. Keď pochopil, že spádová oblasť nie je všetko, jeho rétorika sa zmenila.

Nový Čas, sobota 3. 8. 2013 09:30
Zuzana Ačjaková: "Aké sú vaše ciele?" Ivan Trhlík: "Našou snahou je získať dopravcov, ktorí prepoja Bratislavu s najväčšími európskymi letiskami. Výsledky môžeme očakávať najskôr o 12 až 16 mesiacov. Leteckú spoločnosť, ktorá chce u nás lietať, stojí prvý rok prevádzky linky 3 až 5 mil. €. Každá spoločnosť preto zvažuje, či má na to zdroje."

Presne toto tvrdili všetky predchádzajúce manažmenty bratislavského letiska, minimálne od konca roka 2009. "Dočasne" vymenovaný šéf letiska objavil teplú vodu. Zároveň si tak pravdepodobne vyrába akési alibi do budúcna. Ak sa spomínaných 12 až 16 mesiacov má začať počítať od zverejnenia tohto rozhovoru, môže byť vo funkcii minimálne od februára 2013 do augusta, prípadne decembra 2014. To sa kryje s obdobím, kedy by Ryanair chcel v Bratislave vytvoriť základňu. Ak toto má byť jediný počin nového,"dočasného" vedenia, tak sa ani nemuselo meniť. Dôvod však zrejme bude niekde inde.
Nie je však pravda, že sa pán Trhlík nesnaží. Kým prepúšťa nepohodlných, služobne často a rád cestuje po Ázii a Amerike, samozrejme s firemnou kreditkou. Asi hľadá tie spojenia s najväčšími európskymi letiskami.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika