SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

TIS: Štát vlani nakupoval lacnejšie ako dva roky predtým (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

zle predpoklady

pozitivom je zvysujuci sa pocet firiem, ktore sa vobec do toho pustia. Otazne je, ci to pre vacsinu nieje strata casu. Co sa tyka toho, ze sa nakupuje viac pod odhadovanu cenu, tak to by som ako chvalu nebral, lebo to moze byt aj dosledok zle odhadovanej ceny. Tak ci tak, moj nazor je, ze elektronicke aukcie sa do roka zrusia
 

 

Presne tak, teraz staci dat este vyssie predpokladane ceny a bude sa nakupovat za 30% nizsie ceny a to uz bude uspech! To je slabe kriterium pre hodnotenie.
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 

nie

nic nespochybnujeme, iba konstatujeme, ze ziskat nizsiu cednu ako predpokladna moze byt kvalitou vyberoveho konania alebo vacsimi ocakavaniami, nic viac, nic menej
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 
Hodnoť

Čo dodať? Čísla nikto neoklame.

V princípe sa dá povedať, že súboj medzi ľavicou a pravicou je vyrovnaný. Za pravice rastie transparentnosť, ekonomika, klesá dlh, zlepšujú sa výsledky privátnych aj štátnych firiem. Ľavičiarom zas naopak rastú preferencie...
 

 

"Riaditeľka RTVS Miloslava Zemková dostala štvrťročnú odmenu vďaka bývalému šéfovi parlamentu Richardovi Sulíkovi.
http://spravy.pravda.sk/zemkov...
Vďaka bývalému šéfovi parlamentu Richardovi Sulíkovi (SaS) dostala šéfka RTVS Miloslava Zemková štvrťročnú odmenu 9 226 eur.
Parlamentný výbor pre kultúru a médiá v súčasnosti kontroluje sporné zmluvy, ktorá mala uzavrieť."
 
Hodnoť

Úžasné!

Ibaže sa to dá interpretovať aj tak, že na ministerstvách boli vlani úradníci neschopní presnejšie odhadnúť cenu, takže radšej ju s rezervou nadstrelili.
A keby boli o čosi bystrejší, tak by ceny nadhodnotili ešte brutálnejšie, ušetrili by oveľa viac.
 

Zaujimava studia

Tie ceny úradníci tvorili podľa cien z predchádzajúcich tendrov a súčasných cien. A myslím, že až toľko úradníkov sa nezmenilo, takže tie ceny tvorili tí istí ľudia v roku 2009 aj 2011. To je také hľadanie zámienky, že väčšia transparentnosť je zbytočná.
Skôr by som vyzdvihol zvýšenie účasti firiem, je to výrazný posun. Takže si asi firmy povedali, že tie tendre môžu aj vyhrať, že nie je dopredu určený víťaz. A samozrejme krízové roky a väčšia snaživosť.
Môj názor je, že tá štúdia je dobrá, aj závery z nej sa mi zdajú správne.
 

Na to existuje jednoduchá odpoveď

Ku ktorej sa však TI nikdy nezníži, lebo by bola príliš konkrétna.
Stačí zverejniť sumy, za ktoré sa v štátnej správe chcelo obstarávať a za ktoré sa skutočne obstarávalo. Z toho si už každý dokáže spočítať čo potrebuje. Tie sumy majú určite k dispozícii, keďže len pomocou nich sa dajú spočítať percentá "úspor", však?
Ale šermovanie s percentami je v tomto prípade oveľa interesantnejšie, vyzerá to oveľa sofistikovanejšie a pritom to neprezradí vôbec nič o hlavovom maslonosičovi.
 

Jednoducha odpoved na co?

Ja som sa nič nepýtal :-)
Určite ak budete veľmi chcieť, tak si tie informácie na internete nájdete. Ja som komentoval skôr počet firiem, čo sa mi zdá výraznejší ukazovateľ ako nižšie ceny, ktoré, ako ste aj vy napisali, sa dajú rôzne ohýbať. Takže vy vidíte len jedno, ja som poukázal na to (podľa mňa) dôležitejšie.
 

O odpovediach

Odpoveď nemusí byť len dôsledkom položenej otázky. Odpoveďou na článok je celá diskusia.

Ale skús mi odpovedať: prečo by som mal zabíjať čas hľadaním údajov, ktoré nie sú schopné ni dokázať? Tvrdenie, že niekto šetril viac, pretože dosiahol väčší rozdiel medzi predpokladanou cenou a cenou finálnou, je hlúposť. Je to len fikcia, ktorá manipulatívnym spôsobom navádza čitateľa k želaným odpovediam.
 

Pocet firiem a cena

Neviem, či to nechcete vidieť, ale ja som zdôraznil, že pre mňa je smerodatnejší údaj o počte firiem v obstarávaniach. Percentuálny rozdiel ceny je ľahšie ovplyvniteľný, tak ako píšete. A ten v tej štúdií je tiež uvedený, dokonca aj počet zákaziek, do ktorých sa prihlásila viac ako jedna firma.
Tak prečo sa stále vraciate k tomu rozdielu v cene? Napísal som to hádam dosť jasne, či nie?
 

Aj o počte firiem

Pre mňa - a zrejme aj pre autora článku - je zasa smerodatnejší ten údaj, ktorý sa objavil v titulku a v perexe. Teda cena, cena a ešte raz cena.
Všeobecné obkecávanie postihlo inak aj tie priemerné počty firiem. V záplave balastu sa ľahko prehliadne informácia, že zmena zákona spôsobila zníženie limitov pre VO.
Tú skutočnosť, že zákaziek s nižším limitom sa zúčastňuje viac firiem (pretože sú primeranejšie aj pre malé a stredné firmy) už chlapci a dievčatá z TIS jaksi zabudli uviesť.
 

Takze ziadna diskusia

Máte svoju pravdu, vláda a úradníci rozkrádajú, a žiadna zmena, ani drobná, k lepšiemu sa nekonala. Všetci sme ovce, len vy máte pravdu. Diskusia asi ozaj skončila, dovidenia inde.
 


Najčítanejšie na SME Ekonomika