Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zdravotníctvo je pod kontrolou farmafiriem, tvrdí združenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

som zastupca orig. farma firmy

rad by som doplnil par riadkov. ak porovnam minulost a sucastnost orig. firiem, tak je viditelny posun, ze kazda orig. firma ma prisny stupen kontroly ake prostriedky sa venuju na marketing. verte mi mam dobry plat na to,aby som porusil dake nariadenie a ma vyhodili, takze sasnzime spravat maximalne eticky.pozyvame na kongresy a verte neverte moji lekari travia cas na prednaskch,aby sa co to naucili..v tmto suplujeme stat,lebo platy lekarov su nizke a nik by si nemohol dovolit kongres v zahranici..co sa tyka generickych firiem, je to uplne ine...totiz je uplne bezne ze ich markting je za balenie vam zaplatime tolko a tolko..takze urcite pomoze predpisovanie ucinnej latky a liek vyberie lekarnik..on totiz nema cas na jednanie s farma firmami nakolko ma v lekarni ludi a ked mu vznikne rad ludia idu prec do dalsej lekarne..a inak je jeden paradox v skupine psychofarmak,ze original je lacnejsi ako generikum a pritom maju vsetky lieky v skupine 0 doplatok..to neviem ako je mozne..a na zaver kazdy krici kolko vela sa u nas spotrebuje na lieky..uvedomte si ze ak dame do zdravotnictva vacsiu sumu tak sa tie % riadne zmenia..totiz zdravotnictvo je podfinancovane..a netreba sa pozerat na firmy ako na diabla, lebo si uvedomte,ze nebyt originalnych firiem nie su nove moderne lieky..tak pekny vecer vsetkym
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ty budes

ty budes urcite zo Servieru
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie

nie Servier to nie, ale oni boli priekopnici v tomto smere...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lekar zoberie od pacienta "darcek" (kavu,bonbonieru,flasku) a ledva za to podakuje. Od firiem im niekedy stacilo pero, alebo igelitka, teraz si surovo vypytaju PC, kongres, alebo hotovost a vobec sa necitia trapne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

za odporne bonboniery a kavy asi nikto dakovat nebude, to snad nemyslis vazne:)) to putuje do smetneho kosa...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tvoje orig. firma

má sofistikovanejšie praktiky. Tvoj Gov. affairs manager vylobuje platby u správnych ľudí v parlamente, prípadne u hlavého odborníka v kategorizačnej komisii. Alebo pri zadávaní klinickej štúdie fázy II-III nebude problém obísť nemocnicu a podpísať s nejakým lekárom separátnu zmluvu bez vedomia jeho zamestnávateľa, prípadne presunúť pacientov z nemocnice na účely tejto štúdie do jeho súkromnej ambulancie. Alebo počas série edukačných seminárov tvojej firmy, pozvať si konkrétneho lekára ako tzv. spíkra na odverklíkovanie prednášok kompletne pripravených medicínskym oddelením tvojej firmy a za tieto mu zaplatiť slušnú sumu. Prípadne vymyslieť nejaký celoslovrenský "vedecký" projekt, ktorého bude oficiálne garantom. Alebo u neho spraviť kapacitu a zatiahnuť ho do vymsleného medzinárodného výboru - čo na tom, že praktické skúsenosti a jazykové znalosti má minimálne, ak môže ovplyvniť iných lekárov. A neverím, že máš pod kontrolou na zahraničných sympóziách všetkých lekárov na všetkých prdednáškach. Okrem firmou organizovaných a produktovo orientovaných podujatí to nemáš šancu ustriehnuť. A určite si mal i lekárov, ktorí prednášanímu nerozumeli, nakoľko neovládali angličtinu. A čo takto rôzne marketingové prieskumy a neintervenčné štúdie - máte ich všetky nahlásené na SAFS-e a platíte všetkým lekárom prísne v súlade s etickým kódexom? Nikto nepopiera aj pozitívne aspekty fungovania farmafiriem, ale ich zamestnanci majú tendencie prehliadať či bagatelizovať tie negatívne. Prípadne sú tak vymytí vlastnou propagandou firmy a nie sú schopní vnímať skutočnosť reálne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vidim, ze mas prehlad

co sa tyka gov aff managera tak to som nezazil, ze by sa dakto podplacal ci v kategorizacnej ci v inej komisii. klinicke studie su strikne oddelene a nemozu byt pouzite ako marketingovy nastroj, ze pocuj lekar dostal si studiu za 50 tis eciek a teraz davaj pacientov za to..a lekari nasi si na to zvykli a ked take pokusy boli hned povedali soory ale klinicka studia je daco ine a to som si odmakal..ak som ja osobne platil za prednasku lekarovi tak nikdy som mu ju nepripravoval aj ked je pravda, ze daktori kolegovia to robia a to som sa im vysmial do oci ze tak toto by bolo z mojej strany nepriechodne, aby som platil lekarovi a on nic len by odprednasal..nemam pod kontrolou vsetkych lekarov a urcite nesedia na vsetkych prednaskach ved to sa ani neda a preto si vyberam takych, ktorym to pomoze a ich to zaujima...neintervencne studie nerobim, lebo je okolo toho viacej roboty ako uzitku a okrem schvalovania etickymi komisiami tu na SK mi treba aj schvalit aj materskou firmou a ta to robi nerada, nakolko ma zle skusenosti,ze sa taketo tlaciva vyplnali od buka do buka a udaje boli velmi mizerne a nedoveryhodne..a vymytu hlavu nemam vlastnou firmou a vzdy robim tak, aby bol aj vlk syty a aj ovca cela..inak to nejde..som zodpovedny za cisla a viem ze ich musim dosiahnut tak aby, ma nik nemohol napadnut,ze robim daco proti firemnym ci statnym pravidlam,inak letim na hodinu a moj plat je ozaj velmi slusny a preto si davam na vsetko velky pozor...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

gov. aff. manager

bol iba príklad. Ja viem o "neštandardnom" ovplyvňovaní kategorizačnej komisie, či ľudí zodpovedných za terapeutické odporúčania v danej terapeutickej oblasti. To, že ty si o niečom nepočul alebo o niečom nevieš, neznamená, že sa to tak nedeje. Ty si myslíš, že si si niečo odmakal. Lekárom stačí, ak im firma vyjde v ústrety a pri klinických štúdiách obíde ich zamestnávateľa, pretože ten by určite nesúhlasil s tým, aby lekár v pracovnom čase, s využitím prostriedkov zamestnávateľa zarábal na práci celého oddelenia. Okrem toho, tieto štúdie sa využívajú i na vytvorenie vzťahu lekára k lieku i určitej "závislosti" pacientov na lieku, ktorí sa ho pravdepodobne budú dožadovať i po jeho registrácii. Navyše, lekári participujúci natýchto štúdiách budú dobrí "advokáti" do budúcnosti a adepti práve na odmeny za produktové prezentácie. Práve týmito "neštandardnými" postupmi si firmy budujú tzv. lepšie vzťahy s lekármi. Primitívne podmieňovanie kongresov a pod. počtom predpísaných balení je nižšia liga. Sám tvrdíš, že neintervenčné štúdie lekári flákali - ide tam len o ľahký zárobok. Práve pre povinnosť schvaľovania etickými komisiami a vnútornými "orgánmi" firiem ich mnohé firmy nahrádzajú rôznymi marketingovými prieskumami, kde je menej práce. Tu sa často zbierajú bezcenné údaje, hoci podľa niektorých výkladov by i veľa aktivít spadajúcich pod "marketingový prieskum" spadalo pod paragraf o biomedicínskom výskume a teoreticky by mali byť schválené podobne ako neintervenčné štúdie. Čo sa týka prezentácií, ja mám zase skúsenosti opačné - len minimum lekárov bolo schopných si pripraviť samostatne prezentáciu a ešte ju aj odprednášať tak, aby mala halvu i pätu. A to boli lekári z fakultných nemocníc, vyučujúci i študentov. Zažil som veľakrát situáciu, keď pán docent či profesor nevedel interpretovať graf či schému v prezentácii, ktorú prednášal, či vymenovať výhody lieku či postupu. A to neboli len prezentácie firmy, pre ktorú som pracoval. Napokon, takéto praktiky pripúšťaš i v tvojej firme. To znamená, že lekáov platíte za niečo, čo v skutočnosti neurobili. Lekár nie je platený iba za odprednášanie, ale hlavne za prípravu - a tú mnohokrát nevykonal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

toto

toto je teda zaujimve. Som lekar. Nikto doteraz odo mna neziadal za nic protisluzbu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

úplne nerozumiem tvojmu príspevku...

niektorí žiadajú priamo, od niektorých sa očakáva a ak nič nebude, už sa na žiadny kongres nedostaneš. A protislužba nemusí byť iba formou preskripcie...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ešte niečo...

ak to nikto nežiada od teba, neznamená to, že sa to inde nedeje... a možno nie si až taký významný... niekedy berú firmy na kongresy i menej významných lekárov, pretože významných si rozchytali iné firmy a vnútroné predpisy firmy určujú minimálny počet účastníkov, kedy materská firma kongres uhradí. Od množstva klientov sa odvíja i počet zamestnancov firmy, ktorí na kongres môžu ísť, napr. 1:5 (jeden zamestnanec firmy, 5 zákazníci).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto financuje fórum?

To je tiež otázka a ešte by ma zaujímalo, že ktoré mená lekárov za tým stoja. Možno by to viacero vecí vysvetlilo. Ak farmafirmy ovládajú zdravotníctvo, čo potom poisťovne. Zase je zaujímavé, že tie sú ako vždy mimo zreteľ. Pritom do pripravovaného zákona sa im podarilo dostať viacero zmien, po ktorých prijatí, by rozhodovali o tom, na čo principiálne nemajú právo a v prospech svojich ziskov.
Farma firmy majú zákonom obmedzené možnosti ako propagovať informácie, ktoré súvisia s ich produktami a najefektívnejší je osobný rozhovor. Zaujímavé ako pacienti presne vedia o čom sa lekár a zástupca rozprávajú, pričom nikdy v živote taký rozhovor nezažili. Je pravdou, že často je prítomné aj motivovanie, hlavne zo strany generických firiem, lebo tie nemajú prakticky čo iné ponúknuť. No v prípade originálnych preparátov je rozhovor cesta akou sa dostanú dôležité informácie k lekárovi a sú v prospech pacienta.
Generická preskripcia nerieši zmenu nákladov na liečbu, lebo úhrada je stanovená na molekulu a je rovnaká pre každú značku. Ešte som nevidel žiadnu analýzu, ktorá by potvrdila, že touto zmenou poisťovňa ušetrí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pre mňa organizátori tohto podujatia nie sú autoritou a preto mi je smiešne celé to zameranie. Mne nebude rozprávať niekto o korupcii zo strany firiem ak sám korumpuje, či je korumpovaný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a ako vieš, že títo lekári

sú skorumpovaní. Pozri, ja som medicínu zavesil na klinec práve preto, lebo som ju nechcel v slovenských podmienkach robiť polovičato, chcel som si zabezpečiť existenciu a nechcel som to robiť nečestne. V naivnej viere som odišiel do farmaceutického priemyslu. Začínal som ako reprezentant, no po krátkej dobe som to, práve pre korupčné praktiky, ktoré odo mňa vyžadovali nadriadení, vzdal. Robil som marketing a neskôr medicínsku podporu, no na každej pozícii po čase nadriadení chceli, aby som robil veci, ktoré boli v rozpore buď s mojím svedomím, vnútornými pravidlami či zákonmi. A nechceli to len nadriadení, ale často i lekári. Myslel som, že to bolo len špecifikum danej (hoci originálnej) firmy. Prešiel som do inej, no tam to bolo po krátkom čase to isté. Problémom je, že vo firmách cirkulujú stále tí istí ľudia na riadiacich pozíciách - títo začínali niekedy v 90 rokoch a používajú stále tie isté praktiky. Tlaky z centrál sa stupňujú - jednak na zvyšovanie predajov, jednak i na formálne etickú stránku podnikania. Títo ľudia sú však vyhoretí a chcú sa udržať na svojich pozíciách za každú cenu. Preto používajú svoje zaužívané postupy, no sofistikovanejšie a navonok v súlade so zákonom. Preto vo faktúrach za kongres kontrola nenájde náklady na wellness, lyžovačku či motokáry - všetko toto sa skryje do faktúr za catering, technické zabezpečenie podujatia, ktoré majú na starosti externí dodávatelia. Podstata však je rovnaká - ide o korupčné správanie, ktoré v konečnom dôsledku zaplatíme my, platcovia daní a odvodov. Paradoxne, títo veční farmafunkcionári nemajú problém - materské firmy privierajú nad takýmito praktikami oči pokiaľ sú dobré ekonomické výsledky, prípadne ich niekto cielene na takéto praktiky neupozorní. Ale kto by to robil? Vlastní zamestnanci sú spokojní - majú dobré plary, odmeny, firemné autá, telefóny, pohodlný život. Lekári, s ktorými "robia biznis" na to charakter nemajú a boja sa, aby im nevyschli bočné príjmy často vo výške státisícov eur ročne. Ministerstvo zdravotníctva a riaditelia nemocníc sú spokojní, že nikto neprotestuje a nedožaduje sa agresívnejšie systémových zmien v zdravotníctve. Sestry a začínajúci lekári držia hubu a krok, pretože majú starosti ako vyžiť od výplaty k výplate, prípadne čakajú na atestáciu, aby buď boli konečne oni partnermi pre firmy, prípadne mohli odtiaľto vypadnúť von.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Som tu kdesi uviedol, že páni aktívni majú veľmi zaujímavé podnikateľské aktivity, ktoré zaváňajú nadštandardnou pozíciou v poisťovni. Ja nevidím rozdiel medzi lekárom, ktorý píše lieky tak ako mu kto platí a lekárom ktorý má známych na "správnych miestach" a preto má zaujímavé a lukratívne zmluvy s poisťovňou a dobré miesto v sieti. Preto mi títo páni prídu pokryteckí.
To, že ministerstvo toleruje u riadiacich pracovníkov oddelení a kliník ich podnikanie v strete záujmov je jedna vec a druhá, že toleruje aby minimálna sieť bola zaprataná rôznymi s.r.o. ktoré v nej majú kadejaké odborné ambulancie i keď v nich nemajú lekárov. V praxi to vyzerá tak, že kvalifikovaný lekár, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady pre súkromnú prax chce získať miesto v sieti, ale sieť je plná, znie odpoveď. A následne sa mu ozve nejaký majiteľ s.r.o., podobný ako páni aktívni a ponúkne mu miesto u seba, lebo on je v sieti ale bez lekára.Super nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ešte by mohli zahrnúť

do svojich prednášok organizátori fóra i to, ako sa Logman dostal k tak lukratívnym zmluvám a prečo tak dobre jeho lekári zarábajú, druhý z organizátorov by mohol povedať, že ako sa efektívne skĺbiť pôsobenie v štátnej nemocnici a vo svojej súkromnej s.r.o. a čo je to z pohľadu lekára stret záujmov, ak to nikomu nevadí. To platí aj pre hlavného organizátora, na jednej strane prednosta štátnej kliniky, na druhej podnikateľ s lukratívnymi zmluvami a s prepojeniami na iných úspešných podnikateľov. Ak takýto ľudia idú rozprávať o korupcii v zdravotníctve. Príde mi to smiešne, lebo získať kvalitnú zmluvu od poisťovne nie je len tak.
Celá akcia je podľa mňa účelová a zamlžujúca a chce upriamiť pozornosť niekam inam než by pozornosť upriamená mala byť.
Ja podporím akciu, ktorá bude viesť k zákazu aby prednostovia, primári štátnych zariadení mohli podnikať v rovnakom spáde v tej istej oblasti a navyše ak to štátne oddelenie má finančné problémy, ale ich súkromné nie. Ale o tom páni iniciatívni neporozprávajú, že?!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

Ja mám pocit, že skoro každý lekár po 40-ke má vlastnú s.r.o. Na druhej strane sa tam chovajú k pacientovi slušne, vyšetria ja o 7 večer a vysvetlia pacientovi čo mu je, a ako budú postupovať v liečbe. Ešte by tu bodla nejaká súkromná nemocnica - len kto by chcel vložiť počiatočný kapitál a riskoval by jej prevádzku pri súčasnej legislatíve. Ešte možno poisťovne, ale neviem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sukromna nemocnica

sukromne uz su, napr. v Ba medissimmo ci aky ma nazov, len ani v ba neni dost bahatych,ktori by boli ochotni zaplatit a napr. aj v MA je sukromna a aj inde, len bez zmluv s VSZP nepreziju ak nemaju svoj vlastny kapital..a to nemaju..Treba sa kamosit s Pentou ta riadi cele zdravotnictvo :-) a ide im to celkom slusne :-)
 

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Ekonomika