SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zlaté padáky majú zbaliť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

 

predpokladám, že mikloš myslí zákon o povinnom odvode do miklošovho vrecka.
presne ten zákon, podľa ktorého sprivatizoval spp
 

Tomuto sa vravy ine komplexy

Tusim ze ty pri mene Miklos vyskocis aj zhrobu o 100 rokov a povies SPP. Gratulujem
 

 

a co tvoja bezbreha naivita?! :) miklos povie, ze to da preverit a ty to uz beries za vyriesenie problemu... paneboze...
 

radšej,

by si sa mal zamyslieť nad tym, čo urobi Fico s Lazarom, ktory takuto kolektivnu zmluvu podpisal!!!
 

Je tragikomické,

že sa tu diskutujúci chronicky striktne delíte podľa politických sympatií a do krvi obhajujete tých „svojich“ najspravodlivejších zo spravodlivých. Kedy konečne pochopíte, že tu nejde o koalíciu a opozíciu, že tu nejde o farbu politického trička, ale ide predovšetkým a jedine o peniaze (do súkromných vrecák). Aj v tomto prípade to dokazujú slová poslanca Kažimíra, zvaľujúce pôvod kolektívnych zmlúv na Dzurindovcov:
"Tie kolektívne zmluvy boli prevzaté ešte z čias vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). Takže môžme ísť až k dedičnému hriechu.“
Ja ich dešifrujem tak, že štafeta kolektívnych zmlúv vyhovovala obidvom táborom. Ak teraz niečo vyčítajú Ficovci Dzurindovcom, tak najviac nedopatrenie, že sa to takto prevalilo. Obidva tábory máta hrozba ukončenia štafety neprimeraných výhod v odmeňovaní manažérov.
 

 

kdeze Fico, Dzurinda, treba ist ovela dalej do minulosti - Adam, tam to zacalo...
alebo zeby bol za tie odmeny zodpovedny ten co ich dovoli vyplatit?
 

Kol.zmluvy podpisovali ficochodi...

v Teplárni v Košiciach keď boli v minulej vláde,tento típek teraz je viceprimátor v KE,asi treba dávať väčší pozor na nich,robiť priebežné finančné a personálne audity, transparentné kontroly mestských podnikov a hospodárenia EHMK 2013.Dávno sa vedelo o tom,prečo pán Judr.Doc.F...,CSc.PHD+PMH a smer,s.r.o,mlčali doteraz???????Toto nie je s.r.o, ale naše dane a hospodárenie s nimi.
 

 

Zrušit všetky odstupné. Stejne sa na tom nabalujú prašivci a zlodeji. Nech mi niekto vysvetlí načo je odstupné pre starostov, vedúcich a podobnej hávedi?
 

Odstupné je na toto:

Človek, ktorý sa dostane na takéto teplé miestečko, nikdy v živote nevidel poriadnu prácu, odriekanie a sám seba nadhodnocuje. Skrátka skorumpovaný drzý kariérista.
Preto si myslí, že je spravodlivé zhrabnúť 90 tisíc a kričať do sveta, ako sa namakal a ako zachránil 15 miliónov za 40 dní.
Je mnoho profesií, kde ľudia denne zachraňujú viac ako 15 miliónov, či životy ľudí, zamestnávateľom prinášajú denne obrovské zisky a tí majú zväčša odstupné 2 mesačné platy a neistotu, či si niečo nové nájdu.
Túto neistotu má dnes i náš hochštapler z teplární a preto sedí na tých 90-tich tisícoch ako kvočka na vajciach, lebo vie, že pri svojej "kvalifikácii" by si nezarobil už ani na slanú vodu.
 

FIKO v PRUHOVANOM PYŽAME

Srdce pravicových voličov - ktorí by vodcu sociálnej demokracie najradšej videli v pruhovanom pyžame už od čias kontroverznej nahrávky - včera zaplesalo. Doteraz bol totiž prototyp pravicového politika „slušák“ padnutý na ústa. Dnes si málokto pamätá predsedu liberálnej Demokratickej únie, Jozefa Moravčíka, ktorý bol v roku 1994 krátko predsedom vlády. To bol ešte prototyp uhladeného politika, ktorý sa zvykol vyjadrovať v súvetiach s náznakmi argumentov. Nečudo, že je zabudnutý.

Už za Mečiara bol problém, že žiadny politik z opačného tábora nedokázal čeliť guľometnej paľbe siláckej demagógie. Tá bola väčšinou zaobalená v krátkych úderných sloganoch, ktoré boli opakované s pravidelnosťou pokazeného gramofónu. Fico len tento spôsob diskusie doviedol do dokonalosti. Teda, keď vôbec bol ochotný s niekým ísť do diskusie. Buď kohosi obviňoval, alebo sa tváril, že len on niečo „zabezpečí, postará sa, ochráni, vybojuje, porazí, vyrokuje, prinúti, zaštíti...“ Podobný spôsob verbálneho prejavu používal tiež Ján Slota alebo Anna Belousovová, ktorá v nedeľných debatách zvykla politických oponentov doslova ukričať.

Nový typ politikov aj na pravej strane

Tejto hulvátskej bezočivosti sa pomaly učia aj predstavitelia pravice. Začal s tým drzý Sulík, ktorý si pred ústa servítky nekladie. Ficovi a spol. bez obalu povie, čo si o nich myslí. Jeho energickosť a neformálnosť na mnohých pôsobia osviežujúco. Zdá sa im, že predseda SaS sa na nič nehrá. Podobným príkladom je aj kontroverzný Igor Matovič. Intuitívny politik napíše a pomenuje veci podobne ako to ľudia cítia. Akciou „srdce pre Orbána“ zase ukázal, že národná politika sa dá robiť aj inak, než si predstavujú slovenskí národní tankisti.

Ondrej Dostál je taktiež týmto typom politika. Aj keď občianskym konzervatívcom sa často podsúva, že sú prehnane intelektuálski, Dostál má imidž aktivistu. Či už išlo o samoudanie v rámci protestu proti jazykovému zákonu, alebo mlátenie čínskymi ochrankármi pred prezidentským palácom – politik OKS dobre vie, že aj u Václava Havla viedla politická kariéra z basy na Hradčany. Zdravú drzosť nadobúdajú aj niektorí kresťanskí demokrati. Robert Fico sa poslednú nedeľu v diskusii s Radoslavom Procházkom poriadne zapotil.

Ako reagujú opoziční voliči i politici na rastúce mediálne sebavedomie pravičiarov? Zrazu volajú po slušnosti, tvrdiac, že napríklad Sulík vedie parlament nedôstojne a Matovič je hulvát. Čo uvidíme ďalšie? Poslanca Číža ako spieva „Sľúbili sme si lásku“? Že takto nízko nasadili latku ich vlastné idoly a stranícki vodcovia, už títo ľudia nevnímajú. Samozrejme všetci, teda voliči koalície i opozície, sa môžeme dohodnúť, že sa po tej ceste vrátime pekne naspäť. Teda, že začneme politikov posudzovať podľa toho, čo hovoria a reálne robia pre krajinu, a nie podľa šoumenských či siláckych gest. Len to by asi mnohí dnešní aktívni politici zostali nezamestnaní. Pretože je rozdiel robiť šou a mať aj výsledky, ako len strúhať formu a „skutek utek“.
 

Lenty títo úbožiaci

si 100% zdvihli platy a tým aj odmeny a odstupné sa o 100 % navýšili. Sú to sponzori SaS asi sa boja že 4 roky nevydržia a nestačili by si nahrabať čo vložili do strany takže si to zhrabli naraz.
 

V spoločnosti to už vrie!

V spoločnosti to už vrie a jedine zakricat LOVU ZDAR a na nich ako v Egypte aj to patri k demokracii.
 

JE TO LEN OTÁZKA ČASU !!!

Áno v spoločnosti to už vrie ... a nečudovať sa ! A dostane po chvoste aj pravica aj ľavica , lebo im v skutočnosti nejde o dobro ľudí ale o to , aby sa na zbedačenom národe nažierali ... Veď je to hanba , čo sa tu deje a ako sa tvária , že všetkým záleží na BLAHU NÁRODA ....
 

svet čaká ako dopadne Egypt,a budú....

ďalší na rade,máš pravdu je to otázka času dokedy sa v takýchto sumách bude kradnúť,beztresne.
 

tak tak

Tato zberba sa arogantne citi nedotkuntelna a pokrytecky sa smeje obycajnym ludom pracujucim za almuznu do tvare. Ludia toho maju dost, preco maju starki, ktori tento stat vybudovali zit zo smiesneho dochodku, pocitat pecivo ci platky salamy na kusky aby vobec nejako vysli, preco ma stredna generacia pracovat za smiesny plat, splacat z neho este hypoteku a ku koncu mesiaca si radsej nedopriat maso, preco mladez je na urade prace, aby sa potom nejaky Mihal mohol vyjhadrit, ze hranice su otvorene a komu sa nepaci nech ide ? alebo nam dvihnu dochodnkovy vek, aby sme sa ho pre istotu nedozili a stat neochudobnili na vyplacanych dochodkoch? budeme pocuvat ako si nejaky dusevni uboziak necha vyplacat priplatky pre nebratislavskych a nam budu hovorit setrime pre nase generacie ??? je to vysmech... fasizmus...ride on our mankind...
 

Odstupné v TEKO

p. Mikloš prečítajte si zmluvy manažérov, ktoré ste im dali cez FNM – ktrorý personálne ovláda SDKU,SAS,KDH a Most-Hid, v kolektívnej zmluve TEKO,a.s o odstupnom pre manažérov sa vobec nejedná. Podniková kolektívna zmluva pojednáva o odstupnom pre dlhoročných zamestnancov:
§ 45
Odstupné

1. Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1. písm. a) až c) ZP, alebo dohodou z tých istých dôvodov a zamestnankyni, s ktorou zamestnávateľ skončí pracovný pomer v dôsledku uplatnenia zákazu niektorých prác a pracovísk pre ženy, patrí po skončení pracovného pomeru odstupné v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku zisteného podľa § 134 ZP.
2. Zamestnancovi spĺňajúcemu podmienky podľa ods. 1 bude poskytnuté ďalšie odstupné, a to vo výške jedennásobku priemerného mesačného zárobku za každý mesiac, o ktorý (podľa dohody) skončí pracovný pomer skôr, než by skončil na základe výpovede a dĺžky výpovednej doby podľa Zákonníka práce, najviac do výšky trojnásobku priemerného mesačného zárobku.
3. Výška odstupného určeného podľa ods. 1 a 2, pokiaľ zamestnanec nemá nárok na starobný dôchodok, resp. predčasný starobný dôchodok sa zvyšuje o:
počet odpracovaných rokov násobok priemerných platov
10-15r. 1
15-20 r. 1,5
20-25r. 2
25-30r 2,5
30-35r. 3
35-40r. 3,5
nad 40r. 4
Do odpracovaných rokov u zamestnávateľov energetiky sa počíta pracovný pomer v SE, a. s., bývalej VHJ SEP, SEP, š. p. (do 1. 11. 1994), ako aj priamo na FMPE a v sekcii energetiky MH SR.
4. Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. V prípade, ak by mal zamestnanec podľa podmienok stanovených v PKZ, nárok na vyššie odstupné ako v sume desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku podľa prvej vety tohto odseku, bude zamestnancovi priznané toto vyššie odstupné. Súbeh nároku na zvýšené odstupné podľa ods.3 a na odstupné podľa tohto odseku nie je možný.
5. Zvýšené odstupné podľa bodu 3 nepatrí zamestnancovi, ktorý ku dňu skončenia pracovného pomeru spĺňa podmienky pre priznanie starobného dôchodku, resp. predčasného starobného dôchodku.
6. Odstupné a zvýšené odstupné neprislúcha zamestnancovi, ktorému v priebehu pol roka pred ukončením pracovného pomeru v zmysle § 63 ods. 1 písmena a) až c) ( ďalej len rozhodného obdobia) bol právoplatne uložený trest súdom za čin, ktorého sa dopustil pri plnení pracovných úloh, alebo v priamej súvislosti s nimi.
7. Výška odstupného určeného podľa ods. 1 a 2 sa pre zamestnancov vo vedúcej funkcii zvyšuje podľa počtu odpracovaných rokov vo vedúcej funkcii. Konkrétny postup je riešený samostatným vnútropodnikovým predpisom, ktorý bol prerokovaný s Výborom ZO ECHOZ – TEKO, a.s.
8. Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi, riadi sa § 76, ods. 3 ZP.
9. Zamestnancovi ktorý má v TEKO, a.s. odpracovaných viac ako 25 rokov a s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníc
 

dobre vravíš či píšeš

niet čo opraviť. Len by som pridal jeden názor. Spomenul si Kažimíra, dlho som si myslel, že najslizkejší had je Maďarič. No dnes som zistil,že Kažimír je iná trieda.
 

Re:runx

Veď bol policajt Kažimír a ním aj zostane,veď má za pár do výsluhového dôchodku, preto sa asi aj vrátil podľa plánu,aby ho mal ešte vyšší.Tu ide o osobný záujem,verejný je bokom.Všetkým vranám,čo mu naleteli na lep odkazujem len toľko že,vrana k vrane sadá,veď sme v Košiciach "vraňare aj "vraňarky".
 

Este to boli?

Mslim ze vacsina z tych cca 15000 vran co sadla na lep sa uz spamatala. Aj tie ktorym posielas odkaz ( I think ). Pekny vecer.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika