SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Za osem rokov prispel štát investorom viac ako šesť miliárd eur (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4 5 6 7

Hodnoť

 

to vychadza 1500 evri na hlavu
 

 

na hlavu utratili cca 700 evri, takze im ostalo este na bublifuk, a samozrejme aj zisk siel do korey/francuzka/nemecka
 
Hodnoť

 

Toto len potvrdzuje sluhovskú náturu nášho národa. Medzi sebou sa ideme požrať, ale cudzím lezieme niekam.
kto je dole, je systematicky udupávaný, aby s nedajboh dostal hore, ak nemá konexie. A ticho nadáva.
Kto je hore, je voči vlastným rodákom tá najväčšia špina a strašne rýchlo zabúda, skade vyšiel, alebo jeho predkovia. Toto je u nás špecialita.
 
Hodnoť

podpora investorov

nehovorim ze netreba podporovat investorov, ale 150 000 EUR na 1 pracovne miesto (5 000 000 SK) je silna kava. samozrejme ze potom peniaze chybaju a odnesu si to zivnostnici a "obycajni slovaci" zvysenim DPH a odvodov. keby taku sumu investovali do skolstva, do vyzkumu, mozno by to malo pozitivnejsi efekt.
 
Hodnoť

Amatérizmus SME??

V prvom odseku sa píše, že investorom sme poskytli vyše 6 miliárd eúr, vo štvrtom už iba toto:

"Z toho vo forme dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného a nehmotného majetku za 547,50 milióna eur, príspevku na vytvorené nové pracovné miesta za 92,70 milióna eur, príspevku na rekvalifikáciu zamestnancov prijatých na vytvorené pracovné miesta za 52,51 milióna eur, vo forme úľavy na dani z príjmu v hodnote 439,39 milióna eur, ako aj formou prevodu alebo zámeny nehnuteľného majetku za cenu nižšiu, ako je všeobecná hodnota majetku, za 46,69 milióna eur." Teda dokopy tých 1,18mld. €. Kde je zvyšných skoro 5 milliárd, SME neuvádza.

Ono to funguje tak, že výška podpory zahraničných investícii je v rámci celej EÚ obmedzená na 15% hodnoty. Keď si vydelíte súčet vo štvrtom odseku hodnotou v nadpise, dostanete výsledok približne 0,15, teda 15%. Čiže v SME asi pracujú amatéri keď si výšku investícii zamieňajú za podporu. Správne má byť, že investori investovali vyše 6mld € a štát ich podporil sumou 1,18mld € čiže 15timi % investícii.

A teraz k štruktúre podpory - úľava na dani 440 mil. € je dos hypotetický výdavok, ktorý by štát nezískal tak či tak keby sem investor neprišiel. Obstaranie hmotného a nehmotného majetku - najčastejšie je to prenájom pozemku, ktorý by si investor musel za normálnych okolností kúpiť a ktorý má svoju hodnotu aj vtedy keď tam nič nestojí, ale po skončení podnikania ho musí vráti štátu a logicky pozemok s inžinierskymi sieťami si nevybagruje a neodnesie so sebou...Ostatné príspevky na podporu zamestnania sú pomerne malé ktoré sa z daní a odvodov zamestnancov či prostriedkov ušetrených na sociálne dávky pre 40 000 ľudí rýchlo vrátia. A to nerátam zamestnaných u dodávateľov investorov či ľudí ktorí našli zamestnanie napr. v službách ktoré sa v oblastiach s investormi rozvinuli lebo masa zamestnancov má vyššiu kúpnu silu ako masa nezamestnaných...

Len taký príklad. Samsung vo Voderadoch má 1100 zamestnancov, dostal daňové úľavy, ale spolu s ním prišlo do okolia asi 6 firiem dodávateľov kde pracuje ďalších 2000 ľudí ktorí úľavy nemuseli dostať...
 
Hodnoť

Halo! A kde su zmluvy?

Ziadam zverejnit vsetky zmluvy! A hlavne tie Ruskove.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7

Najčítanejšie na SME Ekonomika