SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Za osem rokov prispel štát investorom viac ako šesť miliárd eur (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

20 rokov "demokracie"
-20 ročný prepad v HDP, dohnaný až v r. 2008,životná úroven z r. 1989 stálne nedosiahnutá -400 000 nezamestnaných -300 000 v zahraničí -demografický prepad-vymieranie -populačná explózia Rómov -ztrojnásobenie kriminality -rozdelenie štátu z vôle politikov bez referenda -vstup do NATO,dalšieho paktu, bez referenda -rozkradnutie, prípadne rozpredanie národného majetku Bravo.Hlavne že už máme tie mandarínky a banány, netreba na ne čakať vo frontách, ani zhánať bony.
peters15
ty bulo
vacsina tvojich bodov je pozostatok a dedicstvo tvojho uzasneho komancackeho systemu, tak tu nerob chytreho, kto naucil ciganov zneuzivat socialny system? kto naucil ludi systemu kto nekradne okrada sam seba, za cely bordel co tu je sa mozeme podakovat ***** takym ako ty
karol_cajka
Nemá pravdu, aj keď nadávať mu nemusel, nemyslím, že by peters15 priamo obhajoval socializmus, len poukázal na nezrovnalosti. Karol Čajka sa síce neohrabane vyjadruje, ale má pravdu ... príčinou je to, že sme zo socializmu neboli pripravení na taký hodnotový skok, ako priniesla doba po jeho zániku. Skok z ničoho v podstate k všetkému, bez "obmedzenia štátu" je veľký skok, našou jedinou vybudovanou "hodonotu" bolo skutočne "kto nekrade, okráda vlastnú rodinu" a toto nám zostalo ... za socíku to bolo ako tak tlmené strachom zo štátu, po uvoľnení oprát to už nikto neustrážil a sloveč zdivočela ... všetci ... veľkí pání veľa zdivočeli, menší menej a najmenší - robotníci najmenej, ale je to len o tom, aké mali možnosti tam, kde boli, keby mal ktorýkoľvek "odborár" lepšie príležitosti, tak nepomôže svojmu spolupracovníkovi, spolusúputníkovi v odboroch, obral by ho možno ešte viac, ako ten "veľky pán". Takže plakať nad tým, čo tu robili, a stále v rámci svojich možnosti všetci na Slovensku robia je zbytočný plač. Slovensko je také, aký je jeho národ, je to náš obraz, len sa naň ťažko "pozerá" ;) Jednoduchšie je zvaliť to na druhých ... kapitalistov, židov, maďarov, cigánov (aj keď tí by si pár po zadku zaslúžili), či modrákov či ficoidov, vyberte si, komu je aký nepríjateľ milší, výsledok je ten istý .. :)
izero
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

neprehanaj to s tymi hodnotami

pozri sa na zapad, aj tam sa kradne , zabija a pod.
len sa to tam trosku inac robi a vysvetluje ludom ako u nas ;)
vsade je bordel a bude este vacsi. hold nasa civilizacia musi prejst obrodom, a to nas caka v najblizsich rokoch.
 

 

Ja si nerobím ilúzie, že sa na "západe" nekradne, ja nie som žiadny veľký význávač západu .. rozdiel je v kultúre ... na západe vznikne tlak, aby taký zlodej rýchlo padal z politiky a tým sa mu trošku "obmedzia" možnosti toho kradnutia, u nás taka kultúra neexistuje. Takže nehľadaj v mojich príspevkoch, to čo tam nie je, respektíve, to čo tam chceš vidieť ;) (ďalšieho vnútorného nepriateľa ;))
 

ja nehladam vnutorneho

neprijatela, to zase na oplatku nehladaj ty v mojich prispevkoch, ja som ti len pisal ze vsade je to podobne, ano mas pravdu, ak sa to stane zapadnejsie tak aspon ze ten politik odstupi a je tam vacsia sanca ze za to bude aj potrestany. u nas bohuzial nie. ale inac je to prehnite skoro vsade rovnako ;)
 

Uz som to nevydrazal

doteraz som ti klikal len minusky na kazdy!!! tvoj prispevok. Ze hodnotovy skok....hahahaha, dalej bez "obmedzenia statu". Nedaj sa vysmiat. Tu si nadiskusii v denniku a nie s chlapcom na pieskovisku. O tych vybudovanych hodnotach len tolko, ze kolko krat za poslednych 20 rokov nas "PREDAJ" tych hodnot tahal zo shitu !!! Na to nejako zabudas.
Musim doplnit ako ochranu pred rychlymi zavermi - komancov som nenavidel, chcel som emigrovat, len ked som prisiel z vojny v 1990, tak politicky azyl uz nedavali. A este... nezijem na SK dobrych par rokov. Nabuduce porozmyslaj dopredu. Ozaj kedy sa uz konecne dostaneme na uroven toho 1989 ?????
S tymi kradezami - ano za totaca kradol KAZDY a pomenej. Teraz kradne par "jedincov", ale zato poriadne!!! aj za ostatnych a mnohonasobne viac. Komu ty tu ides tlacit kaleraby do hlavy ? Sa zorientuj.
 

 

No, hlavne sformuluj konzistetné vety, lebo ťažko sa chápe, čo si vlastne chcel povedať. A už hľadať moje príspevky a klikať na ne mínusku, to už je trošku mimo mísu, ale neriešim to, rob, na čo máš čas a chuť ... a záver o nejakom pieskovisku, to už sa ani neoplatí ďalej komentovať. Máš tu viac nekonzistetných záverov .. napr. posudzuješ moje hodnotenie príčin hniloby Slovenska a nie si pritom na SK pár rokov, už to samo o sebe je dosť divné. Tiež asi slabo čítaš, čo píšeš, lebo ja neobhajujem socializmus a plne s Tebou súhlasím, že teraz kradne pár jedincov a viac a nijak ma to neteší, ja len tvrdím, že preto dnes kradne pár jedincov viac, lebo sme to my, Slováci, ktorí nečinnosťou a zlými príkladmi chovania (kradni, inak okrádaš) sme takýchto jedincov sami vychovali. A toto naše zlé vychovanie takýchto jedincov je spôsobené veľkým hodnotovým skokom, lebo "kradni, lebo okrádaš seba" je hodnotový výrok, nie citový ;) To len tak na okraj štipka z psychológie... Takže sa v podstate rozčuluješ nad tým istým, čo aj ja, len nedokážeš triezvo prečítať a premyslieť, čo som chcel povedať. Ja to ale chápem, ty si temperament SP a ja NT, tu sa ťažko číta jeden druhému, aj keď hovoria obaja to isté. Takže neboj, rozmýšľam dopredu, niekedy hodne dopredu, len tvoj štýl čítania je iný ako môj štýl písania... ale inak peace a kľudne ak máš tu potrebu klikaj mínus mínus mínus, ja na to u teba nemám čas ;)
 

 

Inak, sme sa isto nepochopili, lebo "PREDAJ" hodnôt nás ani raz neťahal zo shitu .. ja som písal o hodnotách morálnych, nie hmotných a o hodnotom skoku morálnom, nie hmotnom, preto Ti z môjho textu vyliezli úplne iné závery, než mali vyliesť ... inak by si dospel, že píšem tiež o tom istom, o jedincoch, čo sa vymkli kradnutiu poriadne ;) Ale to nič, nepochopili sme sa ... na okraj, pridám jeden popis zaujímavého experimentu s "morálnymi" hodnotami ;)

Anonymita a vandalismus
Zimbardo umístil opuštěná, ojetá auta bez poznávací značky a s mírně pootevřenou střechou jako “spouštěcím stimulem” do prostředí Bronxu v New Yorku. Během 10 minut nastoupili první vandalové. Za 48 hodin bylo zaznamenáno 23 ničivých kontaktů, kteří si z auta něco vzali nebo jej nějak poškodili. Většinou šlo o dobře oblečené dospělé ze střední třídy. Anonymní situace (ve čtvrti, kde nikdo nikoho nezná) z nich udělala vandaly: každý si rád “do křápu praštil” nebo si něco “odnesl”. Totéž auto umístěné v Palo Alto v Kalifornii (kde se každý stará o to, co dělá ten druhý) zůstalo bez škrábnutí po dobu pěti dnů; nakonec místní sami zavolali policii, aby ji upozornili, že v jejich ulici stojí zaparkované cizí, pravděpodobně kradné, auto. Zimbardo se domnívá, že jde o příklad etické reciprocity: “když se já budu starat o věci ostatních, ostatní se postarají o moje”.

Zdroj: http://ografologii.blogspot.co...

PS: môj "svetonázor" je presne tento: "když se já budu starat o věci ostatních, ostatní se postarají o moje" ... a myslím, že na Slovensku práve toto chýba, každý sa chce starať len sám o seba ... a preto sme tam, kde aj ten experiment .. v rozbitom a rozkradnutom aute ... :-o
 

 

Vypočuj si body,ktoré čítal Kňažko na námestí - o rozkrádaní, korupcii,vraždách, nezamestnanosti tam nebolo ani slovo. To ,že za kapitalizmu sa tu mimo pár kilometrov ciest nepostavilo nič a pre obyčajných ľudí sa všetko zmenilo k horšiemu to je neodškriepiteľný fakt.
 

1989,V.Havel:

Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte.Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků… Pro mě není rozhodující s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku a proto má naději, že i člověk poslouží jí.
Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národnostních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme nejen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naši povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat…
 

1989,V.Havel:

Náš stát by už nikdy neměl být přívažkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizí nebo podobně. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme.
Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury... Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naši ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO.
 

 

Po precitani tohto prejavu mam zmiesane pocity.

Neviem ci mam plakat alebo sa so slzami smiat. Je to ako zo Svejka.

K+ za trefny prispevok
 

 

Z dnesneho pohladu strasna demagogia. Takisto K+
 

Presne!

A ďakujem za doslovný citát .......a tak raz budeme citovať aj tento zlepenec a budeme sa smiať, asi ťažko, Dzurindu sme poslali tam, a on sa vrátil, ale ono je to relatívne, Radičová dnes behala pri mikrofóne TA 3, doprava a doľava ako ju metal Šukino, bolo to dosť trápne od predsedníčky vlády, ale Sulík ako predseda národnej rady sa choval ako buran na svadbe, bez kravaty a posúval ju v pravo alebo vľavo, ako chcel, aj dozadu aj dopredu........takže BOH žehnaj SLOVENSKU !
 

Za komancov

museli cigani chodit do roboty - rano vstat a ist do zamestnania robit nervy napr. mojmu otcovi stavbyveducemu....som sa nieco napocuval. Takze kto ich to naucil na soc. davky ???

Tie byty co ten rackujuci srandista - disidentko ( ako tu nizsie "peter15" spomina ) nazval kralikarnami sa predavali (ju) za miliony slovenskych korun. Teraz demokrati za pomoci bankarov a developerov okradaju normalnych ludi !!! Ceny su vysoke, lebo tu nie je ziadna rozumna bytova politika.
 

absolútna podpora

K+
 

Proste

Sme makka verzia ekonomickeho protektoratu, periferia. Na tom uz vela nezmenime. Centrum rise je niekde inde. Aka je perspektiva? Kto robi-robil v zahranicnej firme vyrobneho manazera, ma kazdorocne tu istu ulohu, zvysit produktivitu a znizit naklady. Rast platov o inflaciu +- 1-2%, vzdy menej ako rastla produktivita. Nie vyskumom a vyvojom, a inovaciami, ale srubovanim zamestnancov, hoci aj ad-absurdum. Vacsina takto znicenych ludi v poslednych rokoch svojej pracovnej kariery bude poriadne zatazovat zdravotnicke a socialne systemy, pretoze budu bud praceneschopni (ciastocni invalidi) alebo pracovat na flexikontach ako namedznici podla toho, kolko bude prave prace. Tak to v protektoratoch chodi.
 

 

lenže koľko sme sa museli trápiť, pracovať. Takmer všetko sme si museli vyrábať sami - až 80 % sortimentu sme ivyprodukovali tu u nás a len 20 % bol dovoz. Teraz už toľko pracovať nemusíme, vojdeš do obchodu a všetko dovezené z Číny, Poľska, Ukrajiny...starajú sa o nás, my len konzumujeme, užívame.
 

takisto môžem napísať

rok 1968 životná úroveň porovnateľná s Rakúskom, rok 1989 kde bolo Rakúsko voči nám??
ZO 400 tisíc nezamestnaných je min. tretina nezamestnateľných, a prečo je nezamestnanosť a vtedy nebola?? ČSĽA za čias Varšavskej zmluvy 250 tisíc vojakov, dnes AČR + OSSR dokopy ani nie 50 tisíc vojakov, ďalej desaťtisíce príslušníkov pohraničnej stráže, represívneho aparátu, ŠTB, komunistickej strany
Nemecko s ďaleko vyššou životnou úrovňou vymiera už 20 rokov
Rómov k populačnej explózií vychoval socialistický sociálny systém
kriminalita - únosy, mučenie, justičné vraždy, Jáchymov, strieľanie na hraniciach v podaní štátnych orgánov
ani na vstup do RVHP či VZ sa nás nepýtali vo voľbách...

neobhajujem tento systém ale to len tak na okraj...
 

A prečo porovnávaš

socializmus z 50-tych rokov s tým zo 70 a 80-tych? To ako máme teraz porovnávať kapitalizmus z prvej republiky? Ako boli hladové pochody? Ako četníci strielali do štrajkujúcich? Rakúsko iste r.1968 bolo tam kde my, ale len preto, že porovnávaš celú CSSR a nie len Slovensko. Za prvej CSR sa u nás priemysel zlikvitoval-asi 25% prac.miest, za komančov vybudoval a ešte mohutnejší, zaujímavé, že tí bývalí komunisti žijú v malých vilkách, bývalí disidenti zrazu vo veľkých vilách. Vtedy kradol každý ale menej, dnes kradne elita v miliardách.
 

Inak r.1989

bolo v ekononomike a hlavne životnej úrovni za nami Irsko, Portugalsko, Grécko, južné Taliansko, vnútrozemie Španielska...a to ani nemali komunistov. Rakúsko nebolo pred r. 1989 až tak daleko pred nami, zbohatlo najviac v 90-tych rokov, hlavne vdaka investovaniu v lacnej východnej Europe. Dneska sú Rakúšania pred Nemeckom, Nemci chodia robiť do Rakúska. Vtedy keby to niekto predpovedal, tak ho Nemci vysmejú, že sa zbláznil.
 

 

Španielsko sa vtedy len zviechalo z následkov pravicovej diktatúry generála Franca, ktorá hýrila korupciou a kde cirkev zaviedla novodobú inkvizíciu (mala veľký vplyv v zákonodarstve, hospodárstve, dokonca taký že napr. ženy mali zakázané mať vlastný účet v banke)

krajiny kroté si tu vymenoval, tvoria slávny PIIGS (prasce), dlhodobo žijú na dlh a svoje obrovské dlhy (Španielsko cez 50% HDP, Portugalsko 80%, Taliansko 100%, Grécko 150%) tlačia pred sebou už niekoľko desaťročí podobne ako to robili naši komunisti. Pravda finančný dlh bol pomerne nízky, ten dlh sa prejavil v úrovni cestnej infraštruktúry (chýbajúce diaľnice, železnice 30 rokov za západnou úrovňou) či vybavením nemocníc (čo bolo u nás iba v Prahe na Motole bolo v každej rakúskej nemocnici). V (nielen) Írsku prebieha komunizmus najhoršieho kalibru keď riziko podnikania súkromného sektora musí znášať celá spoločnosť a straty bankového sektora je zrazu potrebné socializovať
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika