marketka, keby len teba? lenze taki modri bolsevici sa nechali strhnut ich jedinym "odbornikom", ktoreho pocuvaju, ivanom miklosom. dnes maju ale rozhodne dilemu, ze ktoreho miklosa to vlastne pocuvat? toho z roku 2008? alebo toho z roku 2010?
sa zas nechali strhnúť tým svojím jediným odborníkom, ktorého uznávajú, a jeho marketingovými hláškami v štýle "najdrahšie dialnice sú nepostavené diaľnice", a "slovensko má jeden z najnižších dlhov v rámci EU".
Ok, je síce pravda, že diaľnice potrebujeme ako soľ, ale všetka sranda prestane v momente, keď si zrátaš pár čísiel: 1/ maďarsko išlo takmer do bankrotu pri dlhu vo výške 75% HDP. Dlh SR bude na konci 2011 v tom LEPŠOM prípade cca 45% HDP. 2/ Maďarské HDP bolo v krízovom čase cca 130mld eur, dlh teda činil približne 97 mld. eur. Príjmy maďarského štátneho rozpočtu boli vtedy na úrovni necelých 40mld. Dlh teda tvoril 240% z ročných príjmov. 3/ HDP SR na konci 2011 bude cca 73mld. eur. Dlh spomínaných 45% = 33 mld. eur. Príjmy slovenského rozpočtu sú na rok 2011 odhadované na 13,5 mld. eur. Dlh teda bude činiť cca 245% z ročných príjmov.
Naše jediné šťastie je, že sme v eurozóne, inak by nás veritelia (a MMF) stavali do pozoru už tento rok.
A včul buď chytrý, ako málo akútne to je s tým šetrením :-)
teda za 1. ja s ficom nic nemam. 2. Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff tvrdia, ze vyspela ekonomika smeruje ku krachu ak je pomer dlhu k hdp na urovni 90%. zaostalejsia ekonomika, za ktoru mozeme kludne povazovat tu nasu, cesku, polsku, ale hlavne madarsku to je hranica 60%. madarsko je defacto v krachu, len si to este neuvedomuje. 3. cisla co si dal v skutocnosti o nicom nevypovedaju, lebo nehovoria nic o tzv cashflow. nehovoria nic o tom, kolko investorov pride na SR, ked bude dialnica hotova, ze kolko turistov sa zorhodne ist na slovensko autom .... 4. setrenie nikdy nebolo o tom ako to robili dzurindovci a teraz planuju radicovci. zvysovat dane a ceny za energie beznym obcanom to zabralo vtedy, ked v roku 1998 rozbiehali tzv reformy. dnes to iba urychli prichod druhej vlny tejto krizy. pocuvat prasteneho tricheta o tom ako okresat verejne vydavky a zvysit dane a na druhej strane pozadovat po nas 809 milionov eur pre grecko je na palicu.
5. setrit by mohli hlavne na sebe. znizit platy vladnym cinitelom aj o 60-70%, tak isto aj poslancom a to nie iba tym, co su v parlamente a vsetkym, od starostov az po VUC -(samozrejme, ze tu nie o tak velke %. lenze radicova s miklosom nepredstavili este ani jedno usporne opatrenenie, este ani jedno. znizit platy managemantu, ktory spravuje statne firmy...krokov, ktore by sa dali podniknut je mnoho, ale na to zial tito zlodeji a je jedno ci fico, alebo radicova nemaju!
ani ťa nikam nezaraďujem, len poukazujem na to, že tu máme dve dogmy - červenú a modrú, a obe sú rovnako hlúpe 3. - tie čísla vypovedajú veľmi veľa oveľa podstatnejší faktor než multiplikačný efekt, na ktorý narážaš, je skôr faktor stádovitosti. Darmo totiž budeme uvažovať o tom, že "1 vložené euro prinesie výnos 1 euro + xy", keď sa tieto veci dajú odhadnúť iba za predpokladu "ceteris paribus". V realite ti ale stádovitý efekt nedôvery voči schopnosti splácať, vyvolaný dočasnou nelikviditou (spôsobenou v tomto prípade nadmernými investíciami), môže tak neskutočne predražiť dlhovú službu, že akýkoľvek pozitívny prínos investície bude nie že anulovaný, ale úplne zadupaný do zeme. Potenciálne riziko musíš kalkulovať rovnako, ako potenciálny prínos.
4. nikdy nevieš, kedy ten euroval budeme potrebovať. A podľa môjho názoru ho budeme potrebovať sakra rýchlo (t.j. najneskôr do 5-6 rokov, ak sa niečo zásadné nezmení).
3 presne vieme ako to funguje. dlhy sa splacaju novymi dlhmi, predajom majetku, setrnim, alebo zvysovanim dani a poslednou moznostou, vojnami. inej cesty niet.
prinos investicie nemozeme pocitat iba na dobu viazanosti dlhovej sluzby-splatenia dlhopisu vyssie uvedenymi sposobmi, ale na dobu jej zivotnosti. preto sa ich analyticky snazia degradovat ako nevyhodne, lebo tuto jednu podmienku odmietaju zahrnut do svojich vypoctov a potom ju iba odhaduju a vysledok vychadza ako nerentabilny!
4. s tymto bodom suhlasim. a pomoze tomu tato vlada, ked neposkytne grecku pozicku v tom spominanom objeme 809 mil. eur.
16. 10. 2007 "Pro zimu a rok 2008 očekáváme meziroční pokles nezaměstnanosti ve stavebnictví. V zimě bude pochopitelně nezaměstnanost vyšší než v létě, ale zase nižší než o rok dříve," uvedla pro server iHNed.cz analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní tak bude trend snižování míry nezaměstnanosti pokračovat, přestože dochází ke zpomalování tempa růstu stavební výroby. Mzdy ve stavebnictví rostou podle Šichtařové, protože si mezi sebou navzájem firmy přetahují zaměstnance. "Snaží se přeplácet konkurenci a přetáhnout si zaměstnance. Ve stavebnictví bude docházet k platovému nárůstu, a to k jednomu z nejvyšších mzdových nárůstů ve srovnání s ostatními odvětvími," řekla Šichtařová. "Pro příští rok očekáváme zhruba 10procentní meziroční nominální nárůst mezd," dodala Šichtařová.
31. októbra 2008 "Ceny neboli dvihnuté v takej veľkej miere špekuláciami a realitný trh bol zdravší. A tiež hospodársky pokles na Slovensku nebude taký výrazný ako v Česku."
5.1.2009 Ekonomiky mnoha západních zemí klesají, zatímco českou čeká dvouprocentní růst. Do čeho se teď nejspíše vyplatí investovat? Za každé krize prý platí, že nejjistější je investovat do nemovitostí a drahých kovů. Zatímco nemovitosti odborníci doporučují, investici do drahých kovů zpochybňují. Očekávají pokles ceny. Kdy finanční krize skončí ? Předpokládá se ale, že na konci letošního roku už by mělo dojít k oživení celosvětové ekonomiky a v příštím roce už bude krize za námi.
07. 01. 2009 Napriek tomu nie je pravdepodobné, že by naša štátna kasa skrachovala, takže investície do štátnych dlhopisov a vklady v bankách kryté 100-percentnou štátnou poistkou sú bezpečné.
11/2009 „Míra nezaměstnanosti reaguje na stav ekonomiky zhruba s půlročním zpožděním. Protože už se objevují signály toho, že se hospodářství odráží ode dna, odhaduji, že na přelomu zimy a jara opět nezaměstnaných ubyde a objeví se veselejší čísla,“ odhaduje finanční analytička Markéta Šichtařová.
11.12.2009 Bylo by ale teď v době krize vůbec možné sestavit vyrovnaný rozpočet? „Jistěže ano. To byste se divili, jak by to šlo, kdyby se politici nebáli, že příště prohrají volby,“ tvrdí Šichtařová.
23. 4. 2010 Pomoc zvenčí jen znamená překlenutí nejbližšího roku, za rok bude mít Řecko naprosto stejný problém jako dnes, až bude muset splácet dluhopisy u konce splatnosti. Skutečně zachránit jej může jen drastické škrtání veřejných výdajů zřejmě zkombinované se zvýšením daní.
ma za sebou naozaj skvely rekord, co sa tyka predpovedi, "tromfnut" ju vsak dokaze barsktory guverner barsktorej centrlanej banky a to je smutne a nevesti to nic dobre...
inak tato pucmola ma uz zacina iritovat, a v tomto platku jej este davaju tolko priestoru, zda sa ako by sa celou historiou ludstava tiahol fakt, ze najvacsi tupci maju vzdy najviac priestoru, je naozaj zazrak ze pri takychto expertoch sme vobec kedyzisli zo stromov, ale vysvetlujem si to beznymi ludmi ktory naozaj pracuju, bohuzial su zdierani coraz viac
Ona si postavila karieru na vesteni, prekvapivo. Najlepsie jej isli urokove miery a kurz CZK/USD alebo CZK/EUR. Za to tusim dostala aj cenu. Taka [Valova+Rafaj]^3.
Stale dokola je to o tom istom. Nalozieme na predchadzajucu vladu ze nas zadlzovala a ozobracovala - a je jedno akej farby je. Ale my v tom budeme pokracovat... Len raz nas novinari za to kritizuju a raz su s nami. Kedy a preco (za co?) nikto nevie... Hnus.
Ak toto zasa ma byt len selektivny marxizmus, ktory ochranuje tych co vytvaraju dlh (fin. institucie), ale strajkami topi producentov, pretoze nie su dostatocne socialny so svojimi pracovnikmi, tak taky neprosim. Ked na ten socialny standard producenti nemaju nech sa zadlzia ze? Takto marxisti len nahravaju do kariet zasa nasim uzernikom. Marixsti by mali zacat orientovt svoju silu proti skutocnym kapitalistom. Inak su len lacnym pozlatkom a oblbovacmi davu.
je dostatok prirodnych zdrojov? - zatial hej je dostatok pracovnej sily? - hej su technologie dostatocne vyvynute? - vzdy viac ako kedykolvek v minulosti udiala sa nejaka extremna prirodna katastrofa ktora by sposobia celosvetovy rapidny pokles produkcie? - nie napadli nas mimozemstania? - nie
tak preco kriza?
problem je v prerozdeleni majetku. Ked niekde pridate - tak niekde musite ubrat. Ked niekde uberete az moc, tak system prestane fungovat. Ked prestane fungovat, tak komu to ublizi najviac - no predsa tomu co mal najmenej.
kde je pes zakopany a nechces v tomto konkretnom priapde umriet sprosty, venuj tomu pol hodku casu a precitaj si tuto esej:> skus popremyslat a pomaly ti to cele zacne davat zmysel verim tomu. 321pekny den prajem
http://krija.blog.pravda.sk/20...
červení menševici
"najdrahšie dialnice sú nepostavené diaľnice", a "slovensko má jeden z najnižších dlhov v rámci EU".
Ok, je síce pravda, že diaľnice potrebujeme ako soľ, ale všetka sranda prestane v momente, keď si zrátaš pár čísiel:
1/ maďarsko išlo takmer do bankrotu pri dlhu vo výške 75% HDP. Dlh SR bude na konci 2011 v tom LEPŠOM prípade cca 45% HDP.
2/ Maďarské HDP bolo v krízovom čase cca 130mld eur, dlh teda činil približne 97 mld. eur. Príjmy maďarského štátneho rozpočtu boli vtedy na úrovni necelých 40mld. Dlh teda tvoril 240% z ročných príjmov.
3/ HDP SR na konci 2011 bude cca 73mld. eur. Dlh spomínaných 45% = 33 mld. eur. Príjmy slovenského rozpočtu sú na rok 2011 odhadované na 13,5 mld. eur. Dlh teda bude činiť cca 245% z ročných príjmov.
Naše jediné šťastie je, že sme v eurozóne, inak by nás veritelia (a MMF) stavali do pozoru už tento rok.
A včul buď chytrý, ako málo akútne to je s tým šetrením :-)
ty si ma z niekym pleties
2. Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff tvrdia, ze vyspela ekonomika smeruje ku krachu ak je pomer dlhu k hdp na urovni 90%. zaostalejsia ekonomika, za ktoru mozeme kludne povazovat tu nasu, cesku, polsku, ale hlavne madarsku to je hranica 60%. madarsko je defacto v krachu, len si to este neuvedomuje.
3. cisla co si dal v skutocnosti o nicom nevypovedaju, lebo nehovoria nic o tzv cashflow. nehovoria nic o tom, kolko investorov pride na SR, ked bude dialnica hotova, ze kolko turistov sa zorhodne ist na slovensko autom ....
4. setrenie nikdy nebolo o tom ako to robili dzurindovci a teraz planuju radicovci. zvysovat dane a ceny za energie beznym obcanom to zabralo vtedy, ked v roku 1998 rozbiehali tzv reformy. dnes to iba urychli prichod druhej vlny tejto krizy. pocuvat prasteneho tricheta o tom ako okresat verejne vydavky a zvysit dane a na druhej strane pozadovat po nas 809 milionov eur pre grecko je na palicu.
5. setrit by mohli hlavne na sebe. znizit platy vladnym cinitelom aj o 60-70%, tak isto aj poslancom a to nie iba tym, co su v parlamente a vsetkym, od starostov az po VUC -(samozrejme, ze tu nie o tak velke %. lenze radicova s miklosom nepredstavili este ani jedno usporne opatrenenie, este ani jedno. znizit platy managemantu, ktory spravuje statne firmy...krokov, ktore by sa dali podniknut je mnoho, ale na to zial tito zlodeji a je jedno ci fico, alebo radicova nemaju!
ja si ťa nepletiem
3. - tie čísla vypovedajú veľmi veľa
oveľa podstatnejší faktor než multiplikačný efekt, na ktorý narážaš, je skôr faktor stádovitosti.
Darmo totiž budeme uvažovať o tom, že "1 vložené euro prinesie výnos 1 euro + xy", keď sa tieto veci dajú odhadnúť iba za predpokladu "ceteris paribus".
V realite ti ale stádovitý efekt nedôvery voči schopnosti splácať, vyvolaný dočasnou nelikviditou (spôsobenou v tomto prípade nadmernými investíciami), môže tak neskutočne predražiť dlhovú službu, že akýkoľvek pozitívny prínos investície bude nie že anulovaný, ale úplne zadupaný do zeme. Potenciálne riziko musíš kalkulovať rovnako, ako potenciálny prínos.
4. nikdy nevieš, kedy ten euroval budeme potrebovať. A podľa môjho názoru ho budeme potrebovať sakra rýchlo (t.j. najneskôr do 5-6 rokov, ak sa niečo zásadné nezmení).
prinos investicie nemozeme pocitat iba na dobu viazanosti dlhovej sluzby-splatenia dlhopisu vyssie uvedenymi sposobmi, ale na dobu jej zivotnosti. preto sa ich analyticky snazia degradovat ako nevyhodne, lebo tuto jednu podmienku odmietaju zahrnut do svojich vypoctov a potom ju iba odhaduju a vysledok vychadza ako nerentabilny!
4. s tymto bodom suhlasim. a pomoze tomu tato vlada, ked neposkytne grecku pozicku v tom spominanom objeme 809 mil. eur.