SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Česi zarábajú o 21 percent viac ako Slováci (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ak porovname CR a SR
Musime vychadzat z historickych pramenov, CR bola oddavna ekonomicky vyspelejsia...infrastruktura,podniky,vyroba,vzdelanie... Netreba byt frustrovany. Maly priklad UK a Irsko. Irsko bolo chudobny privesok UK,kde priemerna mzda bola na urovni 50% z UK. Dnes sa pohybuje na urovni 112% v porovnani s UK. Mozno to nie je presne porovnanie ale len priklad ako to vsetko moze byt. Slovensko bolo dlhe roky len polnohospodarsky privesok v CSSR. Pripomenme si ze CR zdedila rozbehnute zbrojarsktvo,sprtoviska,firmy ako Skoda,CSA a mnoho inych. Ich vlak bol pred nami uz dlhe desatrocia,cize to ne je ani tak uspech novodobej historie. Ale vzdy je to tak raz si hore raz si dole...len nechajme tomu cas
brani78
ČR zdedila 70% priemyslu R-U. Nesmieme zabúdať, že išlo
o kvalitné nemecké fabriky. Že si po vojne vyhnali vyspelé nemecké obyvateľstvo, fabriky ukradli a pohraničie zdevastovali na to sme doplatili aj my. Miesto Nemcov tam majú teraz Vietnamcov, slovenských Cigáňov a Rusov čo sa im tam rozvaľujú. . Ináč za dobrého tatíčka Masaryka to bolo len 30% životnej úrovne. Takže sme sa radikálne zlepšili.
amaterekonom
Predovšetkým tu žiadne fabriky neboli. Takže máš pravdu.
Až na to, že všetci Maďari, Rakušania utiekli. Čiže tu boli fakt len ovce a salaše. Ale pozri sa na to dnes. Podľa východiskovej pozície ste už mali byť Švajčiarsko.
amaterekonom
No je vidět,že to české vykořisťování nylo pro slováky prospěšné:))))
lbc.
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Tak to pozor,

za prvej demok.republiky sa tu NIC nevybudovalo-myslím podniky,všetko až Komanči.No a tých ste si zvolili samy.Ak samozrejme nerátam vojnový štát, kedy bol obrovský nárast priemyselnej-a nie len vojnovej výroby, a veľmi rýchlo rástla živ.úroven.Potom r. 1945 bola mena penazí bezcennej protektorátnej koruny za slovenskú 1:1.Na čiernom trhu v Hodoníne 9:1.Vtedy nad zvoleným kurzom žasli ešte aj ruskí polistruci v Prahe.
 

 

Základem hodnoty slovenské koruny nebylo hospodářství,ale příslušnost a spojenectví s fašist.Německem../ a hodně nadneseně ,také vytlučené zlaté židovské zuby/..Měli hodnotu asi takovou,jako ruble za socialismu,SE zhrouzením socialismu padla cena rublu,stejně jako s pádem faš/mu padla umělá cena Sk.
 

To je pekná

blbosť, pretože z vôle nemeckej vlády bola aj slovenská koruna v oficiálnom kurze podhonotená voči ríšskej marke.Oficiálny kurs protektorátnej koruny bol k slovenenskej 2:1.Na čiernom trhu 9:1.Pokiaľ ide o slovenský zlatý poklad, vznikal na začiatku najmä z občianskej zbierky.U nás nikomu zuby nevybíjali, židia boli odtransportovaní.Nemieniť sa zastávať Bélu Tuka ani Tisa, ale je fakt, že po pol roku ked vojenská rozviedka zistila pravdu o táboroch boli deportácie zastavené.Obnovené boli až na jesen 1944,ale to už robili sami Nemci.
 

 

To neni pravda, ze tu nebol ziadny priemysel. Slovensko bola priemyselne najvyspelejsia cast Uhorska.
 

 

Jinak jsi to napsal správně,.V r.1918 jste dosahovali cca 30 %,po cca 70 letech údajného kolonizování jste dosáhli cca 65 %/ Zajímavé vykořisťování:))))) / .po dalších 15 letech strávených hlavně u běžícího pásu ,si lidé polepšili o dalších cca 15 %.. Vše do sebe zapadá..
 

Však nič sa nedeje. To je to isté ak v ČR a na Slovensku

investujú Nemci. Ale tiež Ti nedajú nemecké platy v Mladej Boleslavi. Lebo to si mohli fabriku postaviť doma.
 

Ty to hovoriš,

ako keby ČR 15 rokov stála na mieste a čakala nás.Čo Poľsko a Madarsko?Tých sme obehli.
 

tak tak,

nebyt strategickeho spojenia sa s cechmi po prvej svetovej, neboli by sme ani v polovici. Netreba Cechov zaznavat. Jasne, ze nas potrebovali pre ine ucely, ale my sme z toho takisto cerpali.
.
Klasicka Win-Win situacia.
 

potrebovali

lacnu pracovnu silu. uz si videl cecha v zivote makat?
 

Nič proti Čechom. Pomohli nám proti pomaďarčeniu.

Ale I.republika nám vôbec nič nedala. Čechy prekvitali a pre nás sa nič nezmenilo.
.
Je smutné, že industrializácia Slovenska nastala až za komunistov v 50 rokoch. A logicky to bol ťažký a zbrojný priemysel. Imperialisti číhali na Západe. Tak našťastie VSŽ postavili na Východe. A zbrojné fabriky tiež. Čo bolo veľmi dobre, lebo sme sa naučili vyrábať kvalitne.
 

Tiež

za vojny bol rýchly rast hospodársva.Nemecko kupovalo všetko, nie len zbrane.
 
Hodnoť

Porovnanie mzdovych nakladov v Europe

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=dbb10512&tableSelection=1&footnotes=yes&labeling=labels&plugin=0
 
Hodnoť

no

jedno je iste, na takych Nemcov alebo Rakusanov pozeraju Slovaci, Poliaci, Madari, Cesi este poriadne z daleka.
 

Keď to máš tak - Švajčiar pozerá zvysoka na Nemca, Nemec

na Rakušana a Francúza, spoločne sa smejú s Talianov a nad nimi všetkými sa rehocú Briti, lebo sú z kontinentu.
.
Ja viem, ale čo si chcel povedať - nie už to dlho nepotrvá - tak 10 rokov a si na podobnej životnej úrovni. To je jednoduchá matematika. Iri boli pred 15 rokmi žobráci Európy.
 

zajimave

Ze v Cesku odhaduji to dobu kdy teoreticky muzeme dohnat Nemecko ve mzdach na 30 let. Jste nejak optimisticti na Slovensku. To je Mikloso-Dzurindovsky komplex ?
 

Ty si to nepochopil?

informatici, právnici...
 

To je v poriadku. Já som myslel úroveň tak 80-90%. Lebo ďalej

to prakticky nepôjde. Ani za tých 30 rokov. Nemáme šancu mať nemeckú, alebo nedajbože švajčiarsku životnú úroveň. Oni na nás čakať nebudú. Ale priblíziť sa to áno.
 
Hodnoť

RE

amaterekonom ste velky optimista. Cechov doženieme za 50 rokov.
 

Ale nikdy ich nedoženieme. Oni tiež Nemcov nedobehnú.

Ani USA. Ja hovorím priblížiť sa . A k tomu stačí rásť o 3% viac než Nemecko a sme za 10 rokov za vodou. A k tomu potrebujeme fabriky, fabriky a fabriky.
 

 

Fakty, alebo pocity?
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Ekonomika