Štvrtok, 25. apríl, 2019

Irán chce pokračovať v exporte ropy napriek americkým sankciám

Nie je jasné, ako iné krajiny obmedzia import iránskej ropy.

Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

TEHERÁN. Irán podľa prezidenta Hasana Rúháního bude pokračovať v exporte ropy napriek snahe USA zastaviť ho prostredníctvom sankcií.

"Budeme všetkými prostriedkami pokračovať v ťažbe aj v exporte," povedal Rúhání pre štátnu televíziu.

USA chcú zredukovať iránsky vývoz ropy fakticky na nulu obnovením sankcií v novembri po tom, ako Washington v máji odstúpil od jadrovej dohody medzi Iránom a svetovými mocnosťami.

Nie je však jasné, ako iné krajiny obmedzia import iránskej ropy. Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína, čiže krajiny, ktoré tiež podpísali jadrovú dohodu, nesúhlasia s rozhodnutím administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od dohody.

V dôsledku sankcií voči Iránu by cena ľahkej americkej ropy mohla do zimy stúpnuť až o 30 percent. Povedal to odborník v oblasti energetiky John Kilduff zo spoločnosti Again Capital pre americkú televíznu spoločnosť CNBC. "Situácia na globálnom trhu je napätá a stáva sa ešte napätejšou," konštatoval John Kilduff.

"V rozsahu, v ktorom vidíme strácanie iránskych barelov z trhu, cena ľahkej americkej ropy a ropy Brent sa dá potenciálne očakávať v pásme 85 až 95 USD," dodal Kilduff.