ťou vymenoval generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE), postupy prevádzkovateľa boli v súlade s technickými predpismi a platnou legislatívou.
"Podľa medzinárodnej klasifikačnej stupnice INES komisia vyhodnotila udalosť ako odchýlku bez vplyvu na jadrovú bezpečnosť. Informácia o ožiarení zamestnancov je zavádzajúca," uviedol člen komisie Jordan Mandalov, ktorý pôsobí v JE Mochovce. Vyšetrovanie komisie však nepotvrdilo jednoznačnú príčinu netesnosti v deliacej rovine tlakovej nádoby reaktora a horného bloku a príčina môže byť potvrdená až po rozobratí reaktora počas generálnej opravy prvého bloku JE Mochovce na budúci rok. Komisia sa skladala z odborníkov zo Slovenských elektrární, Výskumného ústavu jadrových elektrární, zo spoločností Škoda Plzeň a vysokoškolských odborníkov.
Odstávka prvého bloku JE Mochovce bola plánovaná od polovice marca do konca apríla tohto roka. V dôsledku znovuodstavenia bloku po generálnej oprave a odstránenia poruchy odstávka trvala do 15. mája. "Vzhľadom aj na plánovanú odstávku dvoch turbín počas štátnych májových sviatkov nevznikli v dôsledku dlhšej odstávky žiadne straty na výrobe elektrickej energie," uviedol Ignác Pňaček, vrchný riaditeľ úseku prevádzky a údržby SE. Podľa jeho slov náklady na pretesnenie a práce súvisiace s predlženou odstávkou predstavovali 716 tis. Sk.
Inšpekcia Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) tiež uviedla, že postup a rozhodnutie prevádzkovateľa JE Mochovce odstaviť blok reaktora elektrárne v dôsledku podozrenia netesnosti bolo v súlade s bezpečnostným prístupom. Organizácia Greenpeace informovala o poruche reaktora prvého bloku JE Mochovce koncom apríla tohto roka. "Pri poruche boli údajne ožiarení pracovníci v blízkosti reaktora tzv. ročnou dávkou rádioaktivity. Žiadame preto o podrobné prešetrenie celej záležitosti a dôsledné informovanie verejnosti o tejto kauze,“ uviedla v polovici mája vo vyhlásení Ľubica Trubíniová, koordinátorka energetickej a protijadrovej kampane Greenpeace.
jb;mm al;gf