Tokio 4. júna (TASR) - Približne 40 miliónov Nemcov, ktorí kúria a varia so zemným plynom, sa nemusia obávať, že sa toto palivo skoro minie. "Zemný plyn má potenciál, stať sa v budúcej generácii najdôležitejším fosílnym palivom," poznamenal šéf spoločnosti Royal Dutch/Shell Philip Watt na konferencii v Tokiu. "Približne od roku 2025 sa vo svete spotrebuje viac zemného plynu ako ropy." Investície do sprístupnenia a distribúcie paliva sú však veľkou výzvou.
Šéf najväčšieho európskeho zásobovateľa Gaz de France, Pierre Gadonneix varoval, že závislosť Európy od importu zemného plynu rýchlo stúpa. Zatiaľ čo Európa v súčasnosti dováža približne 45 % potrebného zemného plynu, v roku 2020 to bude asi 70 %. Rezervy zemného plynu na svete predstavujú v súčasnosti 256 000 až 494 000 miliárd kubických metrov. To stačí pri súčasnej úrovni na približne 200 rokov. Až do roku 2020 sa globálny dopyt po zemnom plyne viac než zdvojnásobí, nakoľko sa používa čoraz viac paliva do automobilov, palivových článkov a elektrární. Zemný plyn je možné ľahko ťažiť a transportovať, je prístupnejší a podľa názoru väčšiny expertov je priateľskejší k životnému prostrediu pri spaľovaní ako ropa alebo uhlie.
Keďže svetová potreba energie v nasledujúcich 30 rokoch podľa prognóz Medzinárodnej energetickej agentúry stúpne o 1,8 % a zemný plyn bude hrať stále veľkú úlohu, potrebné sú vysoké investície do infraštruktúry. Do transportných systémov, rozdeľovacej siete, či tankerov by sa malo v budúcnosti investovať až do 2,9 bilióna USD.
Na kongrese sa zúčastnení zhodli, že význam tankerov vzrastie. Keďže musí byť plyn transportovaný z čoraz vzdialenejším zdrojov do USA, Európy a Ázii, potrubia nebudú stačiť.
Informoval nemecký denník Die Welt.
(1 USD = 35,057 SKK)