Evian 2. júna (TASR) - Predstavitelia skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8) vychádzajú z výrazne citeľnejšieho oživenia konjunktúry v druhom polroku 2003. Nemecký štátny sekretár pre hospodárstvo Alfred Tacke hovoril na dnešnom stretnutí G8 vo francúzskom Eviane o "pozitívnych signáloch." Všetci zúčastnení súhlasili s hodnotením USA, podľa ktorého je v krajine možný rast až do 2,9 %. Vzhľadom na slabý kurz amerického dolára nevidí Európa ani USA dôvod na regulovanie vývoja na trhu.
Pre dlhodobé oživenie konjunktúry a zamestnanosti sa G8 zaviazala, že presne koncom roka 2004 úspešne ukončí rokovacie kolo Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Dohe. Ďalšie otvorenie trhov by sa nemalo uskutočniť na úkor rozvojových krajín.
Pre hostiteľské Francúzsko je dôležité, aby zasadnutie G8 ukázalo schopnosť oživiť hospodársky rast, podporiť rozvoj a zlepšiť medzinárodnú bezpečnosť, uviedla hovorkyňa francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca. Posilniť sa musí dôvera svetového hospodárstva.
Súčasná ťažká kríza, ktorá postihla svetové hospodárstvo, bola prvou veľkou témou dvojdňového stretnutia predstaviteľov z USA, Francúzska, Nemecka, Talianska, Veľkej Británie, Japonska, Kanady a Ruska. Pozitívny výhľad bol stanovený pre druhý polrok a určené boli aj dôležité predpoklady pre oživenie. K jednotnému názoru dospeli zúčastnení taktiež pri zmene demografického vývoja, narastajúcemu počtu dôchodcov, čo musí byť zohľadnené vo všetkých krajinách. Nemecký kancelár Gerhard Schröder vylúčil defláciu v Nemecku.
Predstavitelia G8 sa zhodli aj na tom, že najchudobnejšie krajiny musia mať so svojim tovarom lepší prístup na medzinárodné trhy. Súčasne potvrdili, že k otvoreniu trhov neexistuje žiadna alternatíva ani pre rozvojové krajiny. Je to optimálna cesta pre zabezpečenie rastu a pracovných miest.
Na pripravovanom stretnutí ministrov WTO, ktoré sa bude konať v septembri v mexickom meste Cancun, sa majú uskutočniť všetky potrebné rozhodnutia, aby sa rokovacie kolo v Dohe včas ukončilo. Medzi USA a Európou sú sporné predovšetkým miliardové podpory v poľnohospodárstve.
Predstavitelia G8 sa dohovorili tiež na lepšej ochrane na medzinárodných trhoch pred bilančnými podvodmi. "Dôvera je kľúčom pre fungujúce trhové hospodárstvo." Po škandáloch spoločností ako Enron a Worldcom musia investori opäť nájsť dôveru, čo je základným predpokladom pre vyšší hospodársky rast.