značujú vznik potenciálnych dopytových inflačných tlakov. Ako však centrálna banka upozornila vo svojej správe, v prípade neodôvodnených tlakov na zhodnocovanie slovenskej koruny bude NBS aktívne využívať aj nástroje peňažného trhu.
Medziročná dynamika celkovej inflácie dosiahla v apríli 7,7 %, medzimesačne sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,2 %. Na medzimesačnom zvýšení spotrebiteľských cien sa v apríli podieľal najmä rast regulovaných cien a v rámci položiek jadrovej inflácie ceny trhových služieb, ako dôsledok sekundárnych dopadov administratívnych opatrení realizovaných začiatkom roka. Celkovo cenový vývoj aj naďalej determinoval predovšetkým vplyv nákladových faktorov.
V marci opäť medziročne poklesol deficit bežného účtu, a to výlučne v dôsledku priaznivého vývoja obchodnej bilancie. "Takmer 40 % medziročného poklesu záporného salda zahraničného obchodu však ovplyvnil kurzový vývoj slovenskej koruny, predovšetkým voči USD," uviedla NBS. Aprílové výsledky zahraničného obchodu podľa nej dokumentujú mierne spomalenie medziročného poklesu obchodného deficitu. NBS očakáva postupné spomaľovanie priaznivej dynamiky exportu.
V máji by mali cenový vývoj aj naďalej ovplyvňovať úpravy regulovaných cien, ako aj doznievanie sekundárnych vplyvov administratívnych zásahov z predchádzajúceho obdobia. Vzhľadom na očakávané zvýšenie spotrebných daní od júla 2003 očakáva NBS od júna zrýchlenie medziročnej dynamiky celkovej inflácie.
Banková rada NBS v piatok odsúhlasila Memorandum o porozumení medzi Centrálnou bankou Cypru a NBS v oblasti bankového dohľadu.
sa;gf;bt