Bratislava 27. mája (TASR) - Slovenskí ekonómovia označili výšku jednotnej sadzby dane, na ktorej sa dnes dohodla slovenská vládna koalícia, ako dobrý krok smerom k zvýšeniu ekonomického rastu, ale nižšia alternatíva by podľa nich bola príťažlivejšia.
"V prípade ak by boli na Slovensku najnižšie priame dane v regióne strednej Európy, Slovensko by sa stalo regionálnym daňovým rajom. V takom prípade je pravdepodobné, že mnohé firmy v regióne by sa rozhodli presídliť na Slovensko, čo by značne zvýšilo budúce daňové príjmy. Daňová reforma aj s nižšími priamymi daňami ako je 19 % by bola v strednodobom výhľade fiškálne pozitívna," tvrdí ekonóm Všeobecnej úverovej banky Vladimír Zlacký. Ďalej povedal, že kontúry daňovej reformy sú síce správnym krokom, ale parametre reformy nie sú podľa neho optimálne nastavené. "Podľa môjho názoru mohli byť politici odvážnejší pri znižovaní priameho daňového zaťaženia. Za optimum považujem priamu daň vo výške 15 - 16 %," zhodnotil Zlacký a ďalej uviedol, že SR premárnila šancu mať najnižšie dane v regióne strednej Európy.
Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondriska by jednotná sadzby dane mohla prispieť k zvýrazneniu investičnej atraktívnosti Slovenska, "avšak samotný tento krok nerieši problém pretrvávajúcej fiskálnej nerovnováhy, a už vôbec nerieši ďalší problém našej krajiny, ktorým je vysoká miera prerozdeľovania cez rozpočet. Preto spolu so zavedením jednotnej dane by mala vláda pristúpiť k zníženiu výdavkov," povedal.
V otázke spotrebných daní upozornil P. Ondriska hlavne na vyššie sadzby u palív. " Vyššie zdanenie pohonných látok prinesie zvýšenie nákladov u mnohých výrobcov či poskytovateľov služieb a cez sekundárne cenové dopady bude tlačiť celkovú infláciu hore. Napríklad dopravné podniky budú zvažovať opätovné zvýšenie cestovného, či požadovať zvýšenie dotácií zo štátneho rozpočtu," skonštatoval. Doteraz prezentované sadzby mali zdaňovanie jednotlivých druhov palív zvýšiť o 1 až 2,5 Sk/l. Nové vyššie sadzby dohodnuté dnes, však navýšenie zdaňovania pohonných látok posunú ešte o zhruba korunu vyššie.
Slovenská vládna koalícia sa dnes dohodla, že rovná sadzba dane z príjmu ako i jednotná sadba DPH by sa mali od začiatku budúceho roku dostať na 19 %. Pôvodne plány Ministerstva financií (MF) SR pritom pri oboch daniach ešte rátali s 20-% sadzbou.