Bratislava 23. mája (TASR) - Po dnešnom vyrovnaní pozastaveného obchodu s akciami Slovnaftu z 20. marca tohto roku jeho majoritný vlastník maďarský MOL ešte nie je povinný podávať na slovenský Úrad pre finančný trh (ÚFT) novú vyššiu povinnú ponuku na prevzatie akcii minoritných akcionárov.
Druhostupňový orgán úradu totiž ešte posudzuje rozklad MOL-u, ktorý investor podal voči prvostupňovému zamietnutiu prvej ponuky s cenou na úrovni 1 200 Sk/akciu. Ide o ponuku, do ktorej maďarská firma dnes vyrovnaný obchod nezapočítala, pretože ho považuje iba za špekuláciu umelo navyšujúcu výnosové nároky menších vlastníkov Slovnaftu.
Podľa hovorca ÚFT Mareka Kačmára, prvá možná zákonná lehota na podanie návrhu inej ponuky v dĺžke 10 dní by začala plynúť iba v tom prípade, ak Rada úradu potvrdí spomenuté prvostupňové rozhodnutie ÚFT o zamietnutí 1 200 korunovej ponuky.
Navyše M. Kačmár uviedol, že transparentnosť vyrovnaného obchodu zo záveru marca ich úrad ďalej prešetruje a aj na základe konzultácií so zahraničnými subjektmi je možné v krátkom čase očakávať konečný záver. Aj v prípade, že obchod bude posúdený ako špekulácia, ÚFT už nemá právomoc vyrovnaný obchod zrušiť a môže zodpovedných účastníkov iba postihnúť inými sankciami.
Ak sa teda bude chcieť MOL ešte vyhnúť vyššej ponuke na akcie Slovnaftu, ktorá sa pri zarátaní marcového obchodu dostáva až na 1 380 Sk, podľa informácií TASR, to bude musieť zrealizovať iba súdnou cestou. Ak pritom ÚFT eventuálne po skončení svojich šetrení označí obchod za špekulatívny bude sa môcť o toto stanovisko oprieť aj MOL.
Generálna riaditeľka burzy Mária Hurajová o vyrovnaní obchodu dnes informovala, že išlo jedinú možnosť. Po dnešnom vypršaní 30-dňovej lehoty pozastavenia musela burza rozhodnúť a eventuálne zrušenie obchodu bolo blokované opatrením Krajského súdu, ktoré bolo vydané na základe žaloby J&T. Opatrenie Krajského súdu navyše zaväzovalo aj ÚFT aby sa zdržalo úkonov, ktoré by smerovali ku zrušeniu alebo pozastaveniu obchodu.
Spory medzi maďarským investorom a touto finančnou skupinou sa vyostrili na víkendových zhromaždeniach Slovnaftu, ktorých závery J&T od základu spochybňuje a hrozí súdnymi žalobami. Nedávne riadne VZ pritom znížilo hlasovacie kvórum zo 67 % na jednoduchú väčšinu prítomných akcionárov, čo v praxi umožňuje majoritnému akcionárovi presadiť akékoľvek rozhodnutie aj s 50 % hlasmi. To je podľa J&T signálom, že MOL v najbližšom čase nemieni podať povinnú ponuku s vyššou cenou.