Bratislava 23. mája (TASR) - Slovensko nezvládlo proces transformácie poľnohospodárstva a jeho prípravu na vstup do Európskej únie (EÚ) na takej úrovni, ktorá by zabezpečila efektívne využívanie produkčného potenciálu krajiny a tým aj potravinovú sebestačnosť. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol tieňový minister pôdohospodárstva strany SMER Marián Záhumenský. Podľa neho doterajšie vlády nedocenili význam poľnohospodárstva a jeho financovania vo vzťahu k integrácii do EÚ.
"Kým farmári v iných asociovaných krajinách využívajú ešte posledný rok na prípravu vstupu do EÚ, slovenskí poľnohospodári sa musia obávať toho, či vôbec prežijú toto obdobie," vyhlásil M. Záhumenský. Ako doplnil, situáciu im sťažuje nielen najnižšia úroveň celkovej podpory z krajín V4 na úrovni 76 USD/hektár, ale aj nestabilná poľnohospodárska politika vlády a až chronická novelizácia zákonov.
Ďalšie ohrozenie pre agrosektor navyše predstavuje aj pripravovaná daňová reforma, ktorá prináša zvýšenie jednotlivých spotrebných daní s likvidačným dopadom na celé odvetvie. "Zvýšenie spotrebných daní z minerálnych olejov a nafty zo 4 100 Sk na 6 200 Sk/tonu pri ročnej spotrebe 120 000 ton bude mať na poľnohospodárstvo dopad v objeme štvrť miliardy korún," upozornil tieňový minister. V súvislosti s plánovaným zdvihnutím DPH na 20 % zas očakáva radikálne zníženie spotreby potravín, čoho dôsledkom bude strata pre agropotravinárov na úrovni zhruba 5 miliárd Sk. Rovnako katastrofálne dôsledky na dotknutých producentov aj prvovýrobcov bude mať podľa neho aj úprava spotrebných daní z piva a vína, ktoré chce minister financií SR Ivan Mikloš kvôli výpadkom v rozpočte navyše zaviesť so šesťmesačným predstihom už od júla tohto roka.
Na neisté podmienky podnikania v agrosektore podľa M. Záhumenského reagujú aj zahraniční investori, napríklad koncern Heineken, ktorý na Slovensku investoval značné prostriedky do najväčšej sladovne v strednej Európe. "V súčasnosti má ale vážne obavy, že ak nebude dostávať primeranú podporu, aby mohol v regulovanom prostredí obstáť na trhu, tak bude musieť znižovať výrobu, čo sa negatívne dotkne aj poľnohospodárov," zdôraznil tieňový minister. To isté sa týka napríklad aj mliekarov, ktorí kvôli problémom s dotovaním vývozu stále nemajú doriešené prebytky z prvého kvartálu tohto roka.
"Zahraničné firmy, ktoré sem prišli, cítia svoje ohrozenie a myslím si, že to spomalí prílev ďalších investorov do spracovateľského priemyslu. Počkajú si až na náš vstup do únie, keď sa podmienky štandardizujú," povedal M. Záhumenský.
SMER podľa neho od vlády žiada, aby garantovala slovenským poľnohospodárom doplnenie priamych platieb EÚ v budúcom roku z vlastných zdrojov na 55 % a zdroje Intervenčnej poľnohospodárskej agentúry doplnila o 800 miliónov Sk. Požaduje tiež zvýšiť ochranu domáceho trhu pred nekvalitným zahraničnými dovozmi, zavedenie automatických licencií na vývoz všetkých agrárnych komodít a urýchlené dobudovanie platobnej agentúry na čerpanie štrukturálnych fondov EÚ. Nevyhnutné je podľa predstaviteľov strany aj prehodnotenie návrhu daňovej reformy a návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu pre kapitolu pôdohospodárstva.