ch kritérií zo strany relevantných európskych inštitúcií by pritom pomohla krajinám pri stanovovaní národných stratégií. Guvernér tak reagoval na vyhlásenie komisára Európskej únie pre menové záležitosti Pedra Solbesa, ktorý sa v utorok vyjadril k zúženiu pásma, v ktorom sa môžu pohybovať kurzy mien kandidátskych krajín v rámci systému menových kurzov ERM II na plus/mínus 2,5 %. Jusko pritom poznamenal, že pôvodné pásmo 15 % by na apreciačnej úrovni malo byť výhodné pre krajiny usilujúce sa o vstup do EMÚ.
Zúženie pásma pre prechod mien budúcich členských krajín Európskej únie na euro, vyžadovanej počas ich pôsobenia v rámci systému menových kurzov ERM II, hovorí podľa analytika ING Bank Jána Tótha v neprospech skorého zavedenia spoločnej meny. Skorý prechod na euro by sa totiž stal výrazne drahším.
Doteraz sa podľa Tótha krajiny snažili neformálne dodržiavať fluktuáciu v pásme +15 % až mínus 2,25 %. Pre krajiny strednej Európy však podľa neho nie je problémom devalvácia, ale hlavne revalvácie, keďže pokračuje tlak na posilňovanie lokálnych mien. Dôvodom je podľa neho veľká rozdielnosť v cenových úrovniach a v produktivite. "Dobiehanie preto bude razantnejšie v strednej Európe, ako bolo napríklad v Španielsku, Portugalsku a Grécku," poznamenal Tóth. Keďže podľa návrhu Solbesa môže byť tento priestor výrazne obmedzený maximálne na 2,25 %, takéto príliš presné zafixovanie meny môže podľa analytika viesť k veľkým tlakom na špekulatívne útoky na menu.
Väčšina z desiatich krajín, ktoré by sa mali v máji 2004 stať členmi EÚ, vyjadrila nádej, že euro prijme čo najskôr po vstupe do EÚ. Na to, aby mohli vstúpiť do EMÚ, však budú musieť okrem dvojročného členstva v ERM II spĺňať aj kritériá v oblasti fiškálneho deficitu, inflácie, úrokových mier a zadlženosti. Aplikácia užšieho pásma v rámci mechanizmu menových kurzov ERM II by však mohla prijatie eura vo väčšine kandidátskych krajín oddialiť. To by mohlo negatívne zasiahnuť aj investorov, ktorí očakávajú zhodnocovanie mien a pokles úrokových sadzieb v rámci konvergencie krajín k EÚ.
br;sa;pe