Deauville 17. mája (TASR)- Ministri financií skupiny G7 v sobotu na svojom 1. stretnutí od konca vojny v Iraku vyjadrili nádej na postupne silnejúci globálny ekonomický rast. Zaviazali sa tiež k viacerým ozdravným reformám. Napriek hospodárskej recesii vo viacerých krajinách skupiny G7, deflačnej tendencii v Japonsku a nedávnemu oslabeniu amerického dolára, vidia ministri ústup viacerých negatívnych faktorov do úzadia.
Pesimistickejšie vyjadrenia zazneli od amerického ministra financií Johna Snowa, ktorý vyzval k vyššej aktivite v boji ozdravovania na poli globálneho hospodárstva. Vlády krajín G7 sa podľa neho musia hlbšie zaoberať fundamentálnymi štrukturálnymi reformami a tiež vytváraním nových pracovných miest. Samotné USA sa budú zaoberať najmä vytváraním pracovných príležitostí. K tomuto kroku by mali prispieť najmä investície z radov súkromných podnikateľov aj väčších spoločností.
Britský minister financií Gordon Brown vidí optimistickú budúcnosť v stabilizácii cien za ropu, raste akciových cien a v pristúpení vlád k dôležitým reformám.
Japonsko plánuje urýchlené reformy vo finančnom sektore a boj s defláciou.
Ministri sa zaoberali aj otázkou finančných pôžičiek najmä rozvojovým krajinám. Zároveň požiadali Parížsky klub veriteľov o nájdenie flexibilnejšieho spôsobu vo financovaní a následnom odbúravaní dlhov týchto krajín.
Dvojdňové stretnutie prinieslo okrem iného aj zoznam prebiehajúcich reforiem v konkrétnych krajinách, ktoré by mali vytvoriť lepšie prostredie pre súkromný sektor. Niektorí predstavitelia G7 sa na margo ozdravovacieho procesu ekonomiky krajín vyjadrili až príliš optimisticky, keď naznačili, že v tejto oblasti neexistuje žiadna naliehavá potreba, či stav núdze. Ministri očakávajú výrazné zlepšenie ekonomickej situácie vďaka rastu spotrebiteľskej dôvery, ktorá postupne narastá v dôsledku ukončenia vojny v Iraku.
Návrhy konkrétnejších opatrení zaznejú pravdepodobne na ďalšom stretnutí G7, ktoré sa uskutoční v júni vo francúzskom meste Evian. Francúzsky prezident Jacques Chirac zároveň vyslovil svoj záujem o prerokovanie situácie v Afrike a ďalších rozvojových oblastiach sveta.