nalizovania a čistenia odpadových vôd v meste Šaľa a priľahlom regióne v stredu schválila vláda. Z fondu ISPA by SR mohla čerpať na spomínané projekty až 24,247 mil. eur.
Celkové rozpočtové náklady projektu v Košiciach predstavujú 23,074 mil. eur. Oprávnené náklady pre určenie výšky grantu ISPA sú 19,719 eur, z toho 50 % predstavuje požadovaný grant z ISPA. Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu by malo dosiahnuť čiastku 4,929 mil. eur. Začiatok výstavby projektu sa predpokladá v apríli 2005, ukončenie sa plánuje v septembri 2007. Celkové rozpočtové náklady projektu v Šali predstavujú čiastku takmer 24,3 mil. eur. Oprávnené náklady pre určenie výšky grantu ISPA sú 21,315 mil. eur, pričom 67,5 % oprávnených nákladov vo výške 14,388 mil. eur by malo byť financované z ISPA. Spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu predpokladá sumu 5,329 mil. eur. Začiatok prác je plánovaný na august 2004, ukončenie sa predpokladá v októbri 2006.
Pri košickom projekte sa predpokladá výstavba novej kanalizácie v Košiciach a okolí, vrátane ČOV, rekonštrukcia mestskej kanalizácie v Košiciach a okolí a modernizácia ČOV v meste Košice. Konečným príjemcom sú Východoslovenské vodárne a kanalizácie (VVaK). Cieľom projektu je zníženie presakovania odpadových vôd do okolia kanalizácie a zabránenie vsakovania iných látok do kanalizácie. Malo by sa pritom znížiť znečistenie životného prostredia a zberných odpadových vôd, ktoré je spôsobené zlým stavom existujúcej kanalizácie. Kvalita vody v rieke Hornád by mala v rámci projektu dosiahnuť takú úroveň, aby bola použiteľná ako zdroj pitnej vody. Realizáciou projektu sa tiaž dosiahne 100-percentná napojenosť obyvateľov na čistiareň odpadových vôd.
Systém odkanalizovania a čistenia odpadových vôd v Šali a priľahlom regióne predpokladá rekonštrukciu sanitárneho kanalizačného systému v Šali, rozšírenie sanitárneho kanalizačného systému v priľahlých obciach, vybudovanie 55 prečerpávacích staníc v meste Šaľa a priľahlých obciach, rekonštrukcie a rozšírenia ČOV v Šali a modernizáciu a rozšírenia ČOV v Šali-Veči. Základným cieľom je zníženie zaťaženia životného prostredia regiónu a zvýšenie kvality života v oblasti. Projekt zahŕňa napojenie 14 700 obyvateľov na nový kanalizačný systém do roku 2020, redukcie znečistenia podzemných vôd znížením počtu obyvateľov, ktorí nie sú napojení na kanalizačný systém a redukcie znečistenia vody v rieke Váh. Konečným príjemcom pomoci je Západoslovenská vodárenská spoločnosť.
(1 EUR = 41,141 SKK)
mm;sd;me