torými sú všetky priemyselne upravované výrobky s podielom základnej poľnohospodárskej komodity, sú predmetom ďalšej liberalizácie všetky výrobky s výnimkou výrobkov citlivých pre obe strany. Na uplatňovaní rozšírených obchodných výhod sa SR a EÚ dohodli od 1. júna tohto roku, ako autonómnych opatrení do termínu vstupu Slovenska do EÚ. V súčasnosti pre spomenuté výrobky uplatňuje EÚ celkovú dovoznú kvótu pre Slovensko vo výške 2,718 mil. eur, ktorá by sa taktiež mala zrušiť. Vyplýva to z materiálu Ministerstva pôdohospodárstva SR, ktorý v stredu schválila vláda.
V rámci druhého kola rokovaní o liberalizácii obchodu so spracovanými agroproduktmi sa jednotlivé výrobky rozdelili do troch skupín, pre ktoré sa dohodli špecifické obchodné výhody. Prvou sú výrobky, pri ktorých sa colná sadzba na oboch stranách zníži na nulovú úroveň za predpokladu, že sa na tieto výrobky neposkytne vývozná náhrada ani z jednej strany. V druhej skupine sú výrobky citlivé pre EÚ, pri ktorých sa znížia clá na nulovú úroveň iba v rámci stanovenej kvóty pri vývoze zo SR do EÚ. Tretiu skupinu tvoria výrobky citlivé pre slovenskú stranu, pre ktoré bude pri dovoze z EÚ na Slovensko platiť nulová colná sadzba v rámci stanovenej kvóty alebo nižšia colná sadzba bez množstevného obmedzenia.
Celkový dopad rozšírenia liberalizácie na príjmy štátneho rozpočtu by podľa odhadov Ministerstva pôdohospodárstva SR mal znamenať ich zníženie kvôli nevybratiu ciel o 160 mil. Sk. Odstránením colných sadzieb by sa však mali znížiť koncové ceny výrobkov pre zákazníkov na Slovensku a zároveň znížiť ceny slovenských výrobkov na trhoch jednotlivých krajín EÚ. To by znamenalo zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských výrobcov, ktoré môže spôsobiť rast vývozu do krajín únie a následné zníženie záporného salda obchodnej bilancie SR.
(1 EUR = 41,141 SKK)
mm;pb;bt