SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

NBS niekoľkokrát intervenovala proti posilňovaniu koruny

BRATISLAVA 11. mája (SITA) - Uplynulý týždeň sa niesol hlavne v znamení hokeja. Slovensko žilo hokejom a dúfalo, že slovenskí hokejisti obhája minuloročné zlato. Nakoniec sme však bojovali o bronz a po prvý krát na majstrovstvách sveta sme porazili českýc

h hokejistov. V ekonomickej oblasti dominovali uplynulému týždňu najmä pondelkové intervencie Národnej banky Slovenska, Štatistický úrad SR zverejnil výsledky inflácie a tiež priemyselnej produkcie, a netradične vláda zasadala až dva razy. V pondelok schválila valorizáciu dôchodkov a v stredu napríklad upravila program štátnej pomoci rozvoja bytovej výstavby tak, aby bol v súlade s pravidlami Európskej únie. Uprostred týždňa informovali zástupcovia Medzinárodného menového fondu o svojej misii na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhodnocovanie slovenskej koruny, ktoré bolo možné na trhu registrovať v posledných dňoch bolo neprimerané. "Ekonomické fundamenty Slovenska dávajú korune užší priestor na posilňovanie," povedal pre agentúru SITA vrchný riaditeľ obchodno-devízového úseku NBS Karol Mrva. Potvrdil tiež, že centrálna banka v pondelok intervenovala proti zhodnocovaniu domácej meny nákupmi devíz. "Začali sme tesne pod úrovňou 40,800 SKK/EUR, neznamená to však, že by sa centrálna banka rozhodla chrániť túto hranicu," skonštatoval. NBS tak podľa jeho slov iba naplnila to, pred čím už viackrát varoval guvernér Marián Jusko. Objem intervencie Mrva nekomentoval, upozornil však na pripravenosť centrálnej banky zasiahnuť na trhu opäť.

Tieto slová dokumentovala druhá vlna intervencií, ktorá začala pri 41,100 SKK/EUR a oslabila korunu na 41,200 SKK/EUR. Prvý krát sa NBS objavila popoludní okolo pol jednej, keď koruna dosiahla svoju historicky najsilnejšiu hodnotu 40,760 SKK/EUR. Po zásahu NBS oslabila až k 41,200 / 250 SKK/EUR, neskôr však začala svoje straty pomaly korigovať. Národná banka Slovenska (NBS) intervenovala proti korune v pondelok aj v treťom kole. Tentokrát začala nakupovať devízy pri 41,120 SKK/EUR, na čo koruna reagovala oslabením o desať halierov na 41,220 SKK/EUR.

Skryť Vypnúť reklamu

Objem intervencií Národnej banky Slovenska (NBS) odhaduje väčšina dílerov slovenského devízového trhu do 200 mil. eur, díleri troch najväčších slovenských bánk však predpokladajú, že sa ich výška vyšplhala až k 250 mil. eur. Vyplýva to z krátkeho prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra SITA.

Najmenšia slovenská banka má od pondelka väčšinového majiteľa. Zmluvu o predaji 60,07 percentného podielu na základnom imaní Banky Slovakia, a.s. z portfólia Fondu národného majetku SR (FNM) rakúskej Meinl Bank podpísali zástupcovia oboch subjektov v pondelok. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová, predstavitelia Meinl Bank nevylúčili záujem o odkúpenie ďalších akcií banky od ostatných akcionárov. Tento krok však podmienili predchádzajúcou znalosťou o situácii v banke na základe closingu a súhlasom Protimonopolného úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Netradične v pondelok sa zišla vláda. Od júla tohto roka by sa mali dôchodky zvýšiť o 5 %. Vyplýva to z návrhu zákona o zvýšení dôchodkov v roku 2003, ktorý v pondelok schválila vláda. Valorizácia sa bude vzťahovať na starobné dôchodky, invalidné dôchodky, čiastočné invalidné dôchodky, dôchodky za výsluhu rokov, vdovské dôchodky a sirotské dôchodky. Maximálna výška dôchodku by tak mala vzrásť zo súčasných 8 697 Sk na 9 132 Sk. Výdavky Sociálnej poisťovne na výplatu dôchodkov po zvýšení penzií o 5 % vzrastú v druhom polroku tohto roka o 2,1 mld. Sk.

Zamestnanci verejnej služby by mali v tomto roku stratiť nárok na ďalší plat vo výške polovice funkčného platu. Návrh novely zákona o verejnej službe, ktorá reaguje na nedostatok finančných prostriedkov vo schválenom štátnom rozpočte na tento rok, schválila v pondelok vláda. Prijatím novely zákona sa podľa ministerstva práce a sociálnych vecí dosiahne úspora vo výške 2,23 mld. Sk, čím sa znenie zákona o verejnej službe dostane do súladu so štátnym rozpočtom na tento rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri rokovaní o návrhu východísk štátneho rozpočtu na rok 2004 nedospela v pondelok Rada hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) k dohode. Na tlačovej besede o tom informoval predseda tripartity Robert Nemcsics. Podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) návrh nezabezpečuje nárast výdavkov na platy zamestnancov rozpočtovej sféry nad úroveň inflácie, čo bude podľa viceprezidenta KOZ Petra Gajdoša znamenať pokles reálnych platov.

Rafinéria Slovnaft, a.s., Bratislava pokračuje v znižovaní cien benzínov a nafty z predchádzajúceho obdobia. Od utorka 6. mája Slovnaft znížil ceny všetkých motorových benzínov jednotne o 50 halierov a cenu motorovej nafty o 1 Sk. Ako pre agentúru SITA povedal hovorca spoločnosti Ľubomír Žitňan, dôvodom úpravy cien je pokračujúci pokles ceny ropy Brent na svetových trhoch. Liter benzínu Tempo Plus 91 od utorka v sieti čerpacích staníc Slovnaftu stojí 28,30 Sk, za liter benzínu Tempo Plus 91 Uni zaplatia motoristi 28,70 Sk, rovnako ako za liter benzínu Tempo Plus 95. Liter benzínu Tempo Plus 98 si motoristi kúpia za 31,40 Sk. Za jeden liter motorovej nafty motoristi zaplatia 27,20 Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Priame zahraničné investície (PZI) v čistom vyjadrení dosiahli v minulom roku 181,7 mld. Sk a boli najmä výsledkom prílevu kapitálu do krajiny zo strany priamych zahraničných investorov. Prílev zdrojov reprezentovali najväčšou mierou prostriedky z privatizácie vo výške 152 mld. Sk. Informovala o tom NBS v materiáli o platobnej bilancii za minulý rok.

Navrhovaná jednotná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na úrovni 20 % je podľa ministra financií Ivana Mikloša ešte otvorená záležitosť. V utorok v Košiciach pripustil, že je možné rokovať o jej znížení. V tejto súvislosti však upozornil, že jednopercentné zníženie sadzby znamená výpadok príjmov štátneho rozpočtu približne o 6 mld. Sk. Podľa Mikloša by to znamenalo, že by sa muselo meniť aj plánované znižovanie odvodového zaťaženia. Dvadsaťpercentná jednotná sadzba DPH totiž počítala aj zo znížením odvodov o 3 až 4 % a presunom aktívnej politiky trhu práce z prostriedkov úradov práce priamo do štátneho rozpočtu. Celkovo ide o 4,5 mld. Sk. Zníženie sadzby dane by teda podľa Mikloša znamenalo ústupky v znižovaní odvodov, ale aj ďalšie dopĺňanie príjmov štátu cez spotrebnú daň na uhľovodíkové palivá.

Skryť Vypnúť reklamu

O Slovenské elektrárne prejavila záujem česká spoločnosť ČEZ. Privatizačný poradca PricewaterhouseCoopers (PwC) sa spolu s Ministerstvom hospodárstva SR bude snažiť nájsť procedurálny spôsob, ktorý by umožnil ČEZ vstúpiť do procesu privatizácie minoritného podielu Slovenských elektrární, a.s. (SE). “PwC podporuje možnosť zapojiť do procesu aj ČEZ. Záleží to však najmä na vyhlasovateľovi súťaže, ktorý má právo zasahovať do priebehu tendra,” uviedol Peter Mitka z PWC, ktorý radí slovenskej vláde v privatizácii SE. PWC dostal list ČEZ, v ktorom vyjadril svoj záujem o privatizáciu SE, v utorok. List podľa Mitku indikuje, že ČEZ nemá problém s privatizáciou jadrových aktív SE, a teda nadobudnúť všetky zdroje slovenského výrobcu elektrickej energie. Mitka nechcel komentovať do akej miery by ovplyvnila proces len jedna ponuka na celok SE, ktorú deklaroval v pondelok ČEZ, oproti ôsmim predbežným ponukám na už reštrukturalizované dcérske spoločnosti SE.

Skryť Vypnúť reklamu

Štatistický úrad SR v stredu zverejnil údaje o aprílovom vývoji inflácie. Spotrebiteľské ceny sa v apríli oproti marcu zvýšili o 0,2 %. Vzrástli ceny v odboroch rozličné tovary a služby o 1,5 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,7 %, zdravotníctvo o 0,6 %, odevy a obuv a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá zhodne o 0,4 %. Znížili sa ceny za dopravu o 0,9 %, alkoholické nápoje a tabak a rekreáciu a kultúru zhodne o 0,2 %, potraviny a nealkoholické nápoje, nábytok, bytové vybavenie a bežnú údržbu domu a poštové a telekomunikačné služby zhodne o 0,1 %. Nezmenené zostali ceny vzdelania.

Spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní a dotácií stúpli v apríli o 0,1 %. V marci bola jadrová inflácia na rovnakej úrovni. V medziročnom porovnaní predstavovala aprílová jadrová inflácia 1,9 %. Za prvé štyri mesiace bola jadrová inflácia medziročne vyššia o 2,1 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa novely o stavebnom sporení, ktorú v stredu podpísal prezident Rudolf Schuster, klesne štátna prémia k stavebnému sporeniu od budúceho roka zo súčasných 20 na 15 %. Poslancami schválená novela prináša i ďalšie zmeny, ktoré nadobudnú účinnosť k 1. júlu tohto roka. Zavádza sa pohyblivá bonifikácia hypotekárnych úverov, čo znamená, že štátny príspevok k hypoúverom sa bude meniť každý rok podľa výšky bonifikácie schválenej v zákone o štátnom rozpočte. V súčasnosti štátna bonifikácia na hypotekárne úvery predstavuje 2,5 %, v minulom roku bola ešte 4,5 %. Platnosť nadobudne aj novela zákona o podpore na zriadenie priemyselných parkov. Na základe nej budú môcť obce dostať pri zriaďovaní priemyselných parkov dotácie zo štátneho rozpočtu nielen na kúpu, prenájom a prevod pozemkov, ale aj na zriadenie vecného bremena na pozemkoch nevyhnutných na vybudovanie technickej infraštruktúry. Dotácie do 70 % nákladov sa budú môcť poskytnúť ešte pred vybudovaním technickej infraštruktúry priemyselného parku. Novela má pomôcť obciam pri zriaďovaní priemyselných parkov a zlepšiť podmienky pre investorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na svojom riadnom stredajšom zasadnutí vláda kvôli zosúladeniu s pravidlami Európskej únie (EÚ) upravila program štátnej pomoci rozvoja bytovej výstavby realizovaný formou bankových záruk za úvery a program štátnej pomoci obnovy bytových domov cez poskytnutie dotácií na odstraňovanie systémových porúch. Ako vyplýva zo schválených programov, ich základné princípy zostanú zachované. Doba trvania programov je do 31. decembra 2010.

Vláda na stredajšom rokovaní schválila aj návrh na skrátené legislatívne konanie o návrhu novely zákona o verejnej službe. Predloženie žiadosti o skrátené konanie ministerstvo práce a sociálnych vecí odôvodňuje hrozbou značných hospodárskych škôd. Tie by podľa rezortu vznikli štátu v prípade, ak by sa v tomto roku zamestnancom verejnej služby poskytol trinásty plat vo výške polovice funkčného platu, čo by znamenalo nepokryté výdavky štátneho rozpočtu na tento rok vo výške 2,2 mld. Sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Emisiu štátnych eurobondov v objeme 500 mil. eur s výhodnou úrokovou sadzbou vo výške 3 % p.a. na krytie takmer celej splátky eurobondov vydaných spoločnosťou Nomura v roku 1998 v objeme 512 mil. eur schválila v stredu vláda. "Výrazne to zlacňuje dlhovú službu, keďže prefinancuje dlh, ktorý sa financoval za rádovo vyššiu cenu, za viac ako 9 % ," vysvetlil v stredu pred novinármi po skončení rokovania vlády minister financií Ivan Mikloš. Ako dodal, táto zásadná úspora je daná pokrokom v reformách v integrácii a stabilizácii ekonomiky. "V súčasnosti sú rizikové prirážky minimálne a blížia sa úrokovej sadzbe štátnych dlhopisov vyspelých krajín," dodal Mikloš. Ako pokračoval, začiatkom emisie bude koniec mája.

Vládny kabinet mal pôvodne na svojom stredajšom rokovaní prerokovať návrh o východiskách štátneho rozpočtu na budúci rok, avšak z programu ho vypustil. "Dôvodom vypustenia materiálu bola žiadosť jedného z koaličných partnerov, ktorý ho chce ešte prediskutovať na politickej pôde," uviedol pred novinármi po rokovaní vlády minister financií Ivan Mikloš.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) by súčasný vývoj kurzu koruny nemal mať negatívny vplyv na vývoj bežného účtu platobnej bilancie . Uviedol to v stredu vedúci misie fondu na Slovensku Juan Jose Fernandez-Ansola. "Slovenská mena by mala v budúcnosti posilňovať súčasne s nárastom produktivity ekonomiky," povedal. Ansola nechcel komentovať intervencie Národnej banky Slovenska v posledných dňoch proti posilňovaniu koruny, ale uviedol, že si nemyslí, že centrálna banka pôjde proti trendu posilňovania koruny, ak sa budú ekonomické ukazovatele aj naďalej zlepšovať.

Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa slovenská vláda musí v najbližšom období sústrediť najmä na fiškálnu konsolidáciu, zníženie inflácie, zníženie schodku bežného účtu platobnej bilancie a nezamestnanosti. "Ak chce vláda v roku 2006 dosiahnuť deficit verejných financií (VF) na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), v tomto roku by deficit nemal prekročiť 5 % HDP," uviedol v stredu vedúci misie fondu na Slovensku Juan Jose Fernandez-Ansola. Dosiahnutie plánovaného schodku VF v roku 2004 však môže byť podľa neho problematickejšie kvôli predpokladaným výpadkom daňových príjmov a plánovanej daňovej reforme, ktorú Ansola hodnotí ako radikálnu a nezvyčajnú v porovnaní s členskými štátmi Európskej únie.

Skryť Vypnúť reklamu

V piatok zverejnil Štatistický úrad SR marcové výsledky priemyselná produkcia, ktorá medziročne vzrástla o 9,7 %, z toho v priemyselnej výrobe o 12,7 % a vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody o 0,6 %. V ťažbe nerastných surovín sa znížila po štrnástich mesiacoch rastu o 12,7 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. V prvom štvrťroku produkcia priemyslu medziročne vzrástla o 10,9 %. V priemyselnej výrobe bola vyššia o 13,3 % a vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody o 3,1 %. Produkcia v ťažbe nerastných surovín sa znížila o 1,5 %.

Slovenské telekomunikácie (ST) rokujú už s dvanástimi spoločnosťami o Zmluve o prepojení sietí. O prepojenie požiadali spoločnosti Aliatel Slovakia, British Telecom, ConnSpec Telecom, DialTelecom, Energotel, eTel Slovensko, Global Tel, GTS Slovakia, M.B.C., Nextra, PosTel a VoiPac. Podľa predpokladu ST môžu byť prvé prepojovacie zmluvy uzavreté v júni. Agentúru SITA o tom informovali ST.

Skryť Vypnúť reklamu

Devízové rezervy Slovenska dosiahli k 6. máju 11,1422 mld. USD a v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpli o 32,4 mil. USD. Devízové rezervy Národnej banky Slovenska (NBS) sa zvýšili o 170,3 mil. USD na 9,8937 mld. USD, rezervy komerčných bánk na druhej strane klesli o 137,9 mil. USD na 1,2485 mld. USD. Informovala o tom NBS.

Ak by Slovensko nepodstúpilo štrukturálne reformy alebo nezvýšilo odvody do dôchodkového systému, podiel priemerného dôchodku na priemernej mzde by sa do roku 2040 znížil na 18 až 19 %. Ako sa ďalej uvádza v správe Svetovej banky o dôchodkovej reforme v Európe, súčasný podiel priemerného dôchodku k priemernej mzde predstavuje na Slovensku 41 až 42 %. Podľa SB cieľom dôchodkovej reformy v SR by malo byť zlepšenie väzieb medzi prispievateľmi a využívateľmi dôchodkového systému tak, aby sa dôchodky zvýšili na 50 % priemernej mzdy pri udržaní súčasnej výšky odvodov do dôchodkového systému. Doteraz prijaté opatrenia však podľa SB nie sú dostatočné na splnenie tohto cieľa. Súčasné odvody do dôchodkové systému jedného zamestnanca vo výške 28 % zo mzdy nestačia na pokrytie nákladov v dôchodkovom systéme.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 473
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 38 527
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 11 671
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 154
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 117
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 081
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 384
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 152
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 956
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 853
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zdravotníčka v ochrannom odeve odoberá vzorku počas testovania na COVID-19 v telocvični na Základnej škole s materskou školu na Námestí učeného tovarišstva v Trnave

Na Slovensku prebieha plošné testovanie. PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 236-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 068 obetí.

5 h
Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Conor McGregor.

McGregor nezvládol svoj návrat do klietky.

4 h

Neprehliadnite tiež

Boeing 777X

Prvý skúšobný let absolvovalo obrovské lietadlo vlani v januári.

4 h
Ilustračné foto

K výhre sa zatiaľ nikto neprihlásil.

15 h
Centrum Viedne počas lovcdownu.

Vyťaženosť rakúskych hotelov vlani spadla na štvrtinu.

18 h
Madridčania sú na sneh zvyknutí z lyžovačiek, no nie sú naučení na to, že v snehu zapadne ich mesto.

Vláda však tvrdí, že je to príliš vysoký odhad.

22 h