SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 11. mája (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


NEW YORK - Americké burzy v pondelok mierne oslabili, keď si investori vybrali oddychový čas po prudkom oživení od začiatku marca. Technologický index Nasdaq sa však udržal nad vodou vďaka silnému rastu akcií spoločnosti Cisco Systems. Investori privítali solídne výsledky prieskumu aktivity v sektore služieb. Index inštitútu nákupných manažérov (ISM) sa v apríli po mesačnej pauze dostal späť nad hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje celkový rast a pokles v sektore. Hlavný akciový index Dow Jones klesol o 0,6 % na 8 531,57 bodu, širší index Standard & Poor`s 500 sa znížil o 0,38 % na 926,55 bodu a technologický index Nasdaq stúpol o 0,08 % na 1 504,04 bodu. Na trh negatívne pôsobila správa agentúry Challenger, Gray & Christmas, že americké firmy ohlásili minulý týždeň prepustenie viac ako 146 tis. ľudí. "Napriek dôležitým správam to bol pokojný deň. Trh váhal, či má pokračovať v oživení, pretože má dosť silný stúpajúci trend, alebo sa má trochu skonsolidovať," povedal Michael Palazzi z firmy S.G. Cowen. Technologický Nasdaq podporili akcie výrobcu zariadení pre internet Cisco, ktoré pred zverejnením výsledkov stúpli o viac ako 1 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Americké akcie v utorok posilnili a index S&P 500 stúpol na päťmesačné maximum, keď americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) naznačila, že je pripravená opäť znížiť úrokové sadzby, ak sa ekonomická situácia nezlepší. Fed síce v zhode s očakávaniami ponechal kľúčovú úrokovú sadzbu na 40-ročnom minime 1,25 %, avšak uviedol, že medzi faktormi ohrozujúcimi ekonomiku prevláda riziko ďalšieho útlmu. Fed tiež upozornil na možnosť deflácie. Akcie spočiatku reagovali na varovné vyhlásenie Fedu miernym oslabením, avšak neskôr sa zotavili vďaka očakávaniu, že centrálna banka v prípade potreby uvoľní menovú politiku.

Akcie v USA skončili v stredu poklesom po varovaní národnej banky o "možnom nepriaznivom značnom poklese inflácie" a nízkych vyhliadkach tržieb od Cisco Systems Inc. Výrobca nápojov Coca-Cola Co vzrástla o 2,25 USD, resp. 5,49 % na 43,27 USD po tom, ako investičná banka Morgan Stanley zvýšila jej rating. General Electric Co oslabila o 0,27 USD, resp. 0,93 % na 28,85 USD. Výrobca priemyselného automatizačného vybavenia Emerson Electric Co skončil o 2,85 USD, resp. 5,48 % nižšie na 49,2 USD, keď znížil prognózu ročných výsledkov. Gigant v oblasti počítačových sietí Cisco klesol o 0,42 USD, resp. 2,64 % na 15,48 USD.

Skryť Vypnúť reklamu

Akcie na Wall Street akcií vo štvrtok oslabili už druhýkrát po sebe, keď slabé výsledky z trhu práce a správy maloobchodných firiem o aprílovom poklese tržieb znovu prebudili pochybnosti o stave najväčšej svetovej ekonomiky. Trhy tak ďalej korigovali zisky z nedávneho silného oživenia a investori pokračovali vo vyberaní ziskov. Na trh vplývalo aj vyhlásenie amerického ministra financií Johna Snowa, podľa ktorého je oživenie v USA veľmi krehké, keď ho brzdí slabý hospodársky rast vo svete, predovšetkým v Japonsku a Európe. Najväčší svetový maloobchodný predajca Wal-Mart stratil 0,07 USD na 55,01 USD. Predajca oblečenia Gap Inc však stúpol o 0,68 USD, resp. 4,1 % na 17,28 USD, pričom jeho tržby z obchodov otvorených dlhšie ako rok za apríl zaznamenali medziročný nárast o 20 %. Najväčší americký poskytovateľ káblových služieb Comcast Corp oslabil o 0,2 USD na 30,22 USD po tom, ako oznámil vyššiu kvartálnu stratu.

Skryť Vypnúť reklamu

Americký trh akcií v piatok posilnil, keď predpovede firiem Nvidia Corp a Intel Corp prilákali späť investorov. Index Dow Jones sa zvýšil o 1,34 % na 8 604,6 bodu, čo bola najvyššia úroveň od 16. januára. Širší Standard & Poor`s 500 si pridal 1,43 % na 933,41 bodu. Technologický Nasdaq skončil o 2,04 % vyššie na 1 520,15 bodu. Akcie rozšírili zisky po vyhlásení Johna Snowa, ktorý nevidí výrazné riziko deflácie v USA. Dizajnér grafických čipov Nvidia zaznamenala nárast až o 33 % na 21,37 USD, keď v súčasnom kvartáli očakáva prudký nárast tržieb. Spoločnosť Intel si polepšila o 3,76 % na 19,58 USD.


TOKIO - Na japonskej burze sa v pondelok kvôli štátnemu sviatku neobchodovalo. V utorok japonský trh akcií sa tesne pred koncom dokázal posilniť na mesačné maximum, podporený rastom na Wall Street. Burzu potiahli nahor najmä akcie telekomunikačnej NTT DoCoMo a ďalších blue-chip titulov. Hlavný akciový index Nikkei vzrástol o 2,23 % na 8 083,56 bodu a širší index TOPIX stúpol o 2,09 % na 821,41 bodu. Japonský dominantný operátor mobilnej siete NTT DoCoMo zaznamenal rast o silných 6,4 % na 266 tis. JPY. Výrobca fotoaparátov a kancelárskej techniky Canon Inc poskočil o 3,74 % na ročné maximum 4 990 JPY za akciu. Vývozca pneumatík Bridgestone vzrástol o silných 6,35 % na 1 490 JPY po tom, ako viacero brokerských domov zvýšilo rating tohto titulu.

Skryť Vypnúť reklamu

Japonské akcie vzrástli v stredu piaty deň po sebe. Podporil ich rast akcií v USA a nádeje v návrhy japonskej vládnej koalície, ktoré by mohli mať podporný vplyv na japonské akcie. Tieto faktory viedli k miernym nákupom blue-chip emisií, ako napríklad Takeda Chemical Industries. Na akciový trh mierne vplývali aj technické faktory a posilnenie jenu. Akcie najväčšieho japonského výrobcu liekov Takeda Chemical vzrástli o 1,79 %.

Japonská burza vo štvrtok oslabila prvýkrát za posledných šesť obchodných dní, keď investori predávali akcie Honda Motor a iných exportérov po náraste japonského jenu. K negatívnemu trendu prispelo aj vyberanie ziskov z akcií NTT DoCoMo krátko pred zverejnením jej výsledkov. Honda stratila 2,43 % na 4 010 JPY, kým najväčší svetový výrobca kancelárskeho vybavenia Canon Inc klesol 3,05 % na 4 760 JPY. Softvérová firma Sega Corp zaznamenala pokles o 4,66 % na 675 JPY, keď skrachovali jej plány na fúziu a jej ďalšia budúcnosť je neistá. Mobilný operátor NTT DoCoMo skončil so stratou 2,6 % na 262 000 JPY. Výrobca elektronických súčiastok TDK Corp naopak vzrástol o 11,6 % na 4 810 JPY, keď v stredu oznámil návrat k ziskovosti za posledný fiškálny rok, ktorý skončil 31. marca a predpovedal v tomto roku viac ako zdvojnásobenie čistého zisku skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Tokijská burza v piatok stúpla na mesačné maximum, keď na trhu prevládli nádeje investorov, ktoré vložili do vládneho plánu na oživenie akciových trhov. Prudký pokles jenu voči doláru a euru pomohol veľkým exportérom, napríklad spoločnosti Canon. Hlavný tokijský index Nikkei skončil obchodovanie so ziskom 1,5 % na 8 152,16 bodu a napravil tak štvrtkový skoro 1-percentný pokles. Širší index TOPIX posilnil o 1,08 % na 823,52 bodu. Návrhy vládnej koalície na pomoc akciovým trhom podnietili špekulatívne nákupy najmä zo penzijných fondov. Canon, najväčší svetový výrobca kancelárskych strojov, stúpol o 3,99 % na 4 950 JPY. Najväčší japonský výrobca pneumatík a tiež popredný exportér, spoločnosť Bridgestone Corp, si pridal 2,29 % na 1 519 JPY.

Skryť Vypnúť reklamu

LONDÝN - Na britskom trhu sa v pondelok kvôli bankovým prázdninám neobchodovalo. Rast akcií ropných, mediálnych a bankových spoločností vytlačil v utorok hlavný britský akciový index FTSE 100 nad hranicu 4 000 bodov po prvý raz od 6. januára. Investori totiž uverili v oživenie hospodárskych výsledkov firiem, ako aj v oživenie svetovej ekonomiky. Hlavný index FTSE 100 skončil s prírastkom 1,4 % na úrovni 4 006,4 bodu. Akcie vedúceho poskytovateľa spravodajstva Reuters Group si počínali najlepšie a vyskočili o 8,7 %, keďže investori veria v rast počtu klientov spoločnosti spomedzi finančných inštitúcií. Index FTSE 100 vzrástol o viac ako 20 % od vtedy, ako v polovici marca padol na minimum 3 277 bodov. Vojna v Iraku sa totiž skončila rýchlo a výsledky firiem zväčša splnili očakávania. Akcie ropných firiem Shell a BP vzrástli o 2,8 % a 1,4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavný britský index v stredu oslabil, keď investori vyberali zisky po tom, ako počas dňa dosiahol 4-mesačné maximum. Na čele poklesu stál mobilný operátor Vodafone, ktorý kompenzoval nárast bankových, ropných a mediálnych titulov. Banky Abbey National a HSBC stúpli po boku poisťovne Friends Provident pred štvrtkovým riadnym ročným valným zhromaždením. Darilo sa aj mediálnym spoločnostiam Granada, Daily Mail a Pearson, keď každá posilnila o viac ako 3,5 %.

Britské akcie vo štvrtok klesali, keď sa nedarilo najmä bankovým, farmaceutickým a mediálnym titulom. Investorov takisto sklamala správa, že britská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby nezmenené. Makléri upravovali svoje pozície po tom, ako trh dosiahol v utorok štvormesačné maximum. Najvýraznejší negatívny dopad na trh priniesla farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline, ktorá spadla o 3,4 %. Investori pokles tohto titulu očakávali, keďže v minulom týždni akcie spoločnosti rástli rýchlejšie ako index pre tento sektor. Pivovary Scottish & Newcastle zaznamenali pokles o 4,6 %. Bankové emisie nadol ťahala banka Barclays, ktorej akcie oslabili o 4,2 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Akcie vedúcich firiem na londýnskej burze ukončili náročný týždeň s výraznými prírastkami. Na akcie telekomunikačnej spoločnosti BT Group pozitívne vplýval optimizmus na trhu, že firme sa podarí prekonať problémy s dôchodkovým fondom. Rast akcií bánk vykompenzoval oslabovanie akcií mediálnych spoločností. Index FTSE 100 skončil v piatok s prírastkom 1 % na úrovni 3 969,4 bodu. Po úspešnom otvorení piatkového obchodovania na americkom akciovom trhu na Wall Street vyskočil britský index FTSE 100 dokonca až na maximum 3 974,5 bodu. Rast akcií BT o 5,7 % mal podporný vplyv na ostatné akcie v telekomunikačnom sektore, pričom Vodafone Group a mmO2 posilnili každý takmer o 2 %. Na čele rastúcich akcií bánk boli Standard Chartered a HSBC.


(1 USD = 36,222 SKK)

Skryť Vypnúť reklamu

(100 JPY = 30,894 SKK)

(1 GBP = 58,285 SKK)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 7. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 10. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 9 446
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 8 334
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 192
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 892
 5. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 266
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 233
 7. Od Česka až po Jadran 3 720
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 048
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 629
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 2 551
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Vojnu policajtov zatiaľ všetci popierajú.


4 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Inšpekcia vyšetruje, NAKA vyšetruje, občan je zmätený.


a 2 ďalší 38m

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Odhadovaná suma za vládne pandemické opatrenia už v máji dosiahla 372 miliárd libier.


SITA 2 h
Ilustračné foto.

Najväčší prepad zaznamenala značka v prvej polovici minulého roka.


TASR 7 h
Zakladatelia firmy Boataround Pavel Přibiš a Jana Escher

Boataround má v ponuke 16-tisíc lodí.


1. júl
Developer Peter Valach.

Majetky VAV investu boli rozsiahle.


12 h