da v roku 2006 dosiahnuť deficit verejných financií (VF) na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), v tomto roku by deficit nemal prekročiť 5 % HDP," uviedol v stredu vedúci misie fondu na Slovensku Juan Jose Fernandez-Ansola. Dosiahnutie plánovaného schodku VF v roku 2004 však môže byť podľa neho problematickejšie kvôli predpokladaným výpadkom daňových príjmov a plánovanej daňovej reforme, ktorú Ansola hodnotí ako radikálnu a nezvyčajnú v porovnaní s členskými štátmi Európskej únie.
Podľa MMF by reforme daní mala predchádzať reforma výdavkov štátu. "Redukcia výdavkov so starostlivo zváženými prioritami predstavuje jedinú možnosť, ako spojiť fiškálnu konsolidáciu s plánovanou daňovou reformou," uvádza fond. Aby však SR do roku 2006 splnila Maastrichtské kritérium deficitu VF, musí podľa fondu ročne znižovať schodok VF asi o 1 % HDP. Do vyčísleného schodku by pritom mali byť podľa fondu započítané aj náklady na dôchodkovú reformu vo výške asi 1 % HDP.
Sústavná fiškálna konsolidácia, zameraná podľa Ansolu najmä na znižovanie výdavkov v oblasti zdravotníctva a sociálnych vecí, je podľa fondu potrebná aj na zníženie tlakov na vonkajších účtoch platobnej bilancie a na zabezpečenie fiškálnej solventnosti. Napriek nedávnemu pokroku totiž MMF predpokladá, že počas nasledujúcich dvoch rokov zostane schodok bežného účtu na úrovni 6 % HDP, čo je síce udržateľná úroveň, ale ponechala by slovenské hospodárstvo zraniteľné voči vonkajším šokom.
Vláda by mala tiež urobiť opatrenia na zvýšenie produktivity práce a podporu investícií a reformovať trh práce a dávok. MMF totiž opäť upozorňuje, že miera nezamestnanosti v SR nad úrovňou 17 % je jedna z najvyšších medzi kandidátskymi štátmi, pričom tento stav sčasti spôsobuje nepružnosť trhu práce.
Misia MMF navrhuje tiež cieliť menový rámec na nízku infláciu. Plánované ďalšie zvýšenie štátom regulovaných cien a nepriamych daní totiž podľa fondu pravdepodobne skomplikuje plnenie zámeru vlády znížiť infláciu do roku 2006 na úroveň požadovanú Maastrichtskou zmluvou. Až splníme Maastrichtské kritériá, navrhuje MMF čo najskoršie zavedenie eura, nakoľko tak malá a otvorená ekonomika, ako je slovenská, by si nedokázala zachovať nezávislú menovú politiku.
MMF predpovedá Slovensku na tento rok mieru reálneho rastu HDP na úrovni 4 %. V roku 2004 by mal podľa fondu rast HDP zrýchliť na 4,2 %. Priemerná ročná miera inflácie v SR by sa mala v tomto roku zvýšiť z vlaňajších 3,3 % na 8,8 %, avšak v roku 2004 by sa mala zmierniť na 7,5 %. Deficit na bežnom účte platobnej bilancie by mal podľa správy MMF klesnúť v tomto roku z vlaňajších 8,2 % HDP na úroveň 6,6 % HDP a o rok neskôr na 6,3 % HDP.