Bratislava 29. apríla (TASR) - Zvýšenie dôchodkov o 5 %, návrh stratégie podpory rastu zamestnanosti prostredníctvom zmien sociálneho systému a trhu práce z dielne ministerstva práce patria medzi ekonomické body, ktorými sa v stredu bude zaoberať vláda SR.
Návrh ministerstva práce počíta s tým, že od júla tohto roku pôjdu o 5 % hore starobné, invalidné, čiastočné invalidné, vdovské a sirotské dôchodky, ako aj dôchodky za výsluhu rokov, ktoré boli priznané pred 1. januárom 2004. Zo Sociálnej poisťovne si to vyžiada dodatočné náklady 2,1 miliardy Sk. Podľa príslušnej legislatívy sa dôchodky zvyšujú vždy, keď sa podľa údajov, vykázaných Štatistickým úradom SR, zvýšia životné náklady aspoň o 10 %, alebo priemerná mzda v hospodárstve SR aspoň o 5 %, a to najskôr po uplynutí 3 mesiacov od predchádzajúceho zvýšenia dôchodkov. Druhá z podmienok by sa pritom mala naplniť v druhom kvartáli tohto roka. Naposledy sa dôchodky zvyšovali 1. júla 2002, keď došlo k ich valorizácii tiež o 5 %.
Kabinet prerokuje aj návrh novely o verejnej službe, ktorou štát rieši výpadok financií v tohtoročnom štátnom rozpočte na úrovni asi 2,2 miliardy Sk. Na základe novely sa zruší vyplatenie polovice 13. platu pre zamestnancov verejného sektora v tomto roku.
Už v priebehu budúceho roka by mali ľudia v hmotnej núdzi od štátu dostávať dávku sociálnej pomoci len v jednej základnej výške, ku ktorej si však budú môcť prilepšiť rôznymi príplatkami za svoju aktivitu. Predpokladá to Stratégia podpory rastu zamestnanosti prostredníctvom zmien sociálneho systému a trhu práce, ktorú v stredu kabinet prerokuje.
Dokument by mal smerovať k motivačnému a efektívnemu sociálnemu systému, podpore tvorby nových pracovných miest a pochopiteľnému systému finančnej pomoci a služieb. Ľudí by mal motivovať, aby sa im viac oplatilo pracovať ako byť odkázaní na štátnu pomoc a preto akákoľvek kumulácia štátnych dávok nebude vyššia ako príjem z práce.
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom na zmenu akcionárskej štruktúry spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) po čiastočnej privatizácii. Celkovo 49 % ZSE získala nemecká spoločnosť E.ON a objavili sa informácie, podľa ktorých by mala 9 % týchto akcií odkúpiť Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).
Ministri prerokujú aj návrh štatútu Hospodárskej rady vlády SR a návrh na vymenovanie jej členov, správu o stave plnenia podmienok pre Rozšírený decentralizovaný implementačný systém - EDIS pre nástroje predvstupovej pomoci PHARE a ISPA v SR. Členovia kabinetu sa oboznámia aj s komplexnou správou o stave a vymáhaní daňových a colných nedoplatkov k 31. decembru 2002.