Banská Štiavnica 24.apríla (TASR) - Po znižovaní imisií zaznamenávame podľa odborníkov v posledných rokoch na Slovensku síce pomalú, ale jasnú ekologickú stabilizáciu a zlepšovanie zdravotného stavu lesov. Ak sa nevyskytnú v tomto roku mimoriadne klimatické extrémy a v praxi sa dodržia zásady ochrany lesa, nemal by byť podľa nich tento trend narušený. Interpretáciou najnovších poznatkov výskumu a upozornením na najzávažnejšie riziká má k tomu napomôcť aj celoslovenský seminár, ktorý sa dnes začal v Banskej Štiavnici.
Jeho cieľom je poskytnúť vlastníkom a užívateľom lesa, odborným lesným hospodárom, zamestnancom štátnej správy, lesníckych inštitúcií a ostatným záujemcom aktuálne informácie o problémoch ochrany lesa, ktoré zaznamenala v minulom roku lesnícka sekcia Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a Lesnícka ochranárska služba na Slovensku. Experti budú počas dvoch dní informovať o najnovších poznatkoch a výsledkoch výskumu, týkajúcich sa zlepšenia zdravotného stavu a stability lesných ekosystémov, o problémoch ochrany lesných spoločenstiev v prvom až treťom lesnom vegetačnom stupni. Odborníci z Českej republiky a Poľska oboznámia so situáciou pri ochrane lesa v ich krajinách. Účastníci seminára sa dozvedia aj o medzinárodných projektoch a aktivitách v lesnom hospodárstve SR i o programovej podpore EÚ lesníkom v predvstupovom období.
Na Slovensku má seminár vyše desaťročnú tradíciu. Koná sa každoročne v apríli - Mesiaci lesov. Jeho predchodcom boli porady ochranárov štátnych lesov. Začiatkom 90. rokov po vrátení užívacích práv, keď začali lesy obhospodarovať aj pôvodní (neštátni) vlastníci, sa stala veľmi aktuálnou potreba rozšíriť poznatky z ochrany lesa aj pre nich. Podujatie organizuje Lesnícky výskumný ústav (LVÚ) Zvolen prostredníctvom Výskumnej stanice v Banskej Štiavnici, kde sídli Lesnícka ochranárska služba. Svojou činnosťou pomáha vlastníkom a spravovateľom lesov zvládnuť problémy ochrany lesa tým, že zabezpečuje gesciu nad ich zdravotným stavom.