Bratislava 23.apríla (TASR) - Minister financií SR Ivan Mikloš je ochotný diskutovať o nižších sadzbách jednotnej dane z pridanej hodnoty (DPH) a dane z príjmu fyzických osôb v rámci pripravovanej daňovej reformy, jeho prioritou však je, aby daňová reforma nezvýšila fiškálny deficit, ktorý je vo východiskách stanovený na 3,4 % HDP. "Ak by sme neznižovali odvodové zaťaženie, bolo by potom možné uvažovať aj o nižších sadzbách," povedal minister. Reagoval tým na dnešné vyhlásenie Asociácie ekonómov Slovenska (AES), ktoré navrhuje rovnú daň z príjmu na úrovni 16 % a sadzbu DPH na úrovni 19 %. AES argumentuje jedinečnou príležitosťou, ktorá by slovenský daňový systém zaradila medzi "najviac konkurencieschopné" v Európe.
Zavedenie uvedených sadzieb je podľa AES možné už v budúcom roku. "V kombinácii so zvýšením spotrebných daní a určitými úspornými opatreniami je takéto nastavenie parametrov daňového systému fiškálne únosné hneď v prvý rok a v horizonte 3 až 5 rokov fiškálne pozitívne," domnievajú sa ekonómovia.
"Ďalšie zvýšenie spotrebných daní je možné, ak na to bude politická vôľa, o čom ale pochybujem," domnieva sa I. Mikloš. Návrh AES by mal byť podľa jeho slov postavený tak, aby bol aj politicky priechodný. "Nevylučujem isté korekcie, ak ešte väčšie zníženie sadzieb prispeje k politickej priechodnosti a zároveň neohrozí fiškálne ciele," zdôraznil I. Mikloš.
Podľa výpočtov AES bude zavedenie 20-% rovnej dane z príjmov znamenať vyšší schodok o 16,39 miliardy Sk, 16-% rovná daň by deficit prehĺbila o 20,6 miliardy Sk. Výpadok dane z príjmu by však mal byť sčasti kompenzovaný vyššou DPH na úrovni 19 %, v dôsledku ktorej vzrastú príjmy štátneho rozpočtu asi o 8 miliárd Sk, a ďalších 5,7 miliardy Sk by mala priniesť zmena registrácie platby DPH. AES tiež počíta so zvýšenými príjmami zo spotrebných daní o 7,8 miliardy Sk a s dodatočnými 3 miliardami Sk zo zreálnenia dane z nehnuteľnosti. Medzery vidia ekonómovia aj v sociálnej politike, na ktorú podľa nich smeruje príliš veľa zdrojov.