Peking 21. apríla (TASR) - Dôsledky akútneho respiračného syndrómu (SARS) sú na čínsku ekonomiku oveľa silnejšie, než vláda zatiaľ priznáva. V krajine na infekciu zomrelo už vyše 80 ľudí a asi 1 800 je infikovaných. V nedeľu vláda priznala, že počet prípadov SARS je v hlavnom meste asi 10-krát väčší, než sa doteraz uvádzalo.
Ekonómovia tvrdia, že pokusy odhadovať vplyv SARS na ekonomiku mesta sú predčasné, ale dôsledky na jeho hospodársky život sú viditeľné. Ulice, smerujúce k trhom, bývali v iných pracovných dňoch zapratané dopravnými prostriedkami všetkého druhu tak, že sa nedalo prejsť z jednej strany na druhú. Teraz sú už niekoľko dní prakticky prázdne. Jazdia po nich už len cyklisti.
V Číne zrušili podujatia v rámci celoštátnych sviatkov začiatkom mája. Voľno máva aj prívlastok "zlatý týždeň" preto, lebo malo tradične veľký vplyv na turizmus, obchodný obrat, uzatváranie nových obchodov a nápor na cestovné kancelárie a hotely.
Epidémia SARS ovplyvnila aj účasť zahraničných vystavovateľov na medzinárodnom veľtrhu v Kantone, ktoré je centrom dynamicky sa rozvíjajúcej južnej provincie. Súčasne by mala byť táto časť Číny územím, na ktorom sa zaregistroval vlani v novembri prvý prípad SARS.
Viacerí ekonómovia sa domnievajú, že SARS v konečnom dôsledku bude mať na čínsku ekonomiku slabý vplyv. Krajina má okolo 1,3 miliardy obyvateľov a je veľmi rozsiahla. Miera úmrtnosti na SARS napriek dramatickému priebehu ochorenia zostáva nízka. Čína chce tento rok dosiahnuť rast hrubého domáceho produktu 7 %. V prvom štvrťroku bol jeho prírastok 9,9 %. Analytici uvádzajú, že reálny rast bude lepší ako vládny zámer, niekde medzi 7,3 a 7,7 %. SARS bude mať určite veľký vplyv na čínsku turistiku, hotelierstvo a predaj spomienkových predmetov. Tieto sektory ekonomickej činnosti zostáva však napriek svoju objemu v čínskej ekonomike nepodstatné.
Iní tvrdia, že rozhodujúce pre čínsku ekonomiku bude, či sa bude choroba sústavne šíriť, a či sa infekciou nakazia tisíce a desaťtisíce obyvateľov. Ak dôjde k panike, tak ako v Hongkongu, potom bude vplyv SARS na čínsku ekonomiku oveľa citeľnejší, uviedol pre Reuters analytik singapurskej poradenskej firmy IDEALglobal Paul Cairns.