SME
Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Uplynulý týždeň v znamení štatistických čísel ŠÚ SR

BRATISLAVA 13. apríla (SITA) - V uplynulom týždni mal nemalý podiel na ekonomickom dianí na Slovensku Štatistický úrad SR (ŠÚ), ktorý od pondelka do štvrtka postupne zverejňoval štatistiky vývoja slovenskej ekonomiky, ako napríklad marcový vývoj spotrebit

eľských cien, či tržby vybraných odvetví hospodárstva. Rezort financií znížil odhad tohtoročného tempa rastu HDP Slovenska a konzorcium Gaz de France s nemeckým Ruhrgasom informovalo, že je pripravené kúpiť ďalšie akcie Slovenského plynárenského priemyslu.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v marci stúpli o 0,4 %. Najrýchlejšie rástli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,4 %, rozličné tovary a služby o 0,9 % a hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,4 %. Na medziročnej báze celková inflácia predstavovala 8 %. Za kvartál stúpli ceny medziročne o 7,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní a dotácií stúpli v marci o 0,1 %. Vo februári sa pritom zvýšili o 0,8 %. V medziročnom porovnaní predstavovala marcová jadrová inflácia 2,4 %. Za prvé tri mesiace bola jadrová inflácia medziročne vyššia o 2,2 %. Čistá inflácia, ktorá očisťuje cenový vývoj od vplyvu zmien nepriamych daní, bola v treťom mesiaci 0,2 %. V medziročnom porovnaní bola čistá inflácia 3,8 %. Čistá inflácia za tri mesiace v medziročnom porovnaní bola 3,5 %.

Medziročný rast stavebnej produkcie sa vo februári podľa utorkovej správy ŠÚ SR spomalil. Stavebná produkcia sa medziročne zvýšila o 0,2 % na 4,8 mld. Sk, pričom v januári vzrástla o 4,5 %. Tempo vývoja zmierňoval pokles stavebných prác na novej výstavbe, modernizáciách a rekonštrukciách o 0,9 %. Vyšší v medziročnom porovnaní bol objem produkcie na opravách a údržbe o 5,1 % a v zahraničí o 12,4 %.

Skryť Vypnúť reklamu

Medziročný rast priemyselnej produkcie sa vo februári spomalil a produkcia stúpla o 8,9 %. V januári priemyselná produkcia medziročne vzrástla o 13,6 %. Vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody vzrástla produkcia vo februári o 11,8 %, v priemyselnej výrobe o 8,4 % a v ťažbe nerastných surovín o 4,1 %.

Vo februári pokračoval v priemysle medziročný rast tržieb za vlastné výkony a tovar, keď sa v porovnaní s februárom 2002 zvýšili o 11,4 % a dosiahli 102,6 mld. Sk. Za dva mesiace tohto roka sa tržby oproti rovnakému obdobiu minulého roku zvýšili o 10 %.

V stavebníctve sa vo februári realizovali tržby v objeme 6,9 mld. Sk pri spomalení tempa medziročného rastu na 1,2 %. Za dva mesiace bol ich objem o 3,2 % vyšší ako vlani.

Reálny rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska by mal v tomto roku podľa Európskej komisie (EK) spomaliť z vlaňajších 4,4 % na úroveň 3,7 %, avšak v roku 2004 by mal opäť zrýchliť na 4,5 %. Domáci dopyt bude naďalej hlavnou hybnou silou pre ekonomiku. V roku 2003 by mal rast ekonomiky spomaliť, pretože nová vláda podľa EK implementuje fiškálnu konsolidáciu a reformný balík. V roku 2004 sa pravdepodobne oživí rast ekonomiky. Komisia očakáva, že aj v rokoch 2003 a 2004 si domáci dopyt udrží svoju pozíciu hybnej sily ekonomiky, avšak čoraz väčší podiel bude mať aj čistý export.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako aj Ministerstvo financií SR (MF) znížilo odhad tohtoročného tempa rastu HDP Slovenska z 3,7 % na 3,5 %. Dôvodom je očakávané zmiernenie konečnej spotreby domácností po úprave regulovaných cien a zblížení sadzieb DPH pri súčasnom spomalení spotreby verejnej správy po konsolidácii verejných financií. Vyplýva to z materiálu ministerstva, ktorým sa bude v blízkej dobe zaoberať vláda.

Vládny kabinet ukončil vo štvrtok svoje rokovanie v rekordnej krátkom čase. Dôvodom bol fakt, že poslanci Národnej rady SR ratifikovali zmluvu o pristúpení k Severoatlantickej aliancii NATO. Zasadnutia sa nezúčastnili minister hospodárstva a privatizácie, minister spravodlivosti, ďalej minister práce, minister zdravotníctva a minister výstavby a regionálneho rozvoja. Kabinet schválil návrh nariadenia, ktorým sa vydáva colný sadzobník. Vláda prerokovala aj návrh na poskytnutie nenávratného finančného príspevku z rezervného fondu Slovenského pozemkového fondu a zmenu použitia finančných prostriedkov v programoch rozpočtu kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva SR Návrh nového znenia prílohy kritérií na realizáciu Programu pomoci de minimis na rozvoj okresom s vysokou mierou nezamestnanosti, ktorý bol zaradený dodatočne, ministri taktiež schválili. Na vedomie vzal vládny kabinet materiál z dielne Úradu pre verejné obstarávanie o výsledkov činnosti úradu za minulý rok a správu o priebehu realizácie podporných finančných programom pre malé a stredné podnikanie za druhý polrok vlaňajška.

Skryť Vypnúť reklamu

Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností SR odovzdal v utorok Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo petíciu so 100 tis. podpismi, v ktorej žiadajú parlament aby sa intenzívnejšie zaoberal situáciou v agrosektore. Dôvodom sú vzhľadom na rastúce problémy v rezorte obavy slovenských poľnohospodárov o svoju budúcnosť po vstupe krajiny do Európskej únie (EÚ). Predstavitelia poľnohospodárskych samospráv verejne deklarovali, že už nemajú kam ustúpiť a v pondelok sa na štrajkovom výbore dohodli na vyhlásení štrajkovej pohotovosti od 15. apríla.

Prezídium Fondu národného majetku SR (FNM) v pondelok informovalo, že schválilo návrh na založenie troch vodárenských akciových spoločností. Ide o Podtatranskú vodárenskú spoločnosť, a.s., so sídlom v Poprade (PVS), Severoslovenskú vodárenskú spoločnosť, a.s., so sídlom v Žiline (SVS) a Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť, a.s., so sídlom v Košiciach (VVS). Všetky tri spoločnosti by mali vzniknúť v nasledujúcich dňoch. Prezídium FNM zároveň schválilo zabezpečenie bezodplatných prevodov akcií Bratislavskej vodárenskej, a.s., na 142 miest a obcí na základe zmlúv o bezodplatnom prevode.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo financií v utorok informovalo, že štátne eurobondy v objeme zhruba 500 mil. eur, ktoré bude ministerstvo emitovať v druhej polovici mája, sa použijú na splatenie eurobondov vydaných spoločnosťou Nomura v roku 1998 v objeme 512 mil. eur. Splatnosť nových dlhopisov sa plánuje na jeden až dva roky. Kupónový výnos by mal byť pohyblivý a mal by sa odvíjať od trojmesačného Euriboru navýšeného o prirážku. Ako nedávno uviedol guvernér Národnej banky Marián Jusko, centrálna banka akceptuje právo ministerstva rozhodnúť sa takto, ak sa jeho predstavy na domácom trhu nenapĺňajú a zahraničný trh vie uspokojiť dopyt rezortu. Požičiavanie na zahraničnom trhu však považuje za zbytočné, keďže na domácom trhu je prebytok zdrojov.

Spoločnosť McDonald`s Slovakia, s.r.o. očakáva v tomto roku nárast tržieb na 620 mil. Sk, čo by v medziročnom porovnaní malo predstavovať rast o 11,5 %. V tomto roku neplánuje poskytovateľ rýchleho občerstvenia otvoriť na Slovensku žiadnu ďalšiu reštauráciu. "Rozširovanie svojej siete plánujeme až po vstupe Slovenska do Európskej únie," uviedol vo štvrtok generálny riaditeľ McDonald`s Česká republika Martin Dlouhý. Ako však dodal, tohtoročné investície na úrovni 30 mil. Sk budú smerovať do vylepšenia terajších prevádzok.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas dvoch rokov pôsobenia na východe SR preinvestovala spoločnosť U.S. Steel Košice s.r.o. (USSK) viac ako 150 mil. USD, čím mierne prekračuje priemerný ročný podiel z celkového záväzku 700 mil. USD v priebehu 10 rokov. Vedenie USSK predpokladá, že v roku 2003 spoločnosť preinvestuje viac ako doterajší ročný

Predajná sieť COOP Jednota Slovensko zaznamenala v minulom roku celkový maloobchodný obrat 29,609 mld. Sk, čo v medziročnom porovnaní znamená 12,7-percentný nárast. Najvyšší obrat z predajnej siete Jednoty dosiahli predajne reťazca Mix s 13,12 mld. Sk. Obrat supermarketov COOP bol 4,897 mld. Sk a supermarketov Terno 995,89 mil. Sk.

V prípade zmeny zákona o veľkej privatizácii je francúzska spoločnosť Gaz de France v konzorciu s nemeckým Ruhrgasom pripravená kúpiť ďalšie akcie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). "Doprivatizácia strategických podnikov závisí od politického rozhodnutia. Pozorujeme situáciu a čakáme na prípadný predaj ďalších akcií SPP, ktoré sú v súčasnosti vo vlastníctve štátu," uviedol v stredu člen predstavenstva SPP za Gaz de France Phillipe Boucly.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 2. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 3. Rodinná atmosféra na Trnavskej univerzite: Milí sú aj vrátnici
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 8. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 2. Získaj náskok pred štartom
 3. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 4. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 5. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 7. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 8. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 9. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 10. Moruša – Málo známa a predsa účinná
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 18 728
 2. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 10 493
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 9 009
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 729
 5. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 453
 6. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 216
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 137
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 673
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 075
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 4 585
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podpredseda strany Smer Robert Kaliňák

Bývalý policajný prezident je obvinený zo založenia zločineckej skupiny.

8 h

Slovensko môže poslúžiť Sputniku ako experiment.

7 h
Peter Schutz

Odsunutie ľudí nad 65 rokov ku koncu hovorí, že očkovanie úmrtia nezníži.

12 h

Neprehliadnite tiež

Karanténne centrum pre repatriantov v kúpeľnom hoteli na Sliači v máji 2020.

Nepomáha ani hotelom, ani chorým.

8 h
Pandémia zatvárala obchody.

Úľavy pýtajú márne.

8 h
Ilustračná fotografia.

Ku koncu roka sa počíta so zotavením v sektore.

9 h
Premiér Igor Matovič.

Premiér vraj chcel, aby aplikácia fungovala už od soboty.

11 h