iatkom medzinárodnej konferencie o vstupe Slovenska do Európskej únie uviedol Philippe Faveaux z Francúzskej konfederácie pracujúcich. Obavy majú obyvatelia EÚ podľa neho aj z možnej masívnej imigrácie do súčasných členských krajín, ktorú by po rozšírení únie o desať kandidátskych krajín mohol podporiť aj výrazný pokles pôrodnosti.
"Nechceme imigráciu z východu na západ, chceme, aby sa pracovné príležitosti vytvárali v kandidátskych krajinách," uviedol člen Hospodárskej a sociálnej komisie EÚ Léon Drucker. Podľa neho len málo ľudí chce emigrovať z vlastnej krajiny. "Každý chce radšej zostať tam, kde sa narodil," zdôraznil Drucker.
V súvislosti s dôsledkami vstupu Slovenska do EÚ na životnú úroveň jeho občanov je optimista. "Slovensko je vo výhodnejšej situácii ako iné kandidátske krajiny," povedal. Pred 40 rokmi podľa neho patrilo Československo medzi hospodársky najvyspelejšie krajiny a preto môže "nadviazať na toto dedičstvo". Ako príklad zlepšenia životnej úrovne krajiny po vstupe do EÚ uviedol Portugalsko a Španielsko. "Vstup do únie im priniesol bohatstvo," dodal Drucker.