Tokio 8. apríla (TASR) - Japonská centrálna banka, Bank of Japan (BoJ), na svojom dvojdňovom zasadnutí, ktoré sa dnes skončilo, odmietla požiadavky na radikálnu zmenu svojej monetárnej politiky. Avšak signalizovala, že je ochotná preskúmať možnosti nových prístupov k ekonomickým problémom. Bude sa usilovať pomôcť firmám, ktoré sa ocitli v nedostatku hotovosti.
Analytici zatiaľ hodnotia činnosť centrálnej banky pod novým vedením protichodne. Nepresviedča ich o tom, že dokáže skoncovať so štvorročnou ničivou defláciou. Ešte skeptickejší sú pri hodnotení záplavy hotovosti, ktorá smeruje do bankového systému.
Banka vo svojom komuniké uviedla, že sa pokúsi pomôcť malým a stredne veľkým podnikom bez finančnej hotovosti tým, že kúpi ich akcie, aby mohli obnoviť výrobu a tovary premeniť na peniaze. Tým by sa dostalo do obehu viac finančných prostriedkov povedľa paralyzovaného bankového sektora. Banka tvrdí, že na realizovanie týchto finančných operácií má dostatok prostriedkov, dokáže zaručiť stabilitu finančného trhu povzbudiť ekonomiku a ceny.
Guvernér BoJ Tošihiko Fukui na tlačovej konferencii uviedol, že banka urobí ďalšie zmeny v máji po tom, čo si vypočuje pripomienky verejnosti k svojim zámerom.
Výsledky rokovania vedenia BoJ prijala tokijská burza nepriaznivo. Došlo k poklesu akciového kurzu. Analytici sa domnievajú, že nový guvernér BoJ nie je takým stúpencom uvoľňovania peňažnej politiky, ako sa spočiatku robil.
Minister hospodárstva Heizo Takenaka však chválil výsledok rokovania vedenia BoJ. Osobne pokladá "kvantitatívne uvoľnenie" za efektívnejšie ako zvyšovanie objemu peňazí v obehu. Podľa neho je to jeden z príkladov, ako sa možno čelom postaviť k problémom.
Časť analytikov sa domnieva, že oznámené zámery sú signálom veľkej zmeny v prístupe BoJ k peňažnej politike, ale pochybujú ešte o jej veľkom vplyve na japonskú ekonomiku. Tá takmer vôbec nedosiahla už niekoľko rokov rast napriek tomu, že úroková sadzba centrálnej banky je takmer nulová.