New York 7. apríla (TASR) - Poprední americkí ekonómovia varujú pred dlhodobými následkami vojny v Iraku na svetové hospodárstvo. Väčšina expertov síce počíta s krátkodobým oživením konjunktúry po skončení vojny, pretrvávajúce geopolitické riziká a jestvujúca nerovnováha medzi poprednými priemyselnými krajinami by však mohli dlhodobo zaťažovať svetové hospodárstvo.
Najväčším pesimistom je hlavný ekonóm investičnej banky Morgan Stanley Stephen Roach. Nevidí len svetové hospodárstvo na pokraji druhej recesie, za ohrozenú považuje aj globalizáciu. Taktiež Bill Dudley z investičnej banky Goldman Sachs varuje predtým, že nestabilná situácia na Strednom východe spôsobí trvalý faktor neistoty.
Aj optimisti ako hlavná ekonómka renomovaného výskumného inštitútu Conference Board Gail Foslerová sa obáva, že inštitúcie a infraštruktúra globalizácie môžu byť ohrozené konfliktom v Iraku a jeho politickými následkami. "Podmienky pre svetový rast sa zhoršili." Poukazuje na zníženie priamych zahraničných investícií vo svete v posledných rokoch. Ani svetový obchod už nerastie tak silno ako kedysi.
"V tejto situácii súrne potrebujeme novú víziu pre svetové hospodárstvo." G. Foslerová sa obáva, že veľmoc USA sa skončí. Amerika je príliš zaneprázdnená svojou bezpečnosťou a bezpečnostná politika nie je v súlade s globalizáciou. Podľa S. Roacha sťaží politické napätie odstránenie obchodných konfliktov medzi USA a Európou.
Najnovšie rozhodnutie americkej snemovne reprezentantov tieto obavy potvrdzuje. S prevažnom väčšinou bol odsúhlasený dodatočný rozpočet v hodnote 77,9 miliardy USD kvôli nákladom na vojnu. Háčikom je, že firmy z krajín, ktoré odporujú vojne ako Francúzsko, Nemecko, Sýria a Rusko, budú z amerických objednávok na obnovu Iraku vylúčené.
S. Roach a B. Dudley však popri geopolitických rizikách vidia aj iné zábrany na oživenie hospodárstva. "Americké hospodárstvo už tri štvrťroky nevyužíva svoje možnosti rastu. To nezávisí iba od vojny v Iraku," poznamenal Dudley. Súčasný vývoj zdôvodňuje neskoršími vplyvmi špekulácií koncom 90. rokov. Podniky a spotrebitelia sa stále snažia dať do poriadku svoje financie. Dôsledkom je zdržanlivosť pri investíciách a spotrebe.
Okrem toho bude v tomto roku rozpočtový deficit USA aj kvôli vojnovým nákladom výrazne vyšší než 4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Súbežne s tým vzrastie deficit platobnej bilancie USA na viac ako 5 % HDP. "Od roku 1995 pripadajú takmer dve tretiny celkového rastu svetového hospodárstva na Ameriku, čo však nemožno udržať na trvalo," uviedol S. Roach. Viacero ekonómov žiada, aby predovšetkým Európa robila viac pre svetový rast.
To, že USA pomaly dochádza dych ukazujú najnovšie signály z hospodárstva. Od začiatku februára sa zhoršili takmer všetky indikátory konjunktúry. Negatívny trend sa presadil v marci aj na trhu práce.
Informoval nemecký denník Handelsblatt
(1 USD = 38,412 SKK)