Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 6. apríla (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni: NEW YORK - Americké burzy v pondelok oslabili už štvrtý deň po sebe a obchodovanie za celý prvý kvartál zatvárali väčšinou v negatívnom teritóriu. Obavy

z predlžovania vojny v Iraku a slabé výsledky priemyselnej aktivity v oblasti Chicaga prehĺbili nedôveru investorov voči krehkému oživeniu ekonomiky. Z troch hlavných burzových ukazovateľov si za prvé tri mesiace mierne polepšil iba technologický index Nasdaq Composite. Prieskum medzi nákupnými manažérmi v oblasti Chicaga ukázal za marec prvý pokles v priemyselnom sektore za posledných päť mesiacov. Index priemyselnej aktivity sa proti očakávaniam prepadol pod kľúčovú hranicu 50 bodov a dosiahol hodnotu 48,4 bodu. Index Dow Jones skončil obchodovanie so stratou 1,89 % na 7 992,13 bodu, širší Standard & Poor`s 500 si pohoršil o 1,77 % na 848,18 bodu a technologický Nasdaq klesol o 2,08 % na 1 341,17 bodu. Za prvé tri mesiace stratil Dow Jones 4,19 %, index S&P 500 stratil 3,6 %, iba Nasdaq si pridal 0,42 %.
Trhy v USA v utorok posilnili, čím prerušili sériu štyroch stratových obchodných dní. Trh nereagoval na prekvapujúco slabé údaje z priemyselného sektora a vsadil na to, že vojenská operácia v Iraku by sa mohla obrátiť k lepšiemu. Investorov povzbudila aj optimistická správa od leteckej spoločnosti American Airlines, že sa zatiaľ vyhla bankrotu. Obchodovanie však stále brzdili obavy z ekonomickej situácie v prípade, že by sa vojna v Iraku nečakane predĺžila. Okrem toho sieť obchodov s nábytkom Pier 1 Imports a výrobca hliníka Alcan znížili odhady svojich hospodárskych výsledkov. Obchodovanie bolo aktívne, na newyorskej burze prevážil počet rastúcich titulov nad počtom stratových viac ako dvojnásobne.
Americké burzy v stredu výrazne posilnili, keď postup jednotiek smerom k Bagdadu zväčšil nádeje investorov na rýchle víťazstvo nad Saddámom Husajnom. Obchodovanie bolo aktívne a počet rastúcich titulov prevážil nad stratovými viac ako dvaapolkrát. Americké jednotky v stredu pokročili k Bagdadu po tom, ako sa zmocnili kľúčového mostu cez rieku Tigris blízko mesta Kút a súčasne obkľúčili mesto Kerbala asi 100 kilometrov na juh od metropoly. Postup sa zastavil až zhruba 30 kilometrov pred Bagdadom. Na čele rastu stáli najmä technologické tituly. Akcie softvérovej firmy Microsoft si pridali 1,37 USD, resp. 5,6 % na 25,72 USD, zatiaľ čo najväčší svetový výrobca mikročipov Intel stúpol o 1,1 USD, resp. 6,7 % na 17,52 USD.
Wall Street vo štvrtok mierne klesol, keď sa na nich podpísali straty veľkých telekomunikačných firiem a slabé makroekonomické údaje, ktoré obnovili obavy o stav ekonomiky. Akcie počas väčšiny dňa kolísali medzi pozitívnym a negatívnym teritóriom, keď investori na jednej strane hodnotili neuspokojivé údaje a na strane druhej pokrok v irackej vojne. Marcová aktivita v sektore služieb nečakane oslabila a počet nezamestnaných sa za posledný týždeň zvýšil.
V piatok americký akciový trh mierne vzrástol povzbudený správami o postupe spojeneckých vojsk k irackému hlavnému mestu. Nedarilo sa však technologickým titulom. Vojská USA dokázali v piatok obsadiť bagdadské letisko, čo mnohí považujú za dosiaľ najväčšie víťazstvo spojeneckých síl. Irak však pohrozil, že proti armádam USA a Británie použije "nekonvenčné" spôsoby boja. Hlavný akciový index Dow Jones stúpol o 36,77 bodu, resp. 0,45 % na 8 277,15 bodu, širší index Standard & Poor`s 500 sa posilnil o 2,4 bodu, resp. 0,27 % na 878,85 bodu a technologický index Nasdaq klesol o 13,07 bodu, resp. 0,94 % na 1 383,51 bodu.

TOKIO - Tokijská burza zaznamenala v pondelok najprudší pád za posledných päť mesiacov, pričom za fiškálny rok 2002/2003 spadla o 28 %. Investori predávajú akcie proexportne orientovaných spoločností, keď sa obávajú, že vojna v Iraku oslabí ich hospodárske výsledky. Zlá správa prišla aj od vlády, ktorá pred otvorením trhu informovala, že priemyselná produkcia v Japonsku klesla vo februári viac, ako sa očakávalo. Hlavný akciový index Nikkei klesol o 3,71 %, resp. 307,45 bodu na dvojtýždňové minimum 7 972,71 bodu a širší index TOPIX oslabil o 3,66 % na 788 bodov.
Japonský trh akcií zaznamenal v utorok mierne prírastky, keď investori skupovali oslabené proexportné emisie. Pokles bankových titulov a vystrelenie rakety krátkeho doletu Severnou Kóreou obchodníkom pripomenuli, že trh stále ohrozuje množstvo rizík. "Videli sme len špekulatívny rast. Na trhu pretrváva mnoho rizík, takže myslím, že tento rast neznamená ešte oživenie kapitálového trhu," povedal Koichi Ogawa z Daiwa SB Investments.
Japonské akcie sa v priebehu stredajšieho obchodovania vyšplhali z raňajších strát a nakoniec finišovali oproti predchádzajúcemu dňu s prírastkami. Tokijskú burzu podporili správy, že americké jednotky obkľúčili kľúčové iracké mesto iba 110 kilometrov od Bagdadu. Tieto správy mali najpriaznivejší vplyv na akcie spoločnosti Advantest Corp a na ďalšie blue-chip emisie. Akcie polovodičovej firmy Advantest Corp vzrástli o 3,15 % na 4 260 JPY, kým akcie dominantného japonského mobilného operátora NTT DoCoMo Inc si polepšili o 2,22 % na 230 000 JPY.
Tokijský akciový trh vo štvrtok vymazal ranné prírastky a uzatváral oproti strede na nižšej úrovni. Burzy ťahali nadol najmä bankové tituly a obavy, že smrteľný zápal pľúc oslabí dopyt v ázijských krajinách. Tokio tak nedokázalo nadviazať na prírastky v New Yorku. Najväčšia japonská banka Mizuho Holdings Inc spadla o 10,8 % na rekordné minimum 72 700 JPY za akciu. Za posledné tri dni stratila až 25 % hodnoty. Cestovná kancelária Kinki Nippon Tourist klesla o 9,09 % na 190 JPY. Investori sa obávajú, že vírus SARS odradí Japoncov od cestovania do zahraničia, čím firma príde o príjmy. Hovorca spoločnosti potvrdil, že tržby spoločnosti klesli oproti minulému roku o polovicu.
Japonské akcie vymazali v piatok straty zo skorších hodín obchodovania, keď americká ofenzíva v Iraku postúpila, čo posilnilo dolár a spustilo nákup akcií firmy Bridgestone Corp a iných blue-chip titulov. "USA sa postupne približujú k získaniu kontroly nad Bagdadom, a to podnietilo nádeje na skoré ukončenie vojny. Trh očakával nárast amerických akcií a dolára a predaj štátnych dlhopisov," uviedol vrchný stratég firmy Okasan Securities Tetsuya Ishijima. Hlavný index Nikkei skončil o 56,37 bodu, resp. 0,7 % vyššie na 8 074,12 bodu. Širší index TOPIX vzrástol o 0,24 % na 795,55 bodu.

LONDÝN - Hlavný britský index ukončil prvý kvartál poklesom, keď v pondelok uzatvoril na najnižšej úrovni za posledné dva týždne a súčasne rástli obavy investorov z politických a ekonomických dôsledkov predlžovania vojny v Iraku. Trhových pozorovateľov trápia aj vyhlásenia Sýrie, ktorá vyjadrila svoju podporu irackému režimu. FTSE 100 skončil o 95,2 bodu, resp. 2,6 bodu % nižšie na 3 613,3 bodu. Za prvé tri mesiace stratil index 8,3 %. Finančné spoločnosti si pripísali veľkú časť pondelkových strát, keď investori zvažovali pravdepodobný dopad irackého konfliktu na dopyt spotrebiteľov a firemné zisky. Poisťovne Prudential a Aviva stratili viac ako 7 %. Spoločnosť SSL International klesla o 12,6 %, keď uviedla, že plánuje predať svoju medicínsku divíziu kvôli nízkym tržbám.
Britskému trhu sa po troch predchádzajúcich stratových obchodných dňoch podarilo v utorok skončiť s prírastkom. Analytici však neveria, že prírastky britských akcií budú výrazné, kým bude trvať vojna v Iraku. Indexu FTSE 100 poskytol v utorok podporu solídny rast akcií na americkom trhu, kde sa ceny akcií zotavili po silnej pondelkovej predajnej vlne. V utorok rástli na londýnskom trhu najväčšmi tie akcie, ktoré nedávno výrazne zlacneli, a to najmä akcie poskytovateľa finančných služieb Old Mutual, ktoré si polepšili o 6,6 %. Akcie vysielacej spoločnosti Granada vzrástli o 5,3 %. Na druhej strane však akcie realitných a tabakových spoločností oslabili. Akcie British American Tobacco klesli o 3 %.
Popredné britské tituly skončili v stredu nárastom po správach o postupe spojeneckej ofenzívy pri Bagdade, ktoré zvýšili nádej investorov na rýchle ukončenie vojny. Telekomunikačná firma Cable & Wireless sa zvýšila o 12 % po tom, ako oznámila vymenovanie nového generálneho a prevádzkového riaditeľa, ktorí by mali získať späť stratenú dôveru investorov. Banka HSBC stúpla o 3 % a Royal Bank of Scotland si pridala 2 %. Správca fondov Schroders skončil so ziskom 9 %. British Airways sa zvýšila o 8,5 % vďaka nádeji na zvrat v sektore po ukončení vojnového konfliktu v Iraku.
Vedúce emisie na britskej akciovej burze vzrástli vo štvrtok tretí obchodný deň za sebou. Burzu povzbudil predovšetkým rast cien akcií mediálnych a finančných spoločností pod vplyvom signálov, že vojenské jednotky na čele s USA napredujú smerom k Bagdadu. Index FTSE 100 spočiatku vyskočil na týždenné maximum 3 808,5 bodu, avšak popoludní klesol kvôli slabému štartu indexov na americkom akciovom trhu. Akcie vysielacej spoločnosti BSkyB a vydavateľstva Pearson vzrástli o 3 %, pričom úspešne si počínali aj akcie bánk a poisťovní. Signály úspešného napredovania síl USA v Iraku zmiernili obavy z dlhotrvajúcej vojny a z toho vyplývajúcich negatívnych dôsledkov pre svetovú ekonomiku.
Britský trh akcií na konci pracovného týždňa posilnil, keď mu nahor pomohli správy, že spojenecké vojská obsadili bagdadské letisko. Investori sa zaujímali najmä o finančné a maloobchodné tituly. Hlavný akciový index FTSE 100 vzrástol o 1,2 % na 3 814,4 bodu. Až 80 % prírastku vytvorili ropné, bankové a farmaceutické emisie. Maloobchodná sieť Dixon vzrástla o 3,7 % a predajca spotrebnej elektroniky Kingfisher posilnil o 4,4 %. Hypotekárna banka Abbey National si pripísala k dobru 4,7 %, banka Lloyds TSB zase 3,5 %.

(1 USD = 38,412 SKK)
(1 GBP = 60,099 SKK)
(100 JPY = 31,999 SKK)

mq;bt

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 251
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 988
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 780
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 388
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 936
 6. Kam do tepla v januári? 2 533
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 296
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 191
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 464
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 428

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

Amazon vybral dvadsať kandidátov na umiestnenie druhej centrály

Výber miest a lokalít odštartoval prvú etapu súboja o tisícky pracovných miest a miliardy dolárov

Prečo zas meškajú tlačivá daňových priznaní a ako tomu predchádzať

Štát roky nerešpektuje vlastné pravidlá, aby zmeny zákonov plánoval dostatočne vopred.

Poplatok za sobáš budú možno platiť aj neveriaci, diskrimináciu odmietajú

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce ako s civilnými, tvrdia autori poplatku.

Slovensko vyšlo ako 30. najlepšia krajina sveta pre život

Zo susediacich krajín je lepším miestom pre život iba Česko a Rakúsko.

V USA žiada o podporu v nezamestnanosti najmenej ľudí za posledných 45 rokov

Ide o najnižší počet žiadostí od februára 1973.