Bratislava 4.apríla (TASR) - Predčasné odstavenie jadrovej elektrárne (JE) V1 Bohunice v rokoch 2006 až 2008 prinesie rast priemerných cien elektriny Slovenských elektrární (SE) o 8 až 10 %.
Na pôde Klubu ekonómov o tom vo štvrtok informoval Jozef Ursíny z odboru perspektívneho rozvoja SE. "O túto hodnotu sa po predčasnom odstavení V1 totiž zvýšia priemerné náklady SE," upozornil. Podľa informácií z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR je V1 vďaka nízkym premenlivým nákladom (vysoké odpisy a nízke palivové náklady) jeden z najlacnejších zdrojov elektriny v SR. Odstavenie V1 by teda podľa ÚRSO prinieslo rast nákladov SE. Prenesenie týchto nákladov v plnej miere do cien elektriny v SR je však zatiaľ otázne. V čase schváleného odstavenia blokov V1, ktoré vzhľadom na požiadavky EÚ schválila vláda SR, sa totiž môže na trhu SR zvýšiť konkurencia medzi slovenskými výrobcami a zahraničnými producentmi elektriny. V súčasnosti tiež nie je jasné, či bude ÚRSO v rokoch 2006 až 2008 regulovať ceny elektriny zo SE.
"Do roku 2005 zatiaľ nevidím dôvod na to, aby ÚRSO prestal regulovať ceny SE. Spoločnosť je totiž dominantným viac ako 80-% dodávateľom elektriny v SR a tiež najvýznamnejším poskytovateľom podporných služieb," konštatoval pre TASR riaditeľ odboru ekonomických analýz ÚRSO Karol Dvorák. Otázku regulácie SE by úrad podľa neho posudzoval napríklad po privatizácii SE formou rozdelenia spoločnosti, po výraznejšom otvorení trhu a vzniku konkurencie.
Bloky V1, k činnosti ktorých sa pozitívne po ich rekonštrukcii vyjadrila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a ktorých prevádzku povolil Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR zatiaľ do roku 2011, by mohli byť podľa SE reálne funkčné až do roku 2015. Zvýšenie súčasnej hodnoty nákladov vyvolaných odstavením V1 pred rokom 2015 dosiahne podľa SE niekoľko desiatok miliárd Sk. V prípade náhrady výkonu blokov (880 MW) klasickými tepelnými zdrojmi očakávajú elektrárne rast nákladov (prevádzkové náklady vrátane nových zdrojov, neodvedené zdroje na odstavenie JE, zastavenie odpisov, sociálne dopady, ekologické dôsledky a ďalšie) do roku 2015 o 42,6 miliardy Sk. Pri náhrade výkonu formou dokončenia rozostavaných blokov č. 3 a 4 JE Mochovce by zvýšenie nákladov predstavovalo 18,6 miliardy Sk. Európska komisia (EK) a niektoré štáty EÚ poskytnú Slovensku v súvislosti s odstavením V1 celkovo v prepočte asi 6,8 miliardy Sk.
Bloky V1 pokrývajú asi 18 % ročnej spotreby elektriny v SR a produkujú čistý ročný zisk asi 4 miliardy Sk. Súčasné náklady na dodávku elektriny z V1 dosahujú len približne 40 % z priemernej odbytovej ceny zo zdrojov SE. Priemerná predajná cena elektriny zo SE sa vlani pohybovala zhruba na úrovni 1 760 Sk/MWh. V tomto roku stanovil regulačný úrad SE maximálnu predajnú cenu na Slovensku na 1987 Sk/MWh.
Reaktory elektrárne V1 boli sprevádzkované v rokoch 1978 až 1980 a mali pôvodne fungovať 30 rokov. Po odstavení elektrárne príde postupne o prácu jej 1 144 zamestnancov a asi 2 000 pracovníkov dodávateľských organizácií.