Liberec 4.apríla (TASR) - Priemyselná zóna v českom Liberci už musí odmietať investorov. Posledný voľný pozemok zo 120-hektárovej plochy vo štvrtok obsadila spoločnosť Sarnamotive Bohemia, ktorá sa rovnako ako väčšina z celkového počtu 20 firiem v zóne zaoberá dodávkami pre automobilový priemysel.
"Spoločne s pobočkou nemeckej firmy Fehrer sme už získali objednávku z automobilky Volkswagen. V druhej polovici roka začneme v Liberci vyrábať plastové dielce lakťových opierok do ich vozidiel typu Golf," povedal vo štvrtok jeden zo zástupcov skupiny firiem Sarna so sídlom vo Švajčiarsku Matti Paasila. Výrobný závod za 10 miliónov eúr zo začiatku zamestná 60 ľudí, do budúcnosti však ráta s rozšírením výroby.
Priemyselnú zónu postavila v uplynulých 2 rokoch za 300 miliónov Kč firma Investorsko Inženýrská. Podľa CzechInvestu ide o najväčšiu súkromnú investíciu svojho druhu v Česku. "Očakávame, že v zóne firmy postupne vytvoria až 5 000 pracovných príležitostí," uviedol zástupca vlastníka Pavel Bernát. Do konca roka tu má pracovať prvých 1 000 ľudí, najväčším zamestnávateľom sa stane Denso Manufacturing Czech. Jedným zo subdodávateľov tohto výrobcu automobilových klimatizácií bude aj český závod Avon Automotive. Objem vzájomného kontraktu je 15 miliónov Kč. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
(1 CZK = 1,292 SKK, 1 EUR = 41,177 SKK)