Bratislava 2.apríla (TASR) - Nie implementácia nového regulačného rámca Európskej únie (EÚ), ale odstránenie najvýraznejších nedostatkov v súčasnosti platného zákona o telekomunikáciách sú účelom predloženia jeho pozmenenej novely Národnej rade (NR) SR.
Na zasadaní pracovnej Komisie pre transformáciu dopravy, pôšt a telekomunikácií pri hospodárskom výbore NR SR, to dnes uviedol Jaroslav Baška, poslanec za stranu SMER, ktorá novelu predkladá spoločne so stranami SDKÚ, HZDS a KSS. V rovnakom čase prejavila vypracovaním vlastnej novely iniciatívu aj koaličná strana ANO.
Novela posilní podľa J. Bašku právomoci Telekomunikačného úradu (TÚ) SR ako regulátora relevantného trhu. TÚ bude môcť vstúpiť do rokovaní o prepojení sietí medzi Slovenskými telekomunikáciami (ST) a alternatívnymi poskytovateľmi pevnej hlasovej služby. V súčasnosti sa totiž môžu operátori na TÚ obrátiť až po uzatvorení prvej prepojovacej zmluvy. Slovenské telekomunikácie ako významný hráč na trhu budú mať zároveň povinnosť zverejniť referenčnú ponuku na prepojenie sietí.
Legislatívny návrh súčasne definuje individuálnu voľbu pre jednotlivé volania (CS) alebo voľbu prednastavenia (CPS). Ďalší bod novely, uvoľnenie prístupu k miestnym vedeniam, prinesie podľa J. Bašku zníženie cien paušálov a rýchlejší a lacnejší internet.
Prezident ST Miroslav Majoroš vidí v novele zákona o telekomunikáciách zámer jej predkladateľov na neproporčné formovanie trhu. Podľa jeho slov to, k čomu novela zaväzuje, majú kandidátske štáty spĺňať dňom vstupu do únie. Nepovažuje preto za opodstatnené prijímať novelu zákona, keďže nový regulačný rámec EÚ, z ktorého táto novela vychádza, bude implementovaný v pripravovanom zákone o elektronických komunikáciách. Ten by mal nahradiť zákon o telekomunikáciách od 1. januára 2004. Prijatie zákona o elektronických komunikáciách považuje M. Majoroš za systémový krok, k jeho návrhu ST zásadné pripomienky nemajú.
Niektoré požiadavky novely, z ktorých pre ST vyplýva povinnosť ich implementácie, sú podľa M. Majoroša vytrhnuté z kontextu a implementované v návrhu do prostredia, ktoré na to nie je pripravené. ST robia všetko preto, aby boli na nový rámec po technologickej, finančnej i ľudskej stránke pripravené najneskôr dňom vstupu do EÚ, nie však dňom vstupu novely telekomunikačného zákona do platnosti. M. Majoroš sa domnieva, že trh pevnej hlasovej služby je plne liberalizovaný, rokovania o nej prebiehajú. Uvoľnením miestnych vedení a voľbou operátora sa budú ST zaoberať.
"Pre náš trh je dôležité, aby sa zabezpečila technologická neutralita regulácie," hovorí M. Majoroš. Nový regulačný rámec EÚ totiž nerozlišuje medzi technológiami. Operátor v pevnej sieti má v EÚ rovnaké povinnosti ako mobilný operátor, prevádzkovateľ telekomunikačných služieb prostredníctvom káblovej televízie alebo mikrovlnným prenosom.