Bratislava 27.marca (TASR) - Domácim chovateľom ošípaných, ktorý majú po vysokých subvencovaných dovozoch bravčoviny zo zahraničia vážne problémy s prepadom cien na vnútornom trhu, Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR pomôže uvoľnením podpôr na spracovenie mäsa v celkovom objeme 80 miliónov Sk.
Tieto podpory poskytované vo výške 8 Sk na kilogram živej váhy budú na základe verejnej súťaže poskytované konkrétne mäsospracovateľom, ktorý od svojim dodávateľov z radov chovateľov odoberú ošípané pri cene minimálne na úrovni 39 Sk/kg. Týmto spôsobom ako dnes na tlačovej besede informoval minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon sa tak napomôže odbytovaniu celkovo 10 000 t bravčoviny. Okrem toho MP už na Ministerstvo hospodárstva SR zaslalo aj návrh na zavedenie mimoriadnych ochranných opatrení voči dovozom bravčoviny zo všetkých krajín. Podľa Simona sa tento návrh dopĺňa všetkými potrebnými materiálmi aby sa jeho zavedenie nedalo napadnúť na pôde WTO.
K uvoľneniu dotácii na spracovanie bravčoviny môže pritom ministerstvo prostredníctvom Intervenčnej poľnohospodárskej agentúry pristúpiť potom čo pre ňu škrtmi v iných dotačných programoch našlo 500 miliónov Sk. K presunom zdrojov na IPA muselo pritom prísť z toho dôvodu, že štátny rozpočet pre tento rok nepočítal so žiadnym posilnením agentúry. Mimo pomoci v sektore ošípaných MP za pomoci týchto peňazí spúšťa aj tendre na vývoz prebytkových mliečnych výrobkov. Objem na to uvoľnených proexportných podpôr však Simon upresniť nechcel, pretože by to mliekarom pomohlo pri stanovení súťažných návrhov. "Cieľom súťaží je vyviesť čo najviac mliečnych výrobkov za čo najmenej štátnych proexpotrných podpôr," hovorí Simon.
Mimo pol miliardy korún od MP sa pre trhové regulácie IPA ale hľadajú aj ďalšie zdroje, pretože zhruba 230 miliónov Sk z nich sa muselo hneď využiť na vykrytie vlaňajších záväzkov agentúry. MP tak už vyhlásilo tender na odpredaj 18 800 t kukurice zo zásob agentúry, ktorú však nákupcovia musia vyviesť do zahraničia. Pri stanovení minimálnej ceny tejto kukurice na úrovni 3 050 Sk/t by sa tak pre IPA získalo ďalších asi 58 miliónov Sk. Ďalším zdrojom nových peňazí na regulácie má byť podľa ministra aj možný odpredaj starých pohľadávok agentúry voči podnikateľskej sfére v objeme zhruba 750 miliónov Sk.
Mimo prebytkov mlieka, ktoré vznikli potom čo IPA v predchádzajúcich mesiacoch nemala na vyplácanie podpôr, a aj problémov s prepadom cien potravín musí MP riešiť aj problém s vývozom sladu. Sladovne by totiž na doteraz tradičné vývozy sladu potrebovali od štátu aj tento rok asi 200 miliónov Sk. Simon informuje, že so sladovníkmi i pestovateľmi sladovníckeho jačmeňa bude o tom rokovať začiatkom apríla. Po úvodných rokovaniach na MP ale sladovníci už informovali, že k plnému vyplateniu požadovaných proexportných podpôr asi nepríde a minister Simon ich skôr nabáda na hľadanie vnútorných rezerv. Sladovne tak v záujme zachovania pozícií na cudzích trhoch budú musieť pestovateľov tlačiť do nižších cien jačmeňa alebo zdražia slad pre slovenské pivovary s následným zvýšením cien piva.