Bratislava 27. marca (TASR) - Slovenskí pivovarníci i vinári sa obávajú, že Ministerstvom financií (MF) SR navrhované výrazné zvyšovanie spotrebných daní z piva i vína povedie k poklesu spotreby ich tuzemskej produkcie. Podľa nich hrozí, že okrem priameho poklesu spotreby bude hlavne v pohraničných oblastiach narastať nákupná turistika za lacnejším pivom a vínom v Českej republike, Rakúsku či Maďarsku.
Upozorňujú, že plánované vyššie dane navyše idú nad rámec minimálnych hodnôt požadovaných Európskou úniou, ktoré má SR u týchto komodít zavedené už od začiatku tohto roku. Poklesom spotreby sa potom podľa nich nenaplnia ani daňové príjmy rozpočtu z piva a vína, ktoré MF očakáva.
MF navrhuje pre všetky vína jednotnú zdaňovaciu sadzbu na úrovni 2 500 Sk/hl. Ide o výrazný posun, pretože doteraz SR sadzbou 2 400 Sk/hl zdaňovala iba šumivé vina a tiché vína boli od dane oslobodené. "Na spotrebu tichých stolových vín, ktoré sú najlacnejšie a predá sa ich najviac, to bude mať veľmi vážny dopad. Daň presadzovaná MF ich totiž zdražie o asi 50 %. Ľudia s nižšími príjmami tak prejdú na iné druhy alkoholu a v konečnom dôsledku sa tak nesplnia ani očakávania štátu vo výbere daní," upozorňuje tajomník Zväzu výrobcov vína a hrozna v SR Igor Šarmír s tým, že vysoké dane pre legálnych výrobcov zvýhodnia ešte viac čiernych obchodníkov s vínom, ktorí podľa neho už teraz obsadzujú asi 25 % vnútorného trhu.
Zvýšenie sadzieb piva dosiahne takú úroveň, že doterajšia daň na pollitrovú fľašku piva asi 2 Sk sa zvýši u jednotlivých stupňovitostí na 4,5 až 6,3 Sk. "Ide až o trojnásobné zvýšenie dane. Prejaví sa to poklesom spotreby, ktorá nám po dlhšej stagnácii začala rásť až v roku 2000 z úrovne asi 88 na terajších 94 litrov na obyvateľa za rok. Je to veľký skok, ľudia budú cestovať za nákupom lacnejšieho piva do okolitých krajín," konštatuje výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Roman Šusták.
Šesták upozorňuje aj na to, že MF okrem výšky dane mení aj systém zdaňovania. Zaužívaný pomer prepočítania dane na stupne extraktu Plato, z ktorých vychádza aj klasické delenie pív na "desiatky" či "dvanástky", chce ministerstvo nahradiť percentami alkoholu. "Plato stupne využíva celá vyspelá pivárska stredná Európa. Alkoholické stupne môžu medzi obchodníkmi narobiť zmätok," pokračuje Šusták.
Pivovarníkom a vinárom vadí, že MF svojimi navýšeniami presahuje aj minimá vyžadované EÚ. "ČR sa napríklad už jasne vyjadrila, že nad minimálne zdaňovanie piva v EÚ na úrovni 0,748 EUR na jeden hl piva a jeden stupeň Plato nepôjde. Naše ministerstvo chce túto hranicu stanovenú v našej legislatíve už do začiatku tohto roku výrazne nadsadiť," dodáva Šusták. Tajomník zväzu vinárov Šarmír upozorňuje, že vyspelé vinárske krajiny žiadnu spotrebnú daň na tiché vína nepoznajú. "Vína v únii zdaňuje iba Británia či škandinávske krajiny," dodáva Šarmír.
MF potrebu zavedenia vyšších spotrebných daní nielen z piva a vína ale aj z pohonných látok či cigariet odôvodňuje tým, že v pripravovanej komplexnej daňovej reforme štát cez rovnú 20-% daň z príjmov zníži priame daňové zaťaženie občanov, a tak nepriame dane musia do rozpočtu priniesť viac peňazí.