Bratislava 25. marca (TASR) - Systém osobitných dôchodkových správcovských spoločností, ktorý navrhuje Koncepcia dôchodkovej reformy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) SR, je pre Asociáciu správcovských spoločností (ASS) neprijateľný.
Podľa výkonného riaditeľa ASS Petra Goceliaka návrh dôchodkovej reformy neodráža základné princípy integrity finančného trhu. "Neberie tiež do úvahy názory Ministerstva financií a nezohľadňuje pripomienky širokej odbornej verejnosti," uviedol P. Goceliak.
Navrhovaná úprava činnosti nových dôchodkových správcovských spoločností a dôchodkových podielových fondov je izolovaná od systému legislatívnej úpravy finančných služieb na úrovni Európskej únie (EÚ). "MPSVR týmto krokom narúša integritu finančného trhu, ktorá môže ohroziť záujmy budúcich dôchodkových sporiteľov," konštatuje P. Goceliak.
Návrh ministerstva na vznik nových, neštandardných dôchodkových správcovských spoločností je v priamom rozpore s cieľmi a opatreniami EÚ na zavedenie jednotného trhu finančných služieb a požiadavkou na jasnú identifikovateľnosť právnych inštitútov subjektov investujúcich do obchodovateľných cenných papierov. Nové inštitúcie by totiž vykonávali správu aktív mimo legislatívnej úpravy EÚ, t.j. v podmienkach SR mimo rámca zákona o cenných papieroch a investičných službách a zákona o kolektívnom investovaní.
Úrad pre finančný trh (ÚFT) tiež nesúhlasí s tým, aby ako dôchodkové správcovské spoločnosti museli vzniknúť nové firmy s jediným predmetom podnikania, ale navrhuje, aby dôchodkové fondy mohli spravovať už existujúce spoločnosti.
Ministerstvo by po schválení koncepcie dôchodkovej reformy malo príslušné zákony, upravujúce priebežný a kapitalizačný pilier, ako aj dobrovoľné formy poistenia, predložiť do konca júna tohto roka, pričom ich účinnosť sa plánuje od januára 2004. Ľuďom, ktorí sa počas stanoveného obdobia rozhodnú vstúpiť do nového systému, sa časť terajších odvodov na dôchodkové zabezpečenie v celkovej výške 28 % hrubej mzdy (konkrétne 10 %) presmeruje do dôchodkového fondu podľa ich výberu. Na dôchodkový účet sa im pritom prenesú aj nároky z dovtedajšieho prispievania do Sociálnej poisťovne.
Občania, ktorí ostanú "v starom" systéme, budú naďalej dostávať dôchodok z priebežného piliera, pričom reforma sa nedotkne ani nároku súčasných dôchodcov. Ľudia, ktorí vôbec nepracujú, prípadne nebudú mať odrobený dostatočný počet rokov na priznanie dôchodku, budú namiesto neho dostávať dávku sociálnej pomoci.