Frankfurt nad Mohanom 21. marca (TASR) - Nemecký export veľmi pozorne sleduje všetky správy o vojne v Iraku. Iba prostredníctvom rekordného výsledku na zahraničných trhoch možno vyrovnať slabý domáci dopyt. Vojna však zahmlila vyhliadky vývozných úspechov. Zvýšená politická neistota v celej oblasti Perzského zálivu sa dotýka chemického strojárstva, o ktorý má Irak a Saudská Arábia veľký záujem. Vysoké náklady za suroviny zaťažujú chemický priemysel a výrobcovia automobilov sa obávajú kampane proti nemeckým tovarom v USA. Nemecké strojárstvo, chemické strojárstvo ako aj stavebníctvo sa obávajú dominancie USA v Perzskom zálive a nezačlenenia nemeckých podnikov pri výstavbe tohto regiónu.
Zo všetkých aspektov však prevažuje otázka, ako dlho bude vojna v Iraku trvať. Dĺžka boja rozhodne o výške ceny ropy a tak aj o vývoji svetovej konjunktúry. Oživenie či globálna recesia? To hrá najbližšie dôležitejšiu úlohu ako politické napätie či jednotlivé trhy.
Za globálnou otázkou je témou spor medzi USA a Nemeckom, ktorý má veľký vplyv na vývoj nemeckého exportu. USA sa stali vlani s 67 miliardami EUR za Francúzskom druhou najväčšou odberateľskou krajinou pre nemecké spotrebné a investičné statky.
(1 EUR = 41,933 SKK)