Bratislava 19.marca (TASR) - V záujme stabilizácie domáceho trhu s jatočnými ošípanými Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR okrem už predloženého návrhu na zavedenie ochranného cla voči dovozom bravčového mäsa z cudziny hodlá všetkými dostupnými prostriedkami podporiť aj domácu výrobu. Pri udeľovaní dotácií jednotlivým subjektom sa bude preto napríklad prihliadať aj na to, či podniky nedovážajú bravčovinu zo zahraničia.
Informovala o tom hovorkyňa ministra pôdohospodárstva Katarína Czajliková s tým, že okrem sektoru ošípaných sa pracuje aj na stabilizácii situácie v mliekarenskej výrobe. Zástupcovia chovateľov dojníc a mliekarenských podnikov sa totiž na rokovaniach s ministrom dohodli, že štátom vyhlasovaná minimálna cena surového kravského mlieka zostane aj po 1. apríli tohto roka na úrovni 9,30 Sk za liter, namiesto pôvodne plánovaných 9,50 Sk/l, a tak sa týmto ušetrené zdroje budú môcť použiť na podporu exportu mliečnych výrobkov. Ten bol totiž v posledných mesiacoch pribrzdený chýbajúcimi proexportnými subvenciami štátu. "V priebehu niekoľkých dní bude Intervenčnou poľnohospodárskou agentúrou vypísaná obchodná verejná súťaž na vývoz mliekarenských komodít z kravského mlieka, ktorou chce ministerstvo prispieť k riešeniu prebytkov mlieka," informovala Czajliková.
Zástupcovia slovenského agropotravinárskeho sektora už dlhšie upozorňujú na výrazný pokles trhových cien ošípaných i hydiny, ktorý je vyvolaný nadmernými dovozmi subvencovaných surovín zo zahraničia. U mlieka zas nastáva problém hromadenia produkcie na skladoch, pretože bez doteraz tradičných podpôr štátu sú slovenské mliekarne na zahraničných trhoch nekonkurencieschopné. Podobný problém je aj s tradičnými vývozmi sladu, keď sladovníci upozorňujú, že bez podpôr budú musieť pristúpiť asi k tretinovej redukcii výroby.
MP aspoň v prípade ošípaných ochranné opatrenie voči importom doručilo rezortne zodpovednému Ministerstvu hospodárstva SR už začiatkom minulého týždňa a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) už informovala, že niečo podobné sa už pripravuje aj v prípade hydiny.
Problém s nedostatkom proexportných podpôr, s ktorými tohtoročný štátny rozpočet vôbec nepočítal, zas MP rieši presunom zdrojov z iných svojich podporných programov. Zástupcovia SPPK informovali, že týmito presunmi však bude tohtoročná podpora exportu posilnená len na niečo viac ako 200 miliónov Sk. Podľa nich je to nedostatočné, pretože len na vývozy mlieka a sladu vlani štát uvoľnil až viac ako 600 miliónov Sk. Minister financií Ivan Mikloš sa k možnosti nájdenia nových mimorozpočtových zdrojov už pritom vyjadril jasne, že rozpočet sa otvárať nebude.