Bratislava 18.marca (TASR) - Návrh Ministerstva financií (MF) SR zvýšiť slovenským poľnohospodárom v prvom roku po vstupe krajiny do Európskej únie (EÚ) 25-% priame agrárne platby spoločenstva z vlastných zdrojov štátu na úroveň 40 % a nevyužiť tak v plnej miere úniou povolenú úpravu až do výšky 55 % vychádza z reálnych možností štátneho rozpočtu a verejných financií.
Na výhrady zástupcov slovenského agrosektora voči údajne nízkej 40-% úrovni tým reaguje hovorca MF Peter Papanek s tým, že táto aktuálne navrhovaná výška bola pri zostavovaní východísk rozpočtu na rok 2004 prerokovaná aj s rezortne zodpovedným Ministerstvom pôdohospodárstva (MP) SR. "MF v príprave návrhov komunikovalo s MP s cieľom nájsť reálne možnosti. MF nemá záujem a nechce znevýhodňovať slovenské poľnohospodárstvo," dodal P. Papanek.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) je so 40-% úrovňou platieb nespokojná z toho dôvodu, že vyššiu 55-% úroveň pri predvstupových rokovaniach s EÚ vyjednali na základe svojich jasných zámerov zvyšovania platieb susedné krajiny Poľsko či Maďarsko. Podľa predsedu SPPK Ivana Oravca je návrh "úderom pod pás domáceho agrosektora". Predseda komory pritom pripomína dávnejšie prísľuby premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý po rokovaniach v Bruseli uistil, že slovenskí poľnohospodári rozhodne nebudú mať horšie podmienky ako ich partneri z V4. Hovorca MF ale pripomína, že reálnosť navýšenia platieb až na 55 % do tohto času oficiálne neurobila ani jedna krajina.
Pri aktuálnej predstave MF posunúť priame platby na 40 % ich bežnej úrovne v EÚ, keď samotná únia ich pre nové krajiny vyčleňuje len vo štvrtinovom objeme, získa slovenský agrosektor z tohto zdroja celkovo 5,4 miliardy Sk. MF upozorňuje, že prípadné vytiahnutie priamych platieb až na hraničných 55 % by si v štátnom rozpočte krajiny vyžiadalo dodatočný nárok vo výške niečo viac ako 2 miliardy Sk.