Londýn 13. marca (TASR) - Rozdelenie britsko-holandského oceliarskeho koncernu Corus, ktorý obe strany vytvorili pred štyrmi rokmi, sa javí ako čoraz reálnejšie.
V koncerne došlo k podivuhodnému sporu. Medzi sebou sa súdi predstavenstvo s dozornou radou. Vedenie koncernu, ktoré sídli v Británii, chcelo totiž predať veľkú časť obchodu s hliníkom konkurenčnej francúzskej spoločnosti Pechiney za 750 miliónov EUR. Peniaze sa mali použiť na splácanie dlhov. Rozhodnutie zablokovala dozorná rada, ktorá sídli v Holandsku. Obchod s hliníkom sa totiž realizuje na holandskom území. Správna rada sa obrátila na súd v Amsterdame. Informoval nemecký denník Die Welt.
Spor podľa analytikov odhalil, že obom orgánom koncernu ide zrejme o rozdielne hospodárske záujmy. Holanďania totiž nechcú len splácať dlhy British Steel. Od výkonného orgánu koncernu žiadajú, aby veľké prostriedky, ktoré získal za predaj výnosných holandských dcérskych firiem, ponechal v krajine a reinvestoval ich.
Vedenie Corusu označilo rozhodnutie dozornej rady za nezodpovedné. Oznámilo, že v Británii prepustí ďalších 3 000 pracovníkov. Napriek tomu, že v posledných troch rokoch prišlo v Británii o zamestnanie 10 000 oceliarov a napriek tomu, že minulý rok bol pre oceliarne celkom dobrý, ich dlh vlani vzrástol na miliardu libier. Podľa nemenovaného londýnskeho analytika je dosť podozrivé, že Corus bol stratový aj v roku 2002.
V čase fúzie britských a holandských oceliarní mali obe časti koncernu hodnotu 4,1 miliardy libier. Teraz je hodnota koncernu 150 miliónov libier. Jeho akcie sa pokladajú za šrot, čo je v burzovej terminológii synonymum bezcennosti.
Podľa agentúry Reuters amsterdamský súd dnes zamietol žalobu správnej rady Corusu na dozornú radu koncernu s odôvodnením, že dozorná rada má právo blokovať jej rozhodnutia.