Washington/New York 12. marca (TASR) - Člen vedenia americkej centrálnej banky William Poole z Federálnej rezervnej banky v Saint Louis zvýšil obavy z nepriaznivých dôsledkov, ak by došlo k ochladeniu prekvitajúceho trhu s nehnuteľnosťami v USA. Svojím varovaním pred možnou krízou vo finančných inštitúciách Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré dostávajú štátnu podporu, spôsobil, že ich akcie na burze v pondelok klesli. Ich kurz sa nezostavil ani v utorok.
Poole povedal: "Ak by sa objavila chyba manažmentu alebo nepredvídateľný šok v jednej z oboch firiem, mohlo by to vyvolať krízu na amerických finančných trhoch, čo by spôsobilo vážne škody americkej bytovej výstavbe. Dodal, že takáto kríza by sa nedala zvládnuť v priebehu niekoľkých dní.
Obe spoločnosti, ktoré poskytujú hypotekárne úvery, výroky centrálneho bankára odmietli tvrdením, že ich obchodná politika je solídna a prispôsobujú sa novým rizikám.
Pooleho výroky prišli vo veľmi citlivom čase. Šéf americkej centrálnej banky Alan Greenspan totiž očakáva zmiernenie rozsahu bytovej výstavby. Fannie Mae a Freddie Mac sú do značnej miery jej motorom. Skupujú stavebné úvery iných bánk a refinancujú sa veľkými zmenkami, ktoré umiestňujú na trhu s pôžičkami. Spolu majú úvery 3,1 bilióna USD. Suma predstavuje 42 % všetkých súkromných úverov poskytnutých v USA na nehnuteľnosti.
Podľa názoru W. Pooleho obe finančné inštitúcie by mali svoje úvery viac kryť vlastným kapitálom. Súčasne by sa mal štát od oboch firiem kótovaných na burze viac dištancovať. To by výraznejšie ochránilo americký hypotekárny trh pred krízami. Slabá kapitálová štruktúra v oboch spoločnostiach a na to nadväzujúce štátne záruky by sa stratili.
Investori hodnotia pôžičky pre Fannie Mae a Freddie Mac takmer také isté ako štátne obligácie americkej vlády. Preto tieto inštitúcie získavajú toľko prostriedkov, koľko potrebujú. Tento systém prispel k tomu, že USA sa priblížili k historicky najnižším úrokom centrálnej banky.
Investori po Pooleho výroku budú pátrať po ďalších varovných signáloch. O jeden sa postarala Fannie Mae tým, že zvýšila úroky na hotovostné refinančné pôžičky. Stavebník pri nich kryje starý dlh novým, vyšším úverom. Toto sa môže diať preto, lebo ceny domov stúpajú a tým je lepšie zabezpečená návratnosť úverov. Práve pri tejto forme úverov dochádza k zníženiu návratnosti požičaných prostriedkov, než pri iných formách. Experti v tom vidia signál, že v hypotekárnom portfóliu oboch finančných inštitúcií sú úvery oveľa rizikovejšie, než sa doteraz usudzovalo.
Informoval nemecký denník Handelsblatt.