Tokio 10. marca (TASR) - Niektorí predstavitelia riadiaceho výboru japonskej centrálnej banky Bank of Japan (BOJ) sa dnes vyjadrili, že v situácii, v ktorej sa japonská ekonomika nachádza, by bolo veľmi nevhodné, ak by BOJ nakupovala nekonvenčné aktíva, alebo zvýšila nákup vládnych dlhopisov.
Mnoho členov výboru zdôraznilo problém realizácie takýchto obchodov a problém vzniku negatívnych vplyvov na ceny jednotlivých aktív a vyjadrilo sa, že takéto opatrenia sú momentálne veľmi nevhodné.
Centrálna banka čelí v dôsledku stagnujúcej ekonomiky veľkému tlaku zo strany vládnej koalície, ktorá ju núti k väčšej aktivite v snahe zastaviť defláciu, napríklad aj kúpou nekonvenčných aktív, ako sú akcie a pozemky.
Riadiaci výbor však argumentuje, že nákup nekonvenčných aktív by v značnej miere ovplyvnil očakávania zákazníkov a pomohol zvýšiť cenovú úroveň.
Spotrebiteľské ceny v Japonsku klesajú už takmer štvrtý rok, čo ochromilo ziskovosť japonských podnikov a prispelo k problému neefektívnych úverov, ktoré podlomili stabilitu bankového sektora.