Istanbul 3. marca (TASR) - Odmietnutie požiadavky americkej vlády, aby mohla na tureckom území rozmiestniť svoje vojská proti Iraku, o ktorom rozhodol cez víkend parlament v Ankare, sa dnes prejavil poklesom líry voči doláru o 5 %. Kým v piatok sa USD obchodoval na istanbulskej devízovej burze za 1 597 000 lír, v pondelok hodnota dolára vystúpila na 1 660 000 lír. Finančníci sa obávajú, že hlasovanie tureckých poslancov bude mať vážne dôsledky pre turecké hospodárstvo, ak do krajiny prestanú prúdiť miliardy USD zahraničnej pomoci. Turecká ekonomika sa ešte nedostala z krízy, ktorá prepukla pred vo februári 2001. Krajina zostáva aj naďalej odkázaná na veľkorysú pomoc a podporu zo zahraničia.
Hlavný ekonóm HC Istanbul Securities Baturalp Candemir pre Reuters povedal, že ak by bolo Turecko schválilo americkú žiadosť, rokovania s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o poskytnutí pôžičky 16 miliárd USD by boli ľahšie.
Misia MMF práve preveruje reálnosť tureckého rozpočtu na tento rok a pripravenosť ekonomických reforiem, ktoré musí turecká vláda splniť, ak chce dostať vysokú finančnú pomoc. Z potrebných prostriedkov by mala Ankara v dohľadnom čase dostať 1,6 miliardy USD.
Obavy o ďalší vývoj tureckej ekonomiky v prípade vojny proti Iraku súvisia s očakávaným poklesom príjmov z turistického ruchu, poklesom vývozu a rastom inflácie, vyvolanej hlavne vysokou cenou ropy, ktorú Turecko dováža veľké objemy.
Za pobyt amerických vojakov na tureckom území ponúkali USA 6 miliárd USD grantov a záruky na 24 miliárd USD dlhov. Candemir povedal, že prostriedky by sa boli Turecku zišli na zvládnutie vnútorného dlhu a splácanie zahraničných úverov. Krajine by pomohli dosiahnuť nižšieho úročenia starých zahraničných dlhov. Vnútorný dlh Turecka dosahuje ekvivalent 90 miliárd USD a aj malé zvýšenie úrokovej miery bude mať ďalekosiahle následky na konečnú hodnotu štátneho dlhu.
(1 USD = 38,860 SKK)