Bratislava 24.februára (TASR) - Železničná spoločnosť (ZSSK), a. s., Bratislava, využila vlani v procese verejného obstarávania (VO) v najväčšej miere metódu rokovacieho konania bez zverejnenia (RKBZ), uviedol TASR hovorca ZSSK Miloš Čikovský.
Napriek tomu si M. Čikovský myslí, že len na základe štatistiky o verejnom obstarávaní a použití jeho jednotlivých metód nemožno robiť k procesu VO hodnoverné závery. "Bez odborného posúdenia každej metódy verejného obstarávania nie je možné vyrieknuť žiadne stanovisko," uviedol. Skresľujúci vplyv na štatistiku použitých metód VO má podľa M. Čikovského i ten fakt, že mnohé čiastkové zmluvy, ktoré sa uzatvárajú cez RKBZ, ale vyplývajú z rámcovej zmluvy (rámcová zmluva sa uzatvorila na základe verejnej súťaže), musí obstarávateľ zverejňovať vo Vestníku VO. Tým počet RKBZ za rok vzrastie, čo môže vytvárať dojem, že ZSSK išla cestou menšej transparentnosti VO, skutočnosti to však nezodpovedá, uviedol M. Čikovský v reakcii na medializované informácie, podľa ktorých si ZSSK vybrala takmer tri štvrtiny dodávateľov bez verejnej súťaže, a to pri celkovom objeme kontraktov 1,5 miliardy Sk.
Použite metódy RKBZ súvisí podľa hovorcu predovšetkým s časovou tiesňou novovzniknutej spoločnosti. Keďže Železničná spoločnosť vznikla 1. januára 2002, nemohla dovtedy vystupovať ako subjekt verejného obstarávania, nemohla teda vyhlasovať verejné súťaže. Na druhej strane musela hneď od začiatku plnohodnotne zabezpečiť svoju činnosť, vrátane dodávok zásob, predovšetkým nafty, oleja, náhradných dielcov či spojovacieho materiálu. "Je teda celkom logické, že obstarávateľ siahol na tú metódu, ktorá podľa zákona umožňuje uzatvoriť zmluvu v časovej tiesni," povedal M. Čikovský.
Zmluvy s dodávateľmi tovarov sa podľa hovorcu uzatvárali len na čas určitý, pretože ZSSK následne vyhlasovala novú súťaž, a to transparentnejšiu - verejnú alebo užšiu. Až na základe výsledkov verejnej súťaže boli uzatvárané rámcové zmluvy na dlhšie obdobie. Stalo sa tak napríklad pri dodávkach nafty, kde sa v prvej etape uskutočnilo RKBZ a následne bol vyhlásený medzinárodný tender, ktorého víťazom sa stal Slovnaft, a. s., Bratislava.